27.09 - 1.10.2021 - "Europejski Ty-Dzień Języków Obcych"
Od 27 września do 1 października w szkole odbywał się Europejski Ty-Dzień Języków Obcych. Realizowały go nauczycielki języków obcych: Agnieszka Chmura, Dorota Melnytska, Anna Robińska-Richter, Wiesława Wasielak (wszystkie - język angielski), Paulina Tórz (język niemiecki) oraz Agnieszka Rzońca-Tomczak (język francuski).
Uczniowie klas IV-VIII pod kierunkiem nauczycieli języków obcych wykonali plakaty, prezentujące najważniejsze wiadomości i ciekawostki dotyczące znanych osób, będących przedstawicielami wybranych państw europejskich (Dania, Norwegia, Szwecja, Czechy i Słowacja, Rosja, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Austria, Węgry, Irlandia). Plakatyzostały następnie wyeksponowane na tablicach w szkole, by cała społeczność szkolna mogła się zapoznać z ich interesującą treścią.
By pokazać, jak wiele łączy europejskie języki, uczniowie przygotowali karty wyrazowo-obrazkowe, na których zostały zaprezentowane podobieństwa brzmienia i pisowni wybranych słów w różnych językach europejskich. Karty te zostały wyeksponowane w różnych miejscach w szkole, a następnie odbył się wśród uczniów plebiscyt na najciekawszą prezentację. Zwyciężyło słowo "bank", a następne po względem ilości oddanych głosów to "autobus" i "komputer".
Uczniowie klas młodszych przygotowali i umieścili w swojej części szkoły karty z nazwami najważniejszych pomieszczeń i sprzętów szkolnych w 4 językach (po polsku, angielsku, niemiecku i francusku).
Atrakcją dla uczniów przebywających w świetlicy szkolnej była możliwość wzięcia udziału w lekcji języka hiszpańskiego przygotowanej przez p. Dorotę Melnytską, na której nauczycielka zaprezentowała uczniom „próbki” elementów tego języka, zachęcając do jego nauki.
Nauczycielka języka angielskiego p. Agnieszka Chmura przygotowała storytime dla dzieci ze świetlicy. Czytano książeczkę "Walking through the jungle". Dzieci nie tylko słuchały historyjki, ale też udawały zwierzęta, nazywając je w j. angielskim i potrafiły opowiedzieć o tym, co robią. Na koniec każde z dzieci wybrało sobie obrazek ze zwierzątkiem, mogło go pokolorować i zrobić sobie opaskę.
30 września był dniem wyzwania dla całej społeczności szkolnej - by używać jak najczęściej obcych języków w sytuacjach codziennych. Uczniowie i pracownicy szkoły witali się więc, żegnali, pozdrawiali, przepraszali, gratulowali sobie, starając się używać języków innych niż język polski. Pomocne w tym były wyeksponowane w różnych miejscach karty zawierające najważniejsze wyrażenia w języku angielskim, niemieckim i francuskim.
W tym samym dniu odbył się także "Konkurs na ubranie się w barwy wybranych krajów europejskich", którego zwycięzcami w klasach IV-VII zostały klasy IVC, VIID i IVB, zaś wśród klas młodszych - klasy IIIC, IIIA, IB. Tego dnia barwy różnych krajów zaprezentowało w swoim ubiorze aż 250-ciu uczniów, a na wysokości zadania stanęli nawet Ci, którzy, będąc wówczas na kwarantannie, mogli to uczynić tylko zdalnie - podczas lekcji online.
Cele projektu, m.in. uświadomienie różnorodności i znaczenia języka jako narzędzia porozumienia między różnymi kulturami i lepszego wzajemnego zrozumienia oraz ukazanie bogactwa językowego Europy jako wartości, którą należy doceniać, wykorzystywać i pielęgnować, zostały osiągnięte.
Wszystkim nauczycielom oraz uczniom biorącym udział w projekcie - serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.
Zdjęcia w galerii