TECHNIKI RELAKSACYJNE PODCZAS NAUKI                     22.04.2020 r.

Obecna sytuacja jest nietypowa, nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z koniecznością zawieszenia kontaktów społecznych, ograniczenia do minimum zakupów, wyjść z domu. To wszystko może wywoływać w nas różne emocje. Niektórzy mogą reagować buntem, złością, frustracją, spadkami motywacji czy lękiem. Pamiętajcie, że macie prawo przeżywać te wszystkie emocje. Możecie na chwilę się zatrzymać i dać sobie poobserwować, to co się z wami dzieje, bez oceniania (nie zastanawiajcie się, czy to dobrze, że czuję złość, a może nie powinienem). Jeśli nie uda Wam się to na początku to też jest w porządku! Chcemy jednak pomóc Wam odrobinę w nauczeniu się świadomości własnych przeżyć, myśli. Wszystkie wskazówki mogą Wam pomóc w byciu bardziej uważnym i świadomym, a także odrobinę opanować lęk, który być może dla niektórych jest uciążliwy.
Świadomy oddech
Nasze ciało i umysł są połączone, jeśli ciało jest napięte my również możemy czuć się spięci, zestresowani. Dobrym sposobem na rozluźnienie jest praktykowanie oddychania przeponowego (głębokiego). Sprawdź jak obecnie oddychasz, czy Twoja klatka unosi się i opada czy bardziej brzuch? Zazwyczaj oddychamy w ten sposób, że nasza klatka unosi się bardziej i opada, to całkiem normalne. Teraz spróbuj usiąść lub położyć się wygodnie i umieścić dłoń na brzuchu, postaraj się oddychać tak, jakbyś w brzuchu miał/a balon. Postaraj się oddychać tak, jakbyś chciał/a go napełnić przy wdechu a następnie przy wydechu opróżnić go z powietrza.Możesz też liczyć powoli..wdech...jeden...dwa...wydech...jeden...dwa..Jakie to uczucie? Pamiętaj, że na początku może ci się wydawać to nienaturalne, ale jak każda nowa umiejętność wymaga praktykowania.
Bezpieczne miejsce
Zamknij oczy i wyobraź sobie miejsce, w którym czujesz się spokojny/a, bezpieczny/a. To może być twój pokój lub dom dziadków, a może pobliski las czy plaża, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Następnie rozejrzyj się w wyobraźni po tym miejscu i spróbuj wymienić 5 rzeczy, które widzisz. Jak to zrobisz, wymień 5 rzeczy, które słyszysz, następnie 5 rzeczy, które czujesz. Następnie wymień 4 rzeczy, które widzisz, 4, które słyszysz i 4, które czujesz. Nie spiesz się. Następnie kolejno wymieniaj te rzeczy, aż pozostanie po jednej rzeczy, którą czujesz, słyszysz, i widzisz. Zapamiętaj swoje bezpieczne miejsce. Zawsze, gdy poczujesz niepokój możesz do niego wrócić.
Zrywanie jabłek
Stań w lekkim rozkroku z rękami wzdłuż ciała i wyobraź sobie, że nad Tobą wiszą jabłka, zobacz, jak wyglądają, pachną i jaką strukturę ma ich skórka. Teraz unieś ręce wysoko, tak jakbyś chciał/a zerwać jedno. Wyciągnij wysoko drugą rękę, a następnie znowu opuść luźno ręce. Powtórz, tyle razy, ile chcesz.
Wyznacz sobie czas na zamartwianie się
Czy wiesz, że większość rzeczy, którymi się martwimy w rzeczywistości się nie wydarza? Jeśli wiele niepokojących myśli krąży po Twojej głowie wyznacz sobie w ciągu dnia określony czas na “martwienie się” np. 10 minut. Poza tym czasem nie rozważaj martwiących cię kwestii. Możesz też z bliskimi wyznaczyć określony czas, kiedy będziecie się dzielić swoimi zmartwieniami, ale poza tym czasem już nie.

Moja strefa wpływu
Jak pewnie wiecie są pewne obszary naszego życia, na które mamy bezpośredni wpływ na inne natomiast nie. Możesz zastanowić się nad tym, na co osobiście masz w obecnej sytuacji wpływ i myśleć o tym. Nie zajmować swojej głowy obszarami braku wpływu, dlatego, że to nic nie zmieni - patrz punkt powyżej - czas na “martwienie się”.

Akceptacja
Pamiętaj, że w pewnych sytuacjach (np. taka jak obecnie) naturalną reakcją człowieka jest odczuwanie lęku czy innych nieprzyjemnych emocji. Jest to reakcja, która pozwala nam ludziom przetrwać obecną sytuację np. poprzez przestrzeganie zaleceń WHO.

więcej...

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ORGANIZACJI PRACY PODCZAS ZDALNEJ NAUKI.

1. Ustal priorytety - każdy tydzień rozpocznij o zaplanowania tego,co jest najważniejszego do zrobienie, a co może poczekać
2. Zaplanuj tydzień - rozpisz na kartce, w kalendarzu zadania, które masz do wykonania
3. Zadbaj o przestrzeń do nauki - pozbądź się rozpraszaczy, wyłącz media społecznościowe, zachowaj względny porządek i przewietrz pokój
4. Przygotuj sobie swój ulubiony napój np. herbatę, wodę z owocami - zadbaj o to, aby nauka kojarzyła Ci się z czymś przyjemnym, po drugie nawodnienie jest bardzo ważne dla funkcjonowania organizmu i mózgu
5. Przeplataj przedmioty humanistycze ze ścisłymi - kiedy uczysz się matematyki następnie poucz się j. polskiego
6. Rób przerwy w nauce - np. po 20 minutach zrób sobie 5 minut przerwy
7. Zaangażuj jak najwięcej zmysłów - podkreślaj najważniejsze infromacje, twórz skojarzenia, używaj wyobraźni
8. Odznaczaj punkty, które już zrealizowałeś danego dnia

psycholog szkolny: Adrianna Mielcarek

więcej...

RELAKS PODCZAS PRACY Z KOMPUTEREM

Migotanie ekranów oraz styl życia wywołuje u dzieci fizjologiczny stan stresu. Nieodreagowanie tego stanu np. przez aktywność fizyczną powoduje, ze ciało dziecka niejako zastyga, usztywnia się, a część organów jest niedotleniona. Aby ten stan skompensować, trzeba nauczyć dzieci wykonywana ćwiczeń rozciągających i relaksacyjnych. W stanie aktywnej relaksacji każdy działa lepiej! Dlatego zaczynamy od kilku ćwiczeń relaksacyjnych, antystresowych. Zapraszam do wspólnych ćwiczeń z dzieckiem.

Izabela Biernacka

Zestaw ćwiczeń relaksacyjnych podczas pracy z komputerem