13.07.2020 r. Bnińska „Dwójka” SZKOŁĄ W CHMURZE Microsoft. List gratulacyjny

Szkoła Podstawowa nr 2 w Kórniku uzyskała tytuł i certyfikat SZKOŁY W CHMURZE. W przeddzień zakończenia roku szkolnego nadała go nam firma Microsoft. 13.07.2020 r. do szkoły dotarł oficjalny certyfikat.

Nasza przygoda z wykorzystaniem technologii informacyjnych na lekcjach ma długą historię. Co prawda od 2013 r. jesteśmy „Cyfrową Szkołą”, ale od 12 marca br., z chwilą zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, stanęliśmy przed wyzwaniem jak mądrze poprowadzić zdalną edukację dla ponad pięciuset uczniów. W ciągu pierwszego tygodnia nauczyciele założyli specjalne adresy e-mailowe, wysyłali materiały edukacyjne i zadania. Niektórzy wykorzystywali platformę Livewebinar, Zoom, Messenger czy Skype do prowadzenia lekcji online. Równocześnie trwały poszukiwania najlepszego narzędzia pozwalającego na zdalne nauczanie, ocenianie, prowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, wyrównawczych i innych oraz sprawne administrowanie i zarządzanie szkołą, przeprowadzanie rad pedagogicznych i szkoleń w warunkach zagrożenia epidemicznego. Po licznych konsultacjach wybraliśmy potężne narzędzie – platformę Office 365 firmy Microsoft, a konkretnie aplikacjię Teams, z której korzystali wszyscy. Od decyzji do rozpoczęcia zdalnych lekcji minęły dwa tygodnie. W tym czasie nauczyciele szkolili się, założyli uczniom konta, utworzyli wirtualne klasy i testowali aplikację. Po świętach wielkanocnych przygotowywali uczniów do korzystania z nowych narzędzi Teams, Forms, komunikacji zbiorowej i indywidualnej, odbierania informacji i przesyłania zadań, współpracy w zespołach. Oczywiście początki zdalnego nauczania przy pomocy platformy Office 365 nie były łatwe. Odciążyły one jednak rodziców od konieczności wysyłania zadań na różnorodne adresy pedagogów, umożliwiły też bliższy kontakt nauczycieli z uczniami. W celu usprawnienia pracy nauczycieli i uczniów powstał plan lekcji oraz kalendarz zajęć online - zarówno klasowych, jak i indywidualnych. W miarę doskonalenia nowych umiejętności praca i nauka przynosiły coraz lepsze efekty.

W czasie zawieszenia zajęć stacjonarnych nauczyciele klas I-III zrealizowali 322 zajęcia zdalne, a klas IV-VIII - 769. Dodatkowo dyrekcja, nauczyciele i uczniowie przeprowadzili 7056 rozmów indywidualnych i 7016 rozmów grupowych, wysłali 124 292 wiadomości oraz 222 983 pliki. Pedagodzy poświęcili 159 godzin na indywidualną pracę z uczniami zdolnymi lub potrzebującymi wsparcia, ponadto zorganizowali 14 konkursów plastycznych, fotograficznych i wiedzy, a także wirtualne wycieczki do muzeum i ogrodu zoologicznego.

Nowe metody i narzędzia nauczania, przygotowywanie prezentacji i materiałów na zdalne lekcje, nagrywanie własnych filmików, sprawdzanie setek zadań oraz wysyłanie informacji zwrotnych - wszystko to było ogromnym wyzwaniem i obciążeniem dla nauczycieli, ale również drogą ich osobistego rozwoju związanego z wykorzystywaniem narzędzi i technologii informacyjnych. Czas zdalnego nauczania sprzyjał budowaniu w uczniach ważnych uniwersalnych kompetencji - lepszej organizacji pracy, umiejętności uczenia się i pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł, dyscypliny oraz odpowiedzialności za efekty swojej nauki.

Żyjemy w erze szybkich zmian i dynamicznie rozwijającej się technologii. Każda innowacja kreuje nową rzeczywistość. Dostosowanie się do niej wpływa na rozwój, który jest przecież celem edukacji. Jesteśmy przekonani, że w trudnym czasie pandemii koronawirusa, który postawił ogromne wyzwania edukacyjne i organizacyjne zdaliśmy egzamin. Dowodem tego jest certyfikat SZKOŁY W CHMURZE, który dedykujemy naszym uczniom, ich rodzicom i nauczycielom.

Agnieszka Półchłopek
Danuta Koszarek-Szternel

więcej...

25.06.2020 r. ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W ODDZIALE 0B

W dniu 25 czerwca odbyło się zakończenie roku szkolnego w oddziale 0B. Uroczystość uświetniły swoją obecnością Pani Dyrektor Zofia Talarczyk oraz Pani Wicedyrektor Agnieszka Półchłopek. Pani Dyrektor Zofia Talarczyk podziękowała dzieciom za trud, który włożyły w zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności. Gratulowała im wielu osiągnięć. Następnie dzieci przedstawiły krótki program artystyczny. Pięknie recytowały wiersze i prezentowały swoje talenty.

Po części artystycznej dzieci otrzymały dyplomy ukończenia nauki religii, które wręczyła Pani Anna Stelmach. Dyplom ukończenia oddziału przedszkolnego wraz z książką oraz drobnym upominkiem wręczyła każdemu dziecku wychowawczyni klasy. Podziękowaniom i wzruszeniom nie było końca. Pani Agnieszka Bartkowiak serdecznie podziękowała rodzicom za ogromne zaangażowanie w życie szkoły i klasy oraz uczniom za cudownie spędzony rok szkolny.
prev next

22.06.2020 r. WYCIECZKA ONLINE DO POZNAŃSKIEGO ZOO

Dnia 22.06.2020 uczniowie klas VI oraz Va i Vb uczestniczyli w wycieczce online po Poznańskim Zoo. Tematem wycieczki były małe, lecz drapieżne zwierzęta. Uczniowie spotkali się z drapieżnymi przedstawicielami ZOO w Poznaniu. Podczas wycieczki nasi uczniowie dowiedzieli się, które drapieżniki są spokrewnione z psami, a które z kotami - a także czy można je spotkać w polskich lasach na wolności. Uczniowie mogli zobaczyć oraz poznać czym się odżywiają, jakie zwyczaje mają i co robią zwierzęta w środowisku naturalnym i w Poznańskim Zoo. Zwierzęta, które udało nam się zobaczyć to: wydra europejska, ryś europejski, manul, jaguarundi, karakal, binturong, panda ruda i wiele innych.  Serdeczne podziękowania dla prowadzących zajęcia oraz dla uczniów za chęć udziału w naszej wycieczce. Poniżej kilka zdjęć, które udało się zrobić podczas naszego spotkania.

Arkadiusz Dobosz

Agnieszka Półchłopek

Małgorzata Grzelczak

17.06.2020 r. Klasa 0b samodzielnie tworzy książki.

Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, dlatego warto się z nią zaprzyjaźnić

już od najmłodszych lat. Dzieci wykonały samodzielnie swoje własne książki. Zamieniły się w ilustratorów, redaktorów i pisarzy. A oto efekty ich pracy:

01.06.2020 r. NASZA WSPANIAŁA KLASA 2A
Drodzy Uczniowie!

W związku  z Waszym Świętem pamiętajcie, że jesteście wyjątkowi. Dzięki temu, że się od siebie różnimy, rozwijamy odmienne pasje i jesteśmy dobrzy w różnych rzeczach, możemy się uzupełniać. Warto podążać za swoimi zainteresowaniami i wspierać to, w czym jesteśmy dobrzy. To pozwala nam odczuwać radość z tego, co robimy. A w przyszłości pozwoli zdecydować, kim chcemy być.

Z najlepszymi życzeniami Izabela Biernacka i Monika Wachowiak.

01.06.2020 r. ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA DZIECKA DLA 1A OD PANI AGNIESZKI

31.05.2020 r. INFORMATYKA W 3A - "DZIŚ W PROMOCJI..."

Na lekcji informatyki uczniowie tworzyli reklamę. Przygotowując swoje prace korzystali z edytora tekstu Microsoft Word. Popatrzcie co zareklamowali Wasi koledzy.

26.05.2020 r. ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA MATKI OD ODDZIAŁU 0A

„Bóg nie mógł być wszędzie i dlatego stworzył Mamy. ”
Rudyard Kipling

W dniu Waszego święta chcę podziękować wszystkim Mamom za Waszą cierpliwość, dobre serce, oraz miłość i uwagę, jaką poświęcacie dzieciom. Jesteście wszystkie niesamowite i niezastąpione Drogie Mamy!

Dzieci z klasy 0A wykonały dla swoich mam laurki i piękną biżuterię z masy solnej . Oto ich dzieła :)

Więcej zdjęć w galerii

25.05.2020 r. RELIGIA Z DZIEĆMI W ODDZIAŁACH 0A I 0B

W minionym miesiącu na lekcjach religii mówiliśmy m.in. o tym jak Pan Jezus przez Siostrę Faustynę poprosił nas, byśmy modlili się za tych, którzy są daleko od Boga. Poznaliśmy historię życia tej świętej, poprzez którą świat przypomniał sobie o Bożym Miłosierdziu. Dzieci wykonały obrazek Pana Jezusa z napisem JEZU UFAM TOBIE. Tak pięknie wykonany zdobi teraz pokoje dzieci, przy nim często się też modlą.

Mali Uczniowie poznali również historie o Dobrym Pasterzu i miłosiernym Samarytaninie, które Pan Jezus opowiedział Apostołom i tym, którzy szli za Nim. Towarzyszyło temu wyjaśnienie kim jest bliźni? Dzieci już wiedzą, że bliźnim jest każda osoba, która jest blisko nas, którą spotykamy w ciągu dnia. Osoba, której możemy pomóc. Dzieci zbierały dobre uczynki do samodzielnie wykonanych książeczek. One bardzo cieszą Pana Jezusa i Rodziców! Dobre uczynki upiększają nasze serduszko!

Więcej zdjęć w galerii

18.05.2020 r. LAURKA DLA JANA PAWŁA II

W poniedziałek, 18 maja b.r. przeżywaliśmy setną rocznicę urodzin największego z Polaków – Świętego JANA PAWŁA II – Papieża przełomów, Myśliciela i Filozofa, wybitnego Teologa, Mistyka, Człowieka pokoju i dialogu, niestrudzonego Pielgrzyma niosącego wszystkim ludziom Chrystusa.

Jego dziedzictwo intelektualne i duchowe inspiruje kolejne pokolenia młodych ludzi do podejmowania działań w dziedzinie kultury, nauki i wychowania.

Uczniowie naszej Szkoły włączyli się w akcję LAURKA DLA JANA PAWŁA II i własnoręcznie przygotowali kolorowe i przepiękne kartki.

Więcej prac w galerii

16.05.2020 r. "NASZE ULUBIONE KSIĄŻKI" 0A

W tygodniu " Nasze ulubione książki" klasa 0a realizowała dużo ciekawych zadań. Projektowała między innymi książkę z ulubionymi bajkami czy też zakładki do książek. Dzieci miały bardzo dużo ciekawych pomysłów jak i propozycji zarówno na realizacje książek jak i zakładek. Tymi ostatnimi chcielibyśmy się ze wszystkimi podzielić - zapraszamy do galerii propozycji zakładek dzieci z klasy 0a.

Wychowawca : Arleta Rauk

Więcej zdjęć w galerii

13.05.2020 r. - Laurki od 0b

Dnia 12.05 obchodziliśmy Międzynarodowy dzień Pielęgniarek i położnych. W tym szczególnym dniu klasa 0b chciała serdecznie podziękować wszystkim medykom i służbie zdrowia za ich ciężką pracę. Mamy nadzieję, że ta mała laurka wywoła uśmiech na twarzach Tych, którzy są na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Więcej prac w galerii.

13.05.2020 r. - Jak podróżuje kropla wody? Prace klas 1b i 1c

Obieg wody w przyrodzie - brzmi interesująco, ale temat wydaje się trudny dla pierwszoklasisty. Nic bardziej mylnego, uczniowie klasy 1b i 1c doskonale poradzili sobie z zadaniem. Zajrzyjcie do galerii.

13.05.2020 r. - Dzień Ziemi w klasach 1b i 1c

Dnia 22.04.2020 r. obchodziliśmy Dzień Ziemi. Z tej okazji klasy 1b i 1c wykonały piękne prace plastyczne, które możecie podziwiać tutaj.

Więcej zdjęć w galerii.

6.05.2020 r. - Biedronka w świetlicy szkolnej

Mamy już wspaniałą wiosnę. W parkach, na skwerach, poboczach dróg i równiez w naszych ogródkach zaczęły pojawiać się różne drobne owady, płazy i inne żyjątka. Tematem pracy była biedronka z samych kółeczek papieru. Ta postać wygrała w konkursie masek bohaterów.

06.05.2020 r. DZIEŃ ZIEMI W KLASIE 2A

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy 2a wykonali plakaty.
Przypominają, że na nas spoczywa odpowiedzialność za naszą planetę, ponieważ jesteśmy jej mieszkańcami. Apelują, aby każdy z nas dbał o nasze wspólne dobro, żeby lepiej nam się żyło.

06.05.2020 r. ZDROWE ŚNIADANIE W 0B

Zdrowe śniadanie to podstawa każdego człowieka. W zdrowym ciele, zdrowy duch. Dzieci z klasy 0b doskonale o tym wiedzą. Przygotowały dla siebie i swoich rodzin pyszne smakołyki. Sałatki i kanapki prezentują się następująco:

Więcej zdjęć w galerii.

4.05.2020 r. Majówka 2020

Majówka w tym roku była trochę inna. Nikt nie wyjeżdżał zwiedzać naszego pięknego kraju, nikt nie wypoczywał nad naszym pięknym morzem. majówkę spędzaliśmy z rodziną w domu. Do tego wszystkiego pogoda tez nie dopisała. Pomimo tego wszystkiego uczniowie klasy III b przygotowali w ramach zajęć plastycznych piękne obrazki pt. "Majowy ogród". Oceńmy je sami.

3.05.2020 r. Święto Flagi w świetlicy szkolnej

2 maja obchodziliśmy Święto Flagi. Z tej okazji dzieci wykonały w domu flagi Polski. Zobacz pozostałe prace.

2.05.2020 r. - Kwiat, który jest symbolem maja w świetlicy szkolnej

Symbolem maja jest oczywiście bez. Są to tak piękne kwiaty pod względem wyglądu jak i zapachu. Mało komu się nie podobają.

2.05.2020 r. DZIEŃ FLAGI W ODDZIALE 0B

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Z tej okazji klasa 0b przygotowała swoje flagi, które prezentują się tak:

Więcej zdjęć w galerii.

29.04.2020 r. Pole oczami 1b

Uczniowie klasy 1b niejednokrotnie zaskoczyli swoją Panią kreatywnością. Tym razem wykonali pracę pt. Pole. Zobaczcie, co udało im się wyczarować.

Więcej zdjęć w galerii.

26.04.2020 r. Samolociki w świetlicy szkolnej

Ta aktywność spodobała się przede wszystkim naszym chłopcom. Prace to małe samolociki, do których konstrukcji nasi uczniowie wykorzystali klamerki i różne materiały papiernicze. zobacz więcej.

24.04.2020 r. Europejski Dzień Śniadania

Tego dnia obchodziliśmy nietypowe święto - Europejski Dzień Śniadania, Zważywszy na warunki w jakich przyszło nam ostatnio żyć, mieliśmy większą możliwość aby je celebrować. Jak widać z aktywności naszych uczniów ze śniadaniami, zarówno pierwszym jak i drugim jest ciągle ten sam problem. Dzieci nie jedzą śniadania. Na odzew świetlicy wpłynęło tylko jedno zdjęcie. Zjedzenie śniadania przed nauką to obowiązek!

17.04.2020 r. Maskotka ze skarpetki w świetlicy szkolnej.

Tym razem poproszono dzieci, aby zrobiły maskotkę wykorzystując do tego skarpetkę. Zobacz prace dzieci

15.04.2020 r. Zdalne nauczanie religii w oddziałach 0ab

Dzieci z oddziałów 0a i 0b poznawały na lekcjach religii historię jak Pan Jezus uciszył burzę na morzu. My już wiemy, że Pan Jezus uzdrawia chorych, odpuszcza grzechy, ale teraz również wiemy, że Pan Jezus ma władzę także nad żywiołami!

Poznaliśmy też Dobrego Pasterza, który dba o każdą swoją owieczkę, zna imię każdej z nich. Troszczy się o jedzenie i picie dla niej. Chroni ją przed drapieżnikami, które mogłyby wyrządzić jej krzywdę. Każdego ranka wyprowadza je na pastwisko, by miały jak najlepsze pożywienie, a wieczorem z powrotem prowadzi do zagrody sprawdzając, czy któraś nie zaginęła. Kiedy jedna z owiec się oddaliła od stada, Pasterz zaczął poszukiwania. Najpierw pozostawił stado w bezpiecznym miejscu i wyruszył w drogę. Bardzo martwił się o zagubioną owieczkę. Wiedział, że jest sama. Martwił się, czy nic się jej nie stało. Kiedy ja odnalazł…wziął ją na swoje ramiona i powrócił do stada. Pan Jezus mówi nam, że to On jest Dobrym Pasterzem, a my Jego owcami!

A oto prace, które wykonały dzieci w ramach lekcji religii.

14.04.2020 r. Rozstrzygnięcie konkursu "Skarpetkowy" zajączek.

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie. A oto wyniki:

1. Gabriela Antkowiak kl.0b

2. Franciszek Turza kl.1b

3. Antoni Marciniak kl.0b

Przyznane zostały również wyróżnienia: Antonina Nowak kl.0b, Kacper Balcerzak kl.3a, Blanka Matyasik kl.0b, Olga Ratajczak kl.0b, Nadia Trojanowicz kl.2c, Magdalena Krawczyk kl.0b, Zuzanna Kowalska kl.0b, Laura Szczecińska kl.0b, Barbara Wachowiak kl.2a.

Każdy z Was włożył dużo pracy dlatego nagrody otrzymają wszyscy!

Zapraszamy do galerii prac.

10.04.2020 r. - Baranek wykonany przez uczniów klas I - III

Baranek jest symbolem prostoty, niewinności, czystości i posłuszeństwa. Baranek z czerwoną chorągwią, symbol męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa:)

Zwyczaj ustawiania baranka na stole w Wielkanoc, wprowadził papież Urban V w XIV wieku. W Polsce baranek wielkanocny pojawił się w XVII wieku. Określano go jako Agnuszek (z łaciny „Agnus Dei”, czyli Baranek Boży). Pierwotnie baranki były robione z masła, ciasta lub cukru. Obecnie można natknąć się na takie, które są wykonane z gipsu, masy solnej, wełny, porcelany, szkła, plastiku. Tradycja przetrwała w naszych domach do dziś.

Oto baranki wykonane przez uczniów klas I - III

8.04.2020 r. Prace plastyczne klasy 1 c

Jakie zwierzęta kojarzą nam się z Wielkanocą? Kurczak, baranek, zając… W okresie przedświątecznym dzieci z klasy 1c wykonały pracę plastyczno -techniczną pt. „Zwierzątko wielkanocne”. Popatrzcie na ich wytwory.

8.04.2020 r. Klasa IIa wytrwale pracuje.

W kolejnych tygodniach nauki poza budynkiem szkoły uczniowie klasy 2a pilnie uczestniczą w zajęciach. Wykazują się wieloma umiejętnościami artystycznymi, matematycznymi, informatycznymi, kulinarnymi i oczywiście ruchowymi. Dzieci znalazły czas na naukę i zabawę. Możemy zobaczyć to na przesłanych zdjęciach.

Nauka i zabawa w IIa

7.04.2020 r. Kartki wielkanocne z IIIb

Klasa III b przygotowała w ramach zajęć plastycznych kartki

Wielkanocne. Może skorzystacie z ich pomysłów?

7.04.2020 r. IIa z wizytą w Afryce

Tym razem uczniowie klasy 2a wraz z Łukaszem Wierzbickim autorem książki „Afryka Kazika” wybrali się w podróż do Afryki. Zainspirowani lekturą , postanowiliśmy wykonać afrykańskie bębny. W domach powstały wspaniałe instrumenty. Towarzyszyły uczniom podczas nauki piosenki „Simama kaa” oraz i afrykańskich rytmów tanecznych. Afrykańskie instrumenty wykonane przez uczniów IIa

06.04.2020 r. - Świąteczne życzenia od oddziału 0A

Wielkanoc to święto radości,wiosennego nastroju,pozytywnych zmian w przyrodzie i w życiu. Ten czas ma wyjątkowe znaczenie. Dodaje sił do dalszych działań.

Życzymy nauczycielom, uczniom, rodzicom i wszystkim przyjaciołom szkoły, aby te Święta przyniosły prawdziwą harmonię, dobre zdrowie oraz wiarę w serdeczność drugiego człowieka

Klasa 0A

Więcej zdjęć w galerii

6.04.2020 r. Anioły są wśród nas

Jak wiemy Aniołowie są wśród nas:) opiekują się nami i nas strzegą. W ramach zajęć prowadzonych przez Grupę „Mocni w Duchu” zaproponowanych naszym młodszym uczniom w ramach zdalnego nauczania powstały wspaniałe ANIOŁY. zobacz pozostałe

5.04.2020 r. Kartki wielkanocne w j. niemieckim

Wielkanoc w Niemczech. Czy zastanawialiście się skąd pochodzi zajączek wielkanocny, czyli po niemiecku der Osterhase? Chcecie wysłać kartkę z życzeniami wielkanocnymi do waszych bliskich? Zając wielkanocny jest germańskim symbolem płodności, a sam zwyczaj chowania i szukania jajek wielkanocnych pochodzi z XVII wieku i jest pielęgnowany w Niemczech do dzisiaj. Poniżej możecie obejrzeć wspaniałe prace uczniów naszej szkoły. Uczniowie z klas 4-7 wykazali się wspaniałą pomysłowością .Dziękuję każdemu za piękne kartki Wielkanocne w j.niemieckim, czyli Osterkarte i przy okazji już dziś życzę każdemu Spokojnych Świąt!

Frohe Ostern J ! Paulina Tórz

Kartki wielkanocne w j. niemieckim

5.04.2020 r. Palma na Niedzielę Palmową

Ten dzień przypada Niedziela Palmowa. Praca dzieci to oczywiście palma wielkanocna. Niedziela Palmowa zwana też Niedzielą Wierzbną przypada zawsze na tydzień przed niedziela wielkanocną Ta tradycja sięga już XI wieku. My nie zapominamy o niej. Palmy wielkanocne w stroiku

5.04.2020 r. - Konkurs wielkanocny na pocztówkę wielkanocną.

Konkurs wielkanocny został rozstrzygnięty. Uczniowie klas I - III przesłali 15 prac. W tej kategorii zwycięzcami zostali: 

1. Maria Szczepaniak 1 b

2. Wiktoria Pawłowska 1 d

3. Kornelia Łuczak 1a

Wyróżnienie przyznano Szymonowi Przychodzkiemu z kl. 1 d (dwie wyróżnione prace)

W kategorii klas IV - VIII miejsca przyznano: 

1. Zuzannie Kryzińskiej 6b

2. Wiktorowi Bąkowskiemu 5a

3. Maksymilianowi Biegańskiemu 7b.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Nagrody zostaną rozdane na najbliższym apelu.

4.04.2020 r. Kurczaczek wielkanocny

Jeszcze tydzień do świąt. Tym razem dzieci wykonywały kurczaczki.

3.04.2020 r. Baranek Wielkanocny w świetlicy szkolnej

Tym razem dzieci w ramach zajęć świetlicy szkolnej wykonywały baranka. jest on również symbolem Świąt Wielkanocnych. pozostałe prace

03.04.2020 r. - Akcja #zostanwdomu i Dzień Tęczy w klasach 1b i 1c

Klasy 1b i 1c włączyły się w akcję #zostanwdomu #tecza. Inicjatywa powstała we Włoszech, a dziś dzieci z wielu krajów, między innymi z Anglii, Francji i Stanów Zjednoczonych biorą w niej udział. Na czym polega? Akcji towarzyszy hasło #letbewell, które mówi- Wszystko będzie dobrze! Czas pandemii dla wszystkich jest bardzo trudny, a szczególnie dla dzieci, które zamknięte w domach straciły kontakt z rówieśnikami. W związku z tym powstał pomysł, aby w oknach pojawiły się kolorowe tęcze, które są symbolem nadziei. Mamy nadzieję, że tęcze ubarwią nasze ulice, a na twarzach dzieci choć na chwilę pojawi się uśmiech.Pamiętajcie także, że 3 kwietnia na całym świecie obchodzimy właśnie Dzień tęczy.Zapraszamy do galerii. :)

2.04.2020 Prace dowolne

Dzieci są kreatywne. Robią prace na wybrany przez siebie temat. Prezentujemy je, aby zachęcić pozostałych do wykonania ciekawych prac - materiały i technika oczywiście dowolna.

01.04.2020 r. Oddział 0b wykonuje butelki sensoryczne

Klasie 0b otrzymała propozycję wykonania butelek sensorycznych. Zabawa ta polegała na wypełnieniu butelki dowolnymi produktami (kasza, ryż,groch, fasola, cekiny,guziki, brokat), a następnie dodaniu wody i obserwowaniu co pływa, a co tonie. Niektórzy dodatkowo ozdabiali swoje butelki. A oto efekty naszej pracy:

Opracowała:A.Bartkowiak

1.04.2020 r.  Zajączek wielkanocny.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się zadanie zaproponowane przez świetlicę dla chętnych dzieci pt, ,, Zajączek wielkanocny". Przyda się na stół wielkanocny i na ozdobienie pokoju. Zajączki w galerii.

29.03.2020 r. Pani Wiosna w pracach klasy 0b

Klasa 0b powitała 21 marca Panią Wiosnę. Dzieci w domu przygotowały piękne prace plastyczne. A wyglądały one właśnie tak:

Więcej zdjęć w galerii

29.03.2020 r. Zdalne nauczanie na lekcji religii.

Zdalne nauczanie stało się już oczywistym faktem. Wszyscy nauczyciele i dzieci już się z taką formą nauczania powoli zapoznali. Wszyscy pracują jak potrafią, a przy okazji rozwijają swoje umiejętności informatyczne. poniżej publikujemy efekty prac z lekcji religii. Tematy były różne, na każdy dzień inny: Droga Krzyżowa, Maryja, Aniołowie, Podwodny świat. Oto prace dzieci klas I i II.

28.03.2020 r. - Pani Wiosna w pracach klasy 1D

W ubiegłym tygodniu w końcu nadeszła wiosna! Dla każdego ucznia z klasy z ID wygląda ona jednak odrobinę inaczej :-) Zobaczcie sami!

Więcej zdjęć w galerii

27.03.2020 r. - Konkurs fotograficzny „TAK czytam” zakończony

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się podzielić zdjęciem ze swojego spotkania z książką. Każde ze zdjęć było wyjątkowe i wskazywało na to, że książka jest nieodłącznym elementem codzienności i ma szczególne miejsce w domach uczniów. Jakże miło oglądać zdjęcia rodzinnego czytania, kiedy własnym przykładem pokazujemy dzieciom, że z czytania można czerpać przyjemność. Wszystkim, którzy nadesłali zdjęcie serdecznie gratulujemy. Dodatkowe słowa podziwu wysyłamy grupie z oddziału przedszkolnego, którzy z własnej inicjatywny wysłali również swoje zdjęcia z ich pierwszych przygód z samodzielnym czytaniem.

Wyniki konkursu:

Miejsce I: Jan Telesiński

Miejsce II: Adrianna Wdowiak

Miejsce III: Ksawery Błaszczak

Gratulujemy!!!

Dagmara Horodecka - Biblioteka szkolna

Więcej zdjęć w galerii

26.03.2020. Moje największe marzenie.

Wszystkie dotychczas przesłane prace są bardzo kreatywne i czasochłonne. Oczywiście są to propozycje dla chętnych. Na dzisiaj dowolną techniką uczniowie pokazali jakie jest ich największe marzenie. Popatrzcie sami.

25.03.2020 r.  Stworki.

Tym razem podła propozycja, aby zrobić najśmieszniejszego stworka – tylko buźkę, tak aby wprowadzić jak najwięcej uśmiechu. Do pracy można było wykorzystać rzeczy z recyklingu: kartonik, wytłaczanka od jajek. Do zrobienia  włosów można było skorzystać z folderów reklamowych i gazet. Stworki

23.03.2020 r.  Praca z plastikowych nakrętek.

Tym razem w ruch poszły plastikowe nakrętki. Prace polegały na wykonaniu wiosennych owadów lub innych zwierzątek z kolorowych nakrętek. Zobaczcie pomysły dzieci w galerii !!!

20.03.2020 r.  IIa wita wiosnę.

20 marca klasa 2a powitała astronomiczną wiosnę. W tym roku postanowiliśmy poznać zwyczaje i tradycje Europejczyków związane z pierwszym dniem wiosny. Uczniowie przeczytali list uczennicy z Bułgarii i dowiedzieli się, że bułgarskie dzieci na powitanie wiosny wykonują z wełny kolorowe „Marteniczki”. To dla nich, takie talizmany na szczęście.Pomysł bardzo nam się spodobał i każdy uczeń z klasy zrobił dla siebie szczęśliwą „Marteniczkę”

Prace uczniów klasy 2a

19.03.2020 - Idzie Wiosna w IIIb

IIIb też czeka na Wiosnę. Ta pora roku daje nam ogromną dawkę energii do zdobycia jak najlepszych ocen w II semestrze. Na razie pogoda nie jest przyjazna, ale mamy nadzieję, że za kilka dni słońce ogrzeje naszą planetę. Pozostałe prace

19.03.2020 r. IIIa wita wiosnę

Hania, Emilka, Amelka, Laura, Kacper i Franek wybrali się z rodzicami na wiosenny spacer w poszukiwanie zwiastunów wiosny. Zobaczcie jakie pierwsze oznaki wiosny zaobserwowali.

Prezentacja Amelii

Praca Laury

prev next

18.03.2020 r. Pani Wiosna w świetlicy szkolnej.

Nasze dzieci nie nudzą się w domach, bo lubią wykonywać prace plastyczne. Tym razem temat bardzo aktualny - niebawem zmiana pory roku. Bieżący temat to ,,Pani Wiosna". Prace dzieci.

17.03.2020 r. „Niesamowity świat higieny jamy ustnej”

Uczniowie klas 1a, 1b, 1c i 1d brali udział w Ogólnopolskim Programie edukacji stomatologicznej Instytutu Blend-a-med. Oral-B oraz Disney Polska „Niesamowity świat higieny jamy ustnej”, który był również skierowany dla rodziców.

Celem programu było pomóc dzieciom wykształcić towarzyszące im już przez całe życie pozytywne nawyki dbania o higienę jamy ustnej. Przed rozpoczęciem projektu zapoznano rodziców z treścią programu. Uczniowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez swoich wychowawców, w ramach których zdobyli niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych. Każde dziecko otrzymało Arkusze z ćwiczeniami, które zostały wykorzystane podczas zajęć. Owe zadania sprawdzały między innymi wiedzę uczniów na temat przyborów służących utrzymaniu zdrowia higieny jamy ustnej. Na zakończenie programu każdy uczeń otrzymał certyfikat potwierdzający pomyślne ukończenie kursu.

Realizacja programu wniosła wiele pozytywnych efektów. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Natomiast rodzice uświadomili sobie ich ważną rolę w dawaniu dzieciom i przełamali błędne stereotypy przekonując się, że próchnica zębów mlecznych ma wpływ na zęby stałe. Otrzymali również szereg wskazówek jak zachęcić dzieci do samodzielnego szczotkowania zębów.

17.03.2020 r. Aktywność klasy IIa

Przedstawiamy kolejną propozycje spędzania wolnego czasu. Tym razem porcja aktywności klasy 2a. Pamiętamy o gimnastyce. Dużo czasu spędzamy na wspólnej zabawie z rodzeństwem i spacerach. Niektórzy pomagają Pani Wiośnie szybko przyjść do nas. Zrobiliśmy nawet wiosenne porządki.

A co robią inni? Zobaczcie sami.

17.03.2020 r. W drugi dzień kwarantanny ogólnopolskiej i zdalnego nauczania napłynęły do nas kolejne prace dzieci - kwiaty

Prosimy, aby wykonane prace zostały zachowane. Gdy minie trudny dla nas czas i będziemy mogli się spotkać w murach naszej szkoły prace zostaną zaprezentowane w holu szkoły i świetlicy szkolnej.

16.03.2020 r. Od poniedziałku wszystkie placówki oświatowe zostały zamknięte. Powód to koronawirus. Szkoły pracują zdalnie. Uczniowie otrzymują obowiązkowe zadania do odrobienia, ale też takie które mogą zrobić dla przyjemności. Już mamy pierwsze efekty propozycji świetlicy szkolnej. Czekamy na dalsze zdjęcia. zobacz prace dzieci

11.03.2020 r. - KONKURS PIOSENKI DZIECIĘCEJ

W środę 11 marca odbył się w szkole Konkurs Piosenki Dziecięcej.Przedstawiamy wyniki konkursu:

I miejsce - Helena Małecka

II miejsce - Nadia Trojanowicz

II miejsce - Julia Nowaczyk

III miejsce- Natalia Korcz

Wyróżnienie - Łucja Matusiewicz

Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych występów.

10.03.2020 r. - SZKOLNE DNI NAUKI pod hasłem:TYDZIEŃ DLA MÓZGU

10 marca uczniowie klas siódmych i ósmych kolejny już raz uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych na Wydziale Biologii oraz Matematyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Celem zaplanowanych zajęć było poszerzanie wiedzy neurobiologicznej oraz rozwijanie umiejętności programowania i abstrakcyjnego myślenia w matematyce.
Na Wydziale Biologii ósmoklasiści poznawali unikatowe zbiory roślin tropikalnych, które prezentowała w trakcie zwiedzania wystawy muzealnej Pani Prof. UAM dr hab. Justyna Wiland – Szymańska. Siódmoklasiści uczestniczyli w wykładzie Pani dr Sylwii Trambacz - Oleszak dotyczącym budowy i funkcjonowania mózgu oraz oka, ze szczególnym uwzględnieniem złudzeń optycznych.
Na Wydziale Matematyki uczniowie brali udział w trzech warsztatach -Lego, gdzie budowali i programowali swoje własne poruszające się roboty oraz w zajęciach z grafiki komputerowej i geometrii przestrzennej brył, wykorzystującej metodę origami.
Wszystkie zajęcia były bardzo ciekawe, rozwijające zdolności obserwacyjne i analityczne naszych uczniów.

Jako organizatorzy serdecznie dziękujemy wykładowcom oraz studentom za przeprowadzenie zajęć, a naszym uczniom za rewelacyjne zaangażowanie podczas zajęć.

Arkadiusz Dobosz

Agnieszka Półchłopek
Danuta Koszarek - Szternel

Więcej zdjęć w galerii

09.03.2020 r. - KLASA 0A W PROGRAMIE STOMATOLOGICZNYM "NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ"

"Niesamowity świat higieny jamy ustnej" to program przygotowany przez Instytut Blend-a-med Oral-B®!, podczas którego dzieci zdobyły niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania strachu przed wizytami stomatologicznymi. Wiedza zdobyta na zajęciach poparta eksperymentami pokazującymi naocznie co się dzieje z zębem kiedy o niego nie dbamy zakończona pracą plastyczną rozszerzyła dzieciom horyzonty na temat prawidłowego dbania o zęby i całą jamę ustną. Profilaktyka wdrażana od najmłodszych lat jest niezbędnym czynnikiem uświadamiającym już najmłodsze pokolenie jak ważne jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej.

Wychowawca klasy 0A: Arleta Rauk

9.03.2020 r. - KLASA 0A - ODWIEDZINY W SALONIE FRYZJERSKIM 

W ten dzień klasa 0A miała przyjemność odwiedzić salon fryzjerski Pani Justyny Gani, która zapoznała uczniów z zawodem fryzjera. Pani Justyna opowiedziała uczniom o swojej pracy, pokazała swoje narzędzia i urządziła dzieciom mały pokaz pracy fryzjera, co wywołało mnóstwo emocji. Zaprezentowała takie atrybuty fryzjera jak: pelerynę, różnego rodzaju grzebienie, szczotki, nożyczki, suszarkę, prostownicę, lokówkę, karbownicę i wiele innych. Następnie wykonała chętnym dzieciom farbowanie włosów, a dziewczynkom dodatkowo warkoczyki. Dzieci były zachwycone i dumnie nosiły swoje nowe fryzury. 

Serdecznie dziękujemy Pani Justynie za wspólnie spędzony czas oraz życzymy wielu sukcesów w pracy zawodowej. 

Wychowawca klasy 0A: Arleta Rauk

08.03.2020 r. - "ZDROWO JEM, WSZYSTKO WIEM" - PROJEKT W III B

Klasa III B wraz z wychowawcą realizuje program „Zdrowo jem, wszystko wiem”. Projekt ma na celu podniesienie wiedzy na temat zależności pomiędzy sposobem odżywiania a stanem zdrowia. W każdym etapie realizowane są zadania. Od lekcji na temat zdrowego odżywiania poprzez pogłębienie wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej. Uczniowie w ramach projektu dowiadują się jakie właściwości mają dane produkty spożywcze, czy jak ważne dla naszego organizmu jest spożywanie wody. I właśnie przy okazji wody w klasie uczniowie mieli przygotować „Wodoludka”. Technika pracy plastycznej była dowolna, ale cel ten sam – uświadomienie hasła Pij wodę na zdrowie!

Wychowawca: Małgorzata Grzelczak

07.03.2020 r. - SUKCES NASZEJ UCZENNICY

Serdeczne gratulacje dla Julii Wojtaszyk z klasy 8b. Spośrod 380 uczniów Julia zakwalifikowała się do etapu finałowego kuratoryjnego konkursu Science lubię to, który odbył się 7 marca o godzinie 9.00 na Wydziale Biologii UAM. Julia zmierzyła się z zagadnieniami z zakresu biologii, fizyki, chemii oraz geografii. Uczennica naszej szkoły zajęła IV miejsce spośród jedenastu uczestników etapu finałowego. Oprócz otrzymanego dyplomu oraz nagrody Julia już niedługo będzie uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych na Wydziale Biologii dla uczestników etapu finałowego konkursu.Serdeczne gratulacje oraz podziękowania.

Arkadiusz Dobosz

05.03.2020 r. - Dzień Kobiet w klasie 1b

Uczniowie klasy 1b świętowali Dzień Kobiet w wyjątkowy sposób, wzięli udział w Warsztatach fryzjersko-artystycznych. Po wcześniejszym uzgodnieniu dzieci podzieliły się na grupę chłopców i dziewczynek. Panowie pod opieką p. Ewy Naskrent i p. Martyny Turzy za pomocą farb akrylowych i kryształków przygotowali świeczniki w prezencie dla płci pięknej. W tym czasie nasze małe panie uczyły się tworzyć fryzury na każdą okazję. Następnie wszyscy uczestnicy wyczarowali alpaki z talerzyków papierowych. Ostatnia aktywność rozbudziła w nich marzenia o podróży do Alpakolandu... Co zrobimy? Marzenia należy realizować!

04.03.2020 r. - SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ 

Dnia 4 marca do naszej szkoły zawitała pani Donata Mikołajczyk oraz Pani Anna Kominek, które na co dzień pracują w Centrum Medycznym Medheart. Pani Donata jest pielęgniarką, a Pani Ania rejestratorką medyczną. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani Donata zademonstrowała nam niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku na złamaną rękę, pokazała nam jak postępować przy udzielaniu pierwszej pomocy przypominając dzieciom numer 112, a także dzieci miały mierzone tętno oraz ciśnienie. Nasz gość przygotował dla przedszkolaków prezenty - odblaski oraz piękne kubki. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły pani pielęgniarce własnoręcznie wykonaną pamiątkową kartę z wiosennymi kwiatami. Wizyta pani pielęgniarki zakończyła się pamiątkowym zdjęciem.

28.02.2020 r. NIEZWYKŁE LEKCJE W ODDZIALE 0B

Przez cały luty dzieci z klasy 0b brały udział w zajęciach, w których to one same odgrywały rolę nauczyciela. Zajęcia okazały się strzałem w dziesiątkę. Zadaniem dzieci było przygotowanie prezentacji na temat, który ich najbardziej interesuje oraz przyniesienie rekwizytów, wszelkiego rodzaju zadań, łamigłówek tak, aby jak najlepiej przybliżyć dane zagadnienie.

Mieliśmy lekcję o jednorożcach, królikach, kotach, psach, czołgach oraz Hiszpanii.

Dzieci przygotowały rebusy, kolorowanki, zagadki oraz w bardzo ciekawy sposób przedstawiały swoje zainteresowania.

opracowała: wychowawca 0b - Agnieszka Bartkowiak

26.02.2020 r. PACYNKOWE PRZEDSTAWIENIE W ODDZIALE 0B

26 lutego w klasie 0b odbyło się pacynkowe przedstawienie. Aktorów do tego przedstawienia stworzyły samodzielnie dzieci. Powstały piękne pacynki, które następnie brały udział w kilku przedstawieniach. Następnie dzieci wykonane rekwizyty zabrały do domu, aby zaprezentować swoje występy rodzicom, rodzeństwu oraz dziadkom.

opracowała - Agnieszka Bartkowiak

26.02.2020 r. - DZIEŃ DINOZAURA W KLASIE 1B

26 lutego uczniowie klasy 1b świętowali Dzień Dinozaura. Podróż w świat prehistorycznych stworzeń rozpoczęli od kodowania, które nie było prostym zadaniem, a jednak wykonali je doskonale. Następnie dzieci zaprezentowały materiały, zagadki i ciekawostki, które przygotowały w ramach zadania domowego dla chętnych. Kolejnym ćwiczeniem było wykonanie dinozaura z balonu, co okazało się niełatwym zadaniem, ale efekt końcowy zadowolił każdego twórcę. Oczywiście uczniowie dowiedzieli się kiedy żyły dinozaury, czym się żywiły, ile ważyły, ale także skąd o nich wiemy i dlatego właśnie badali skamieliny. Tak naprawdę pracowali z masą solną, ale niejeden paleontolog byłby pod wrażeniem precyzji ich pracy.

Wychowawca Weronika Janicka

24.02.2020 R. WARSZTATY RZEŹBIARSKIE W ODDZIALE 0B

24 lutego w klasie 0b odbyły się warsztaty rzeźbiarskie. Dzieci najpierw poznały termin rzeźby, a następnie wybrały się w wirtualną podróż do muzeum. Oglądały wszelkiego rodzaju formy przestrzenne, które później okazały się inspiracją do ich własnych dzieł. Materiałem do rzeźbienia było mydło. Z mydła powstały najróżniejsze rzeźby np. telefon, głowa dinozaura czy książka.

opracowała: wychowawca 0b - Agnieszka Bartkowiak

17.02.2020 r. PODSUMOWANIE PROGRAMU "AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA"

Podczas pierwszego półrocza uczniowie wszystkich klas pierwszych realizowali program Akademia Bezpiecznego Puchatka o tematyce bezpieczeństwa w czterech sferach: na drodze, w szkole i podczas wycieczek, w domu oraz Internecie. Wprowadzenie do każdych zajęć stanowił interesujący film edukacyjny, który prezentował zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa realizowane przez wychowawców w oparciu o scenariusze przygotowane przez organizatorów. Bogactwo materiałów oraz szeroki wachlarz proponowanych form prowadzenia zajęć znacznie ułatwiły zrozumienie poruszanych zagadnień uczniom, którzy chętnie uczestniczyli w zajęciach. Wiedzę oraz umiejętności zdobyte przez dzieci w ramach realizacji programu zweryfikował Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa umieszczony na stronie organizatora, który we wszystkich klasach wypadł celująco. Na dowód własnych osiągnięć – każdy uczestnik programu otrzymał dyplom potwierdzający znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Wychowawca klasy ID: Żaneta Tórz.

14.02.2020 r. BAL KARNAWAŁOWY W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

W  Dzień Świętego Walentego klasa 0b uczestniczyła w balu karnawałowym zorganizowanym wspólnie z klasą 0a. Dzieci miały okazję zrobić sobie zdjęcia w walentynkowej ramie, a następnie udały się do auli na bal. Były wspólne tańce, konkursy, prezentacja strojów, malowanie włosów oraz pyszny poczęstunek. Wszyscy wyśmienicie się bawili.

Opracowała: Agnieszka Bartkowiak

14.02.2020 r. AKCJA "MISYJNA WALENTYNKA"

W Dniu Świętego Walentego 14.02.2020 r. w naszej szkole w ramach akcji „Misyjna Walentynka” uczniowie i wszyscy chętni mogli zakupić lizaka -  serduszko i tym samym pomóc swoim rówieśnikom w dalekim Libanie. Dodatkową  atrakcją tego pięknego dnia była możliwość zrobienia sobie przyjacielskiej fotki.

Z wielką radością pragniemy PODZIĘKOWAĆ WSZYSTKIM za otwartość serca
i wsparcie akcji „Misyjna Walentynka” w kwocie 1112 zł 15 gr.
Pieniądze zostały przelane na "Pomoc dla szkół w dolinie Bakaa".

DZIĘKUJEMY   BARDZO!

14.02.2020 r. "RANDKA (W CIEMNO) Z KSIĄŻKĄ" W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

Dnia 14.02.2020 r. w bibliotece szkolnej odbyła się akcja „Randka (w ciemno) z książką”. Tego dnia uczniowie klas IV – VIII mieli okazję zabrać na ciekawe spotkanie tajemniczą towarzyszkę – książkę. Książki podobnie jak ludzi nie powinno oceniać się po okładce. W bibliotece szkolnej zostało przygotowane stanowisko
z zapakowanymi w walentykowym klimacie książkami. Wybór tej Jedynej okraszony był nutką tajemnicy. Ponadto w niektórych opakowaniach znajdował się drobny upominek. Chętni uczniowie wybierali książkę, z którą mieli okazję bliżej się poznać. Pomysł ten był świetną okazją na odkrycie tytułu, po który normalnie by się nie sięgnęło. Akcja wzbudziła wiele entuzjazmu wśród czytelników.
W tym dniu na randkę z książką udało się 38 czytelników. Mamy nadzieję, że randki z książkami były udane. Z pewnością były zaskakujące.

Dagmara Horodecka

Biblioteka szkolna

12, 13.02.2020 r. BALIK KARNAWAŁOWY KLAS I-III

Dnia 12 i 13 lutego br. odbył się bal karnawałowy klas I – III. W szkolnej auli zjawiły się królewny, damy, bohaterowie znanych bajek, rycerze, piraci, Indianki i nie tylko. Stroje przygotowane przez rodziców mieniły się różnobarwnymi kolorami w świetle reflektorów. Wszyscy uczniowie bawili się dzięki wspaniałemu animatorowi. Tym razem bal dla dzieci prowadził tata Szymona, pan Rafał Węglarz. Podczas karnawałowej zabawy uczestnicy prezentowali swoje stroje, łączyli się w barwne korowody, tańczyli i bawili się przy muzyce.
Wraz z panem Rafałem dzieci wybrały się w podróż do odległych krajów. Odwiedziły m.in. Hiszpanię, Rosję, Grecję. Poznały i zatańczyły tradycyjne tańce z różnych regionów Europy. Była kalinka, kankan, makarena i jeszcze wiele innych. Czas zabawy upłynął bardzo szybko. Dzieci z żalem opuszczały balową salę. Dziękujemy dzieciom, rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie pięknych strojów. Dzień ten dostarczył wszystkim uczestnikom wielu przeżyć i miłych wrażeń. Kolejny bal już za rok!

Organizatorzy: Lidia Korasiak, Izabela Biernacka

Więcej zdjęć w galerii

10.02.2020 R. TAJEMNICZY LIST W ODDZIALE 0B

Po feriach na klasę 0b czekał tajemniczy list. Wszystkie dzieci były bardzo podekscytowane, ponieważ nie spodziewały się takiej niespodzianki. Zagadka została szybko rozwiązana. Otrzymaliśmy list od Antosia z Przasnysza, któremu klasa 0b zrobiła paczkę świąteczną. Antoś wraz z mamą pięknie podziękował za dobre serce całej klasie oraz za prezenty, których się nie spodziewał. Dzieci nie kryły wzruszenia i zrozumiały, że nawet w tak młodym wieku można pomagać. Cały czas myślimy o Antosiu i już zbieramy dary na kolejną paczkę dla naszego dzielnego wojownika.

opracowała: wychowawca 0b - Agnieszka Bartkowiak

30.01.2020 r. PODSUMOWANIE GRUDNIOWEGO PROJEKTU "LET'S CELEBRATE CHRISTMAS"

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w nasz grudniowy projekt „Let's celebrate Christmas”. Projekt przeznaczony był dla klas IV- VIII i obejmował różne dziedziny kultury – muzykę, plastykę oraz tradycje świąteczne - krajów głównie anglojęzycznych, ale również niemiecko- i francuskojęzycznych.

1. Projekt rozpoczął się śpiewaniem kolęd i piosenek świątecznych w klasach VII i VIII i zakończony został konkursem. W jego wyniku dwie najlepsze osoby – Marta Sitek i Anna Galubińska - pojechały na Przegląd Kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych do Robakowa. Anna Galubińska zajęła tam II miejsce.

2. Konkurs muzyczny z wykorzystaniem kodów QR. Uczniowie mogli przygotować plakaty z linkami do piosenek świątecznych wykorzystując swoją znajomość TIK, z czym świetnie sobie poradzili. Zwycięskie plakaty wisiały na korytarzu szkolnym tak, aby wszyscy mogli zeskanować linki i słuchać muzyki. Zwyciężczynią tego konkursu była Zuzanna Nowacka, drugie miejsce zajął Wiktor Bąkowski, a trzecie Patrycja Knapowska.

3. Na szkolnym korytarzu wisiał plakat ze świątecznymi wyzwaniami na każdy dzień grudnia. Wyzwania dotyczyły wykorzystywania języka angielskiego w życiu codziennym. Uczniowie, którzy podołali wyzwaniu otrzymali pochwały.

4. Grupa uczniów z kl. VI przygotowywała „Storytime”, czyli czytanie dla najmłodszych przy wykorzystaniu techniki teatrzyku japońskiego – kamishibai. Dzieci najpierw rysowały 15 obrazków, które zostały wykorzystane w tearzyku. Następnie tekst „The little unicorn's Christmas” został podzielony na role i dzieci uczyły się tekstu w j. angielskim. Tekst dotyczył nie tylko świątecznych tradycji, ale także sposobów zachowania się w różnych sytuacjach życiowych. Przygotowując teatrzyk dzieci mogły wykorzystać i rozwinąć swoje umiejętności plastyczne i recytatorskie. Uczniowie mogli również rozwijać swoje umiejętności współpracy w grupie – musieli tekst podzielić na role, podzielić się rysunkami, wyznaczyć sobie nawzajem zadania w grupie. Ta część projektu uczyła wszystkich odpowiedzialności za wynik wspólnych działań. Uczniowie zaprezentowali efekty swej pracy przedstawiając „Storytime”dla kl. III, dla grupy francuskojęzycznej oraz dla kl. IV niemieckojęzycznej. Dzieciom bardzo podobała się historia świąt małego jednorożca i zadawały dużo pytań dotyczących tego, jak można przygotować i wystąpić w takim teatrzyku oraz gdzie można wypożyczyć książkę do poczytania (popularyzacja czytelnictwa).

5.Umiejętnością pisania w języku obcym oraz umiejętnościami plastycznymi wykazały się dzieci, które przygotowywały kartki świąteczne w języku obcym. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodszych klas. Jego zwyciężczynią była Julia Krawczyk, a drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Oliwia Trojanowicz i Wiktor Bąkowski.

6. Podsumowaniem wszystkich działań projektu był Międzynarodowy Wieczorek Świąteczny, gdzie w formie zabawy sprawdzono efekty całomiesięcznej pracy – przypomniano tradycje świąteczne w Anglii, Francji oraz Niemczech, a następnie przeprowadzono quiz - Kahoot- wykorzystując TIK. Dzieci również wykonywały plakaty, na których przyklejały słownictwo świąteczne w różnych językach tworząc choinkę. Podsumowaniem muzycznym było śpiewanie kolęd i piosenek świątecznych.

Agnieszka Chmura

Więcej zdjęć w galerii

24.01.2020 r. KOLEJNY GOŚĆ W ODDZIALE OB

Klasę 0b odwiedziła Pani pielęgniarka - Pani Ania  - ciocia Wiktora K.

Pani Ania przeprowadziła bardzo ciekawe i interesujące zajęcia. Uczyliśmy się prawidłowo myć zęby, poznaliśmy historię stroju pielęgniarki, sprawdzaliśmy bicie naszych serc, wykonywaliśmy zastrzyki, opatrywaliśmy rany oraz uczyliśmy się jak zabezpieczyć złamaną rękę. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć wiele ciekawych rekwizytów np. stetoskop, prototyp szczęki, strzykawki. Na koniec pani Ania sprawdziła czy potrafimy prawidłowo szorować ząbki. W nagrodę otrzymaliśmy naklejki, tygodniowy plan mycia zębów oraz lizaki bezcukrowe.

Opracowanie: Agnieszka Bartkowiak - wychowawca 0b

Więcej zdjęć w galerii

21.01.2020 r. DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ODDZIALE 0B

W dniu 21 stycznia w klasie 0b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci wraz z wychowawcą przygotowały piękne występy. Były wiersze, piosenki, konkursy oraz słodki poczęstunek. Babciom i Dziadkom jednak najbardziej utkwiła w pamięci piosenka z czasów ich młodości, a mianowicie "Szła dzieweczka do laseczka", którą dzieci wspólnie zaśpiewały z nimi. Niejednej osobie łza zakręciła się w oku. Na koniec babcie i dziadkowie otrzymali piękne kwiaty z papieru oraz ramki ze zdjęciem wnucząt wykonane przez dzieci.

15.01.2020 r. WIZYTA STRAŻY MIEJSKIEJ I POLICJI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

15 stycznia 2020 r. klasy "0a" i "0b" odwiedził przedstawiciel straży miejskiej oraz policji. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie spędzić ferie, jak zachować się z nieznajomym psem oraz na czym polega zawód policjanta i strażnika miejskiego. Dzieci miały okazję obejrzeć i usiąść w radiowozie straży miejskiej. Na zakończenie nasi goście otrzymali piękne laurki, a dzieci w podziękowaniu odblaski.

14.01.2020 r. WIZYTA DZIECI Z ODDZIAŁU 0B W BIBLIOTECE

W dniu 14 stycznia 2020 r. klasa "0b" wybrała się do biblioteki publicznej w Bninie na zajęcia o pingwinach. Dzieci poznały życie pingwinów, gatunki, sposób odżywiania, rozmnażania oraz ich występowanie. W kolejnej części odbyły się zajęcia plastyczno - techniczne, na których dzieci wykonały pingwiny. Na zakończenie dzieci zatańczyły "taniec pingwina" oraz wypożyczyły książki, aby poznać kolejne przygody pingwina"Pik poka".

13.01.2020 r. FINAŁ I EDYCJI PROGRAMU LIGA ESZKOŁA

Od września do stycznia uczniowie z klas I – III wzięli udział w I edycji projektu LigaeSzkoła. W ramach projektu na zajęcia uczęszczało 12 uczniów. Były to zajęcia pozalekcyjne w ramach dziecięcego laboratorium kodowania. Uczniowie podczas 30 godzin zajęć, pod opieką pani Izabeli Biernackiej realizowali projekty uczniowskie oraz przygotowywali się do turnieju robotów, który został rozegrany na koniec I edycji – 13 stycznia w Kórnickim Centrum Rekreacji i Sportu OAZA. Głównym celem projektu jest wdrożenie w szkołach podstawowych wykorzystania programowalnych inteligentnych pomocy dydaktycznych do nauczania informatyki i matematyki. Kodowanie uczy przede wszystkim szczegółowego planowania, logicznego przemyślenia tak, aby przy planowaniu nie pominąć żadnych czynności  i ustawić je w odpowiedniej kolejności. Programowanie uczy też rozwiązywania problemów i wyciągania wniosków. Oswaja z matematyką pokazując jej praktyczne zastosowanie.Zajęcia z robotyki to również szansa na kształcenie twórczego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej, która pozwala lepiej zrozumieć świat przedmiotów ścisłych. Jest to też szansa na rozwój kreatywności i zdolności manualnych.

Zajęcia przebiegały we wspaniałej atmosferze. Dzieci chętnie poznawały tajniki programowania. Samodzielnie konstruowały z klocków lego roboty, dla których następnie tworzyły programy. Przekazywanie wiedzy z zakresy programowania jest połączone z zabawą, dzięki czemu wiedza jest przyswajana łatwo i szybko, a nauka jest wielką przygoda i frajdą. Podczas zajęć dzieci eksperymentowały, wykazywały się kreatywnością i zgodnie rywalizowały.

Izabela Biernacka

Więcej zdjęć w galerii

10.01.2020 r. WIZYTA W ODDZIALE OB

W nowym roku 10 stycznia klasę "0b" odwiedził tata jednego z uczniów i przeprowadził lekcję z Lego robotyki. Dzieci zbudowały roboty, a następnie urządziły ich wyścigi. Dzieci były bardzo zadowolone z zajęć, a kolejne odbędą się już wkrótce.

20.12.2019 r. SPOTKANIE GWIAZDKOWE W ODDZIALE 0B

W dniu 20 grudnia dzieci z klasy "0b" przygotowały wspaniały koncert dla rodziców. W tym dniu odwiedził nas również Gwiazdor i wręczył prezenty.

19.12.2019 r. WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS 1C I 1D DO OĆWIEKI-GĄSAWY

19 grudnia 2019 r. uczniowie z klas Ic i Id wybrali się na wycieczkę do oddalonej o niemal 100 km miejscowości o nazwie Oćwieka-Gąsawa, by tam uczestniczyć w bożonarodzeniowych warsztatach zatytułowanych Wigilia na Pałukach. W ośrodku wypoczynkowym położonym na malowniczym terenie pośród wody i lasów, uczestników wycieczki przywitał gospodarz, który w cieple kominka podzielił się z dziećmi wiedzą dotyczącą pradawnych polskich zwyczajów związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Później przyszła pora na wyrabianie ciasta oraz wykrawanie pierników i lepienie bułeczek na kształt warkocza. Kiedy już całe pomieszczenie wypełniło się zapachem korzennych przypraw, upieczone pierniki należało udekorować lukrem i kolorową posypką. Po skończonej pracy dzieci własnoręcznie wykonały świąteczne stroiki, po czym spotkały pełnego charyzmy Świętego Mikołaja z workiem pełnym… cukierków.  Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki zasiedli do suto zastawionego wigilijnego stołu, rozpoczynając wieczerzę od tradycyjnego dzielenia między sobą opłatka. Magia świątecznego wystroju, życzliwość bijąca od gospodarzy oraz piękno krajobrazu uczyniły naszą wycieczkę bardzo przyjemną i godną zapamiętania.

Kierownik wycieczki: Żaneta Tórz.

18.12.2019 r. FINAŁ AKCJI "PODZIEL SIĘ PRZED ŚWIĘTAMI"

W grudniu odbyła się w naszej szkole kolejna edycja akcji charytatywnej „Podziel się przed Świętami”. Zaangażowanie uczniów i rodziców zaowocowało dużą ilością zebranych produktów spożywczych. Obfite, świąteczne paczki trafiły wraz z życzeniami do potrzebujących rodzin z Bnina i okolic. Obdarowane osoby nie kryły radości i wzruszenia z tego, że uczniowie „Dwójki” co roku o nich pamiętają i dzielą się dobrem. W imieniu tych osób PIĘKNIE DZIĘKUJEMY! Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Organizatorzy: Danuta Turajska, Elżbieta Kubicka, Paulina Lubińska

16.12.2019 r. DZIECI Z ODDZIAŁU 0B POMAGAJĄ

Dzieci z klasy "0b" wiedzą, że zawsze trzeba pomagać, dlatego w drugiej połowie grudnia przygotowały paczkę dla Antosia z Przasnysza oraz jego mamy. Chętnie podzieliły się tym co miały oraz wykonały kolorowe kartki. W kolejnym dniu całą klasą wybraliśmy się na pocztę w Bninie nadać paczkę.Wspólnie z wychowawczynią napisaliśmy list do chorego chłopca.

16.12.2019 r. GODZINA KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE

W dniach 9 – 15 grudnia uczniowie uczęszczający na zajęcia dodatkowe w ramach kół programowania wzięli udział w Godzinie Kodowania w ramach Europejskiego Tygodnia Informatycznego. Godzina Kodowania to jedna z największych inicjatyw edukacyjnych na świecie. Jej celem jest zachęcenie najpierw do poznania programowania, a później do rozpoczęcia nauki i zdobycia podstawowych umiejętności w tym zakresie. Zarówno uczniowie z klas młodszych oraz z klas IV – VIII wraz z opiekunami paniami: Eweliną Cholewą i Izabelą Biernacką podczas zajęć kodowali na platformie code.org. Dzieciom towarzyszyły postaci z gier i bajek Minecraft, Krainy Lodu i Gwiezdnych Wojen.

Ewelina Cholewa, Izabela Biernacka

15.12.2019 r. JASEŁKA "OTWÓRZCIE DRZWI CHRYSTUSOWI"

Jak co roku, w trzecią niedzielę adwentu, w naszej szkole zostały wystawione Jasełka dla mieszkańców Bnina pod tytułem: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Tematem przewodnim było zaproszenie Jezusa do naszego życia, naszych rodzin, naszych miast i naszego państwa. Jasełka przygotowali uczniowie klas szóstych pod opieką katechetów: pani Moniki Czubanowskiej, Anny Stelmach i księdza Szymona Nowickiego. Każdy mógł znaleźć w wydarzeniach siebie, zweryfikować swoją wiarę i postawę.

Przedstawienie pozwalało odkryć prawdę, że narodzony Jezus jest obecny w drugim człowieku, a my z prostotą i radością dziecka mamy świętować Narodziny Zbawiciela.

Podczas Kiermaszu Świątecznego organizowanego przez Radę Rodziców, dla Rodziców i innych zaproszonych gości można było nabyć ozdoby świąteczne, wypić w gronie znajomych dobrą kawę i zjeść smaczne ciasto.

14.12.2019 r. FINAŁ PROGRAMU "GRAJMY W SZKOLE"

Z końcem września 2019 roku w naszej szkole rozpoczął się pilotaż programu „Grajmy w szkole”. Program jest realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Polską Radę Muzyczną i finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W związku z tym w naszej szkole powstała pracownia, w której odbywają się zajęcia zespołowej gry na instrumentach. Każdy uczeń może uczestniczyć w zajęciach. W ramach pilotażu zostały zakupione nowe instrumenty, które spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów.

W całej Polsce powstało zaledwie 12 takich pracowni. Na bazie naszych doświadczeń ma powstać program, którego celem będzie utworzenie w polskich szkołach aż 1000 pracowni muzycznych do 2029.

Dzięki programowi powstał zespół, który w tym krótkim czasie zdążył już zagrać 5 koncertów, zdobywając doświadczenie oraz uznanie. Przede wszystkim jednak zespół, który cieszy się wspólnym muzykowaniem.

Finał programu odbył się 14 grudnia w Warszawie, gdzie odbyła się konferencja podsumowująca pilotaż oraz wraz z innymi zespołami zagraliśmy krótki koncert – było to niezwykle radosne i wzruszające wydarzenie.

Wiele wskazuje na to, że od stycznia 2020 program będzie kontynuowany. Zapraszamy do pracowni.

Grajmywszkole!!!

Koordynator projektu: Mateusz Nabzdyk

Więcej zdjęć w galerii

13.12.2019 r. ZAJĘCIA WYJAZDOWE W LABORATORIUM PCSS W POZNANIU

Projekt „KoderJunior” realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020.Celem projektu było przygotowanie szkół do wdrożenia nauki programowania do podstawy programowej. Zajęcia w ramach tego projektu odbywały się
w naszej szkole w roku szkolnym 2017/2018. Wzięli w nim uczniowie obecnych klas: 4, 5c
i 5e. Do pełnego zrealizowania projektu pozostał udział uczniów w zajęciach wyjazdowych w Laboratorium Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego w Poznaniu. W końcu doczekaliśmy się możliwości wzięcia udziału w zajęciach w EduLab. 13 grudnia 2019 roku grupa 48 uczniów uczestniczyła w1,5 godzinnych zajęciach rozwijających umiejętności programowania. Uczniowie na miejscu zostali podzieleni na trzy grupy. Każda pod okiem instruktora poznawała podstawy programowania. Podczas zajęć dzieci planowały, przewidywały, projektowały, konstruowały i testowały – jak prawdziwi innowatorzy. Z dużym zaangażowaniem wykonywały stawiane przed nimi zadania. Wszyscy pokazali niesamowitą energię młodych programistów. Zajęcia były świetną zabawą i nauką.

Izabela Biernacka

więcej zdjęć w galerii

13.12.2019 r. ŚWIĄTECZNE WARSZTATY PLASTYCZNE W KLASIE 3C

W dniu 13 grudnia 2019 roku odbyły się w klasie IIIc warsztaty plastyczne pt. „Ozdoby bożonarodzeniowe”, w których uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami. Głównym celem było rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej, poznanie nowych technik zdobniczych, nawiązanie do tradycji świąt Bożego Narodzenia oraz wspólna praca dzieci i rodziców.Uczestnicy zajęć eksperymentowali tworząc ciekawe, bogate i pomysłowe prace. Kształcili zmysły kompozycyjne, rozwijali wrażliwość estetyczną i czerpali ogromną przyjemność tworzenia, jak również radość z uzyskanych efektów pracy.W ciągu dwóch godzin kreatywnej pracy dzieci i rodziców powstało kilkadziesiąt ozdób, które w dużej części zostały przekazane na szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy organizowany przez Radę Rodziców.

Wychowawczyni klasy: Elżbieta Kubicka

13.12.2019 r. ŚWIĄTECZNA CHEMIA W TORUNIU
W piątek 13 grudnia w ramach innowacji z chemii uczniowie klasy VIIIa wzięli udział w zajęciach chemicznych prowadzonych przez pracowników Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. W ramach zajęć uczniowie doświadczalnie badali właściwości butanu – barwę, zapach, ciężar, temperaturę, palność w temperaturze pokojowej i po podgrzaniu. Najbardziej ekscytującym z doświadczeń była reakcja spalania butanu pod nazwą ręce proroka. Następnie uczniowie badali właściwości karbidu, otrzymywali acetylen oraz badali jego palność. Kolejne doświadczenia związane były z wykonywaniem próby Tollensa, czyli reakcji lustra srebrowego. Skoro zbliżają się święta uczestnicy wykonywali tę reakcję w szklanych bombkach. Efektem zachodzących reakcji było pokrycie się bombki od środka lustrzaną powłoką.
W ramach zajęć uczestnicy poznawali również chemizm wypieku pierników oraz tradycje z tym związane, a podczas spaceru z przewodnikiem mieli okazję poznać wspaniałą historię Torunia. Wieczorne spotkanie ze świątecznie przystrojonym Toruniem zakończyliśmy na Jarmarku kupując pierniki i ręcznie robione cukierki.
Warto nadmienić, że nasza szkoła została objęta patronatem Centrum Chemii w Małej Skali.
Zajęcia i wycieczkę zorganizowały Agnieszka Półchłopek i Alina Adamczyk

Więcej zdjęć w galerii

12.12.2019 r. SZKODLIWOŚĆ PALENIA – prelekcja dla klas VII – VIII
12 grudnia odbyła się profilaktyczna prelekcja dotycząca szkodliwości dymu tytoniowego przeprowadzona przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Poznania. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, że dym tytoniowy zawiera ponad 4000 substancji szkodliwych,  prawie 50 substancji rakotwórczych oraz odpowiedzialną za uzależnienie nikotynę. Poznali mechanizm powstawania uzależnienia i czas jego tworzenia oraz skutki oddziaływania składników dymu papierosowego na organizm. Omówiono choroby nowotworowe, kardiologiczne i pulmonologiczne powstające w związku z paleniem. Prowadząca odniosła się również do e-papierosów, które są toksyczne na równi z klasycznymi, a obecnie zdobywają popularność wśród młodych ludzi. Ich szkodliwość jest porównywalna ze zwykłymi papierosami, a dodatkowo negatywną stroną  jest to, że ich producenci nie ujawniają składu likworu wdychanego przez palacza. Można więc porównać e-papierosy do dopalaczy, których składu nie znamy. Na zakończenie wykładu poruszono problem biernego palenia i zagrożenia bocznym dymem papierosowym, który wdychają potencjalni niepalący.
Mamy nadzieję, że moda na niepalenie będzie się rozpowszechniać!

Prelekcję zorganizowała Agnieszka Półchłopek

10.12.2019 r.  Wycieczka oddziałów 0A i 0B do Gniezna

W dniu 10.12.2019 r. klasa "0a i 0b" wybrały się na wycieczkę do fabryki bombek w Gnieźnie. Dzieci miały okazję zobaczyć jak powstają bombki, jak je ozdobić, a na końcu same ozdobiły po 3 bombki.

10.12.2019 r. "Moje selfie z książką"

W naszej szkole odbył się konkurs "Moje selfie z książką", w trakcie którego dzieci mogły pokazać swoje zainteresowania czytelnicze w niecodzienny sposób. Mimo dużego zainteresowania konkursem, jury mogło wyłonić jedynie trzy miejsca. Oto laureaci:

I miejsce: Pola Rutkowska (klasa IV)

II miejsce: Wojciech Wysmoliński (klasa Vc)

III miejsce Zuzanna Zimowska (klasa IV)

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

6.12.2019 r. "W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja"

6 grudnia w mikołajki koło teatralne odegrało przed kolegami oraz koleżankami z klas I-III przedstawienie pt. „W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja”. Helenie Małeckiej z klasy IIIC w roli babuni oraz jej scenicznym wnukom udało się wprowadzić publiczność w czas świątecznego oczekiwania, natomiast fantastyczna charakteryzacja reniferów Świętego Mikołaja, którego rolę odegrał Dominik Szczepański z klasy IIIB wywołała szeroki uśmiech na twarzach widzów. „W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja” to pierwsze tegoroczne przedstawienie, które dzieci uczęszczające na zajęcia koła teatralnego miały przyjemność odegrać przed rówieśnikami, ale również przed własnymi rodzinami oraz szczególnymi gośćmi - członkami Kórnickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową KLAUDYNKA. Kierujemy gorące podziękowania do wszystkich, którzy przychodząc na nasze przedstawienie docenili pracę i serce włożone przez małych aktorów w realizację tego projektu. Korzystając z okazji życzymy wszystkim dużo radości i świątecznej aury pachnącej korzennym piernikiem i świerkową żywicą!

Opiekun koła teatralnego: Żaneta Tórz.

6.12.2019 r. POGADANKA PROFILAKTYCZNA – CYBERPRZEMOC
6 grudnia uczniowie klas siódmych spotkali się z kórnickim policjantem panem Patrykiem Nowakowskim. Celem spotkania było uświadomienie uczniom zjawiska cyberprzemocy, jego przejawów i groźnych konsekwencji prawnych, którym podlegają osoby dokonujące pomówień, hejtu, publikowania wizerunku -zdjęć lub filmików bez zgody osoby, która na nich jest przedstawiana. Pogadanka miała pouczyć młodzież, że każdy obraźliwy czy oszczerczy wpis lub zdjęcie zamieszczone w Internecie na zawsze tam pozostaje, a policja dysponuje technicznymi możliwościami odszukania sprawcy nawet wówczas, gdy informacja zostanie usunięta z jego komputera czy telefonu.  Uważajcie więc, co publikujecie w sieci!
Spotkanie zorganizowała pani dyrektor Zofia Talarczyk

6.12.2019 r. CHEMICZNE MIKOŁAJKI
6 grudnia uczniowie z Koła Chemicznego poznawali mydła – sole wyższych kwasów tłuszczowych oraz proces zmydlania tłuszczów. Pisali reakcje tworzenia palmitynianów oraz stearynianów sodu i potasu, a następnie sami wyrabiali różnokształtne, kolorowe, pachnące mydełka, które świątecznie pakowali.
Takimi chemicznymi i mikołajkowymi prezentami mogli obdarować najbliższych.

6.12.2019 r. Modele na lekcji biologii w klasach 5

Uczniowie klas 5 w ramach tematu budowa i funkcjonowanie komórek, wykonali modele wybranych przez siebie komórek. Wykazali się ogromną kreatywnością, wiedzą, estetyką i zaangażowaniem. Wszystkim uczniom klas 5 dziękuję za zaangażowanie i przygotowanie modeli, które posłużą młodszym uczniom do nauki na kolejne lata.

05.12.2019 r. Bożonarodzeniowe śnieżynki w oddziale 0B

W grudniu klasa "0b" wykonała piękne i kolorowe śnieżynki na kiermasz bożonarodzeniowy w Kórniku.

02.12.2019 r. Program artystyczno-motywacyjno-profilaktyczny "Znajdź pomysł na siebie” dla kl. VI-VIII

Celem programu zrealizowanego 2 grudnia było pobudzenie w uczniach refleksji nad własną postawą wobec otaczającego świata oraz poszukiwanie przepisu na szczęście. Prowadzący w oryginalny sposób przekonywali uczniów, że każdy może znaleźć sposób na „wyjątkowego” siebie, a recepta na szczęście mieści się w trzech elementach naszej codzienności: pozytywna radość płynącą z każdego dnia, umiejętność doceniania tego, co się już posiada oraz obecność ludzi obok siebie.
Program przeplatano utworami w wykonaniu zespołu FULL POWER SPIRIT w składzie: Aleksander Antoszczuk, Marek Dzyr, Mirosław Kirczuk. Wyśpiewane słowa były inspirującą lekcją. Uczniowie z zaciekawieniem obserwowali również poczynania beatboxera Aleksandra, który własną wytrwałością i pracowitością osiągnął fenomenalny poziom umiejętności używania strun głosowych.
Zajęcia doskonale wpisały się w nurt profilaktyki pozytywnej, ukierunkowanej na dostrzeganie i rozwijanie mocnych stron i zasobów. Prowadzący poruszyli również temat zagrożeń, które pojawiają się w różnych przestrzeniach życiowych. Zwracali uwagę, aby być uważnym na świat, którym się otaczamy i do którego wkraczamy w sposób wirtualny. Prowadzący podkreślali, aby uważnie dokonywać wyborów, bo one wyznaczają naszą ścieżkę życia. A w tych małych i dużych wyborach najważniejsze jest bycie pozytywnymi wojownikami, którzy walczą miłością. Z nadzieją spoglądamy na uczniów, aby ci z tego cennego spotkania wyciągnęli wartościowe wnioski.

Spotkanie zorganizowały Natasza Noskowiak i Agnieszka Półchłopek
Tekst i zdjęcia Dagmara Horodecka

29.11.2019 r. Zabawa andrzejkowa w oddziałach 0A i 0B

W dniu 29 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas "0a" i "0b". Dzieci poznały tradycję wróżb andrzejkowych, brały udział w konkursach, tańczyły oraz otrzymały mały poczęstunek.

27.11.2019 r. Jakie pytania dotyczące zagrożeń klimatu powinien zadać historyk?

Podczas Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie na lekcjach chemii, biologii i geografii szczegółowo poznawali wywołane działalnością człowieka przyrodnicze procesy związane z obecnym kryzysem ekologicznym. Jakie pytania związane z efektem cieplarnianym, destrukcją kluczowych dla świata ekosystemów, zanieczyszczeniem środowiska czy duszącym mieszkańców miast smogiem powinniśmy zadać na lekcjach historii? Uczniowie  klas siódmych rozpoczęli ożywioną dyskusję od słusznej odpowiedzi na powyższe pytanie: obowiązkiem historyka jest wskazanie procesów dziejowych, które doprowadziły do obecnej sytuacji oraz opisanie kontekstu społecznego i kulturowego, w którym te procesy się rozpoczęły.  Wskazaliśmy podczas dyskusji, iż to industrializacja i urbanizacja - które, przede wszystkim, wyrosły na gruncie Oświecenia -  wywołały, poprzez niekontrolowany rozwój, obecny, alarmujący stan zagrożenia. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, którą historyk zapytany o  ekologiczne aspekty rewolucji przemysłowej może podjąć. Mianowicie: kiedy rozpoczęto pierwsze polityczne próby hamowania destrukcyjnych dla środowiska praktyk? Zaskoczeni uczniowie dowiedzieli się, iż pierwsze prawne regulacje (te mające na celu zmniejszenie ilości londyńskiego smogu) wprowadzono dopiero w latach 50-tych XX wieku, a pojęcie polityki ekologicznej pierwszy raz zostało sformułowane w deklaracji sztokholmskiej z 1972 roku!
Wykonane przez uczniów plakaty w czytelny sposób pokazują ekologicznie negatywne aspekty uprzemysłowienia. Na jednym z plakatów  przeczytamy także kolejną zadziwiającą informację, iż efekt cieplarniany naukowcy zaczęli obserwować już pod koniec XIX wieku ...
Zajęcia przeprowadził Jakub Robaszkiewicz

27.11.2019 r. Szkolny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych Obcojęzycznych

27 listopada 2019 odbył się Szkolny Konkurs kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych obcojęzycznych. Najpiękniej zaśpiewały Marta Sitek z kl. VIIa oraz Anna Galubińska z kl. VIIIa, które reprezentować będą naszą szkołę na gminnym przeglądzie w Robakowie.

26.11.2019 r. Tydzień Edukacji Globalnej (ang.: Global Education Week) – zajęcia języka angielskiego

W ramach projektu młodzież z klasy VId wzięła udział w zajęciach z języka angielskiego poświęconych temu wydarzeniu. Uczniowie zapoznali się z problemem globalnego ocieplenia, korzystając z odpowiednich stron internetowych w języku angielskim. Następnie wykonali plakaty obrazujące przyczyny oraz skutki tego niekorzystnego zjawiska, a także plakat ze wskazaniami jak można przeciwdziałać globalnemu ociepleniu (ang.: global warming). Dzięki lekcji uczniowie poszerzyli swój zasób słownictwa dotyczący zagrożeń i ochrony środowiska a także uświadomili sobie znaczenie hasła tegorocznej edycji: "Wake up! This is the final call for climate.". Wiedzą także co konkretnie należy robić, aby przeciwdziałać obecnym zagrożeniom.
Zajęcia przeprowadziła Anna Robińska-Richter

26.11.2019 r. Akcja ,,piernikowa" trwa.

Od poniedziałku 25.11.2019 r. dzieci z zapałem lukrują i ozdabiają pierniki. Dla niektórych z nich jest to zupełna nowość, dlatego pojawiają się dzieci w różnym wieku - również starsze dziewczęta i chłopcy. Każdy z zapałem planuje swój wzór. Góra kolorowych pierników rośnie. Dziękujemy za wszystkie smakołyki dekoracyjne. Akcja trwa nadal. Zapraszamy do stołówki szkolnej . Dekorujemy od 14:30.

25.11.2019 r. Dzieci z oddziału 0B przygotowują kartki świąteczne

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia dzieci z klasy "0b" wykonały piękne kartki bożonarodzeniowe dla stowarzyszenia "Klaudynka".

25.11.2019 r. Wyniki konkursu "Familienbaum"

Konkurs plastyczny "Familienbaum" dla klas 4-8 z j. niemieckiego na najpiękniejszy plakat z drzewem genealogicznym został właśnie zakończony. Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Łącznie dostarczono bardzo dużo plakatów z pięknymi drzewami genealogicznymi !!! Wszystkie prace były bardzo ciekawe i oryginalne. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Jednak można było wybrać tylko 3 najlepsze prace. Do grona laureatów należą: Jędrzej Krześ (klasa 5b) 1 miejsce, Igor Sliwiński (kl. 5d) 2 m-ce oraz Michał Niemier (kl. 7a) 3 m-ce. Oprócz tego wyróżniona została praca: Kamila Szymkowiaka z klasy 4.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału i zapraszamy do kolejnych  "polsko-niemieckich" konkursów.
Finałowe prace wiszą w holu naszej szkoły.

Organizator: Paulina Tórz

25.11.2019 r. Wyniki konkursu „Jesień w obiektywie”

Konkurs fotograficzny „Jesień w obiektywie” dobiegł końca. Jak co roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród klas 1-3 jak i 4-8. Jury miało nie lada wyzwanie by wybrać te najlepsze, a wcale nie było to łatwe zadanie. Miejsce pierwsze w klasach młodszych zdobyła Milena Legendre z klasy II C, drugie Patrycja Mochnik z klasy III B na trzecim miejscu uplasowała się uczennica II C Nadia Trojanowicz. Na wyróżnienie zasługuje: Julia Łukowiak z klasy III B oraz Szymon Nowack i z II B. W klasach starszych pierwsze miejsce zdobył Tymon Wojno z klasy VII B, drugie Ewa Gąsiorowska z VII A, a na trzecim Bartosz Rzepecki z klasy VII B. W klasach 4-8 również wyróżniliśmy dwa wyjątkowe zdjęcia: Oliwia Trojanowicz z klasy VI D, oraz Zuzanna Wygralak z klasy IV A. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy i już z niecierpliwością czekamy na kolejny konkurs za rok!

Organizatorzy: Małgorzata Grzelczak i Arkadiusz Dobosz

25.11.2019 r. „English Binds People Together” – projekt anglojęzyczny

W tym roku szkolnym chętni uczniowie klas ósmych przystąpili do ogólnopolskiego projektu „English Binds People Together”, którego koordynatorem jest p. Małgorzata Złocińska ze Szkoły Podstawowej w Rychliku. Projekt trwa od 1.10. 2019 do 30.05. 2020 r. W jego ramach uczniowie będą wysyłali do siebie e-maile na zadany, najczęściej egzaminacyjny, temat. Uczestnicy wybrali sobie lub zostali wybrani przez kolegów do wymiany e-maili. Naszymi partnerami są uczniowie ze szkoły w Drezdenku, Warszawie i Podobinie. Pierwsze zadanie już za nami. Pisaliśmy list o sobie, swoich zainteresowaniach, upodobaniach i miejscu zamieszkania. W listopadzie należało napisać e-maila dotyczącego wynajmu mieszkania. Wszyscy sobie świetnie poradzili. Myślę, że taki trening pomoże uczestnikom nie tylko w napisaniu e-maila na egzaminie ósmoklasisty  na 100% ale przede wszystkim będzie przydatny  w kształceniu umiejętności życiowych.

Projekt w szkole realizuje Agnieszka Chmura

22.11.2019 r. Wizyta gościa w oddziale 0B

W dniu 22.11.2019 r. klasę "0b" odwiedzili rodzice jednej z uczennic opowiadając o zawodzie pszczelarza. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak powstaje miód, jakie są jego rodzaje oraz przymierzyć strój pszczelarza. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały kolorowanki z bajki o pszczółce Mai oraz słoiczki z miodem .

22.11.2019 r. Warsztaty w Bibliotece Publicznej w Bninie
W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, klasy trzecie zostały zaproszone do bnińskiej Biblioteki Publicznej na warsztaty ekologiczne.Uczniowie mieli okazję poznać klimaty panujące w poszczególnych strefach świata oraz dowiedzieć się od jakich czynników one zależą np.: szerokości geograficznej, rozkładów lądów i mórz, występowania gór, lasów czy lodowców. Dzięki barwnej prezentacji uczniowie poznawali wybrane strefy klimatyczne panujące na równiku, w strefie zwrotnikowej czy na Antarktydzie. Istotnym elementem warsztatów było pokazanie dzieciom jak działa efekt cieplarniany oraz uświadomienie, że my sami możemy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, co należy robić aby jak najmniej zanieczyszczać środowisko i dbać o naszą planetę. Pamiętajmy - „Ziemia jest w naszych rękach!”.
Dziękujemy za zaproszenie!
Opracowała: Małgorzata Grzelczak

22.11.2019 r. Ciepło, cieplej, gorąco! – zajęcia edukacji wczesnoszkolnej

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klasy 2a realizowali dwudniowy cykl zajęć pod hasłem: Ciepło, cieplej, gorąco! Podczas zajęć dzieci dowiedziały się skąd czerpiemy energię wykorzystywaną w życiu codziennym, szukały sposobów na jej oszczędzanie zarówno w domu, szkole i miejscach użyteczności publicznej. Uczniowie poznali niekonwencjonalne źródła energii. Dowiedzieli się co to są odnawialne i nieodnawialne źródła energii oraz dlaczego tak ważne jest pozyskiwanie energii ze słońca, wody, wiatru, wnętrza Ziemi, czy biomasy. Wykonali szereg zadań, które pozwoliły im utrwalić nowe pojęcia i omawiane zagadnienia. Mam nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do ochrony środowiska przyrodniczego i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Zajęcia prowadziła Izabela Biernacka

22.11.2019 r. SZKOLNE DNI NAUKI - KREATYWNOŚĆ
Trzecim etapem projektu było dwugodzinne spotkanie z wyjątkowym nauczycielem chemii - p. Dawidem Łasińskim, czyli „Panem Belfrem – nauczycielem z internetów”, które odbyło się 22 listopada. Pan Belfer mówił do uczniów klas VII-VIII o konieczności rozwoju kreatywności i krytycznego myślenia wśród młodych ludzi, którzy w przyszłości wejdą na rynek pracy. Poruszył również rolę nauczycieli i edukacji w kształtowaniu nowoczesnego, samodzielnie myślącego, twórczego człowieka oraz czasu, który należy wykorzystywać jak najbardziej efektywnie. Przedstawił własnych uczniów, którzy w szkole stali się pasjonatami, a dziś świetnie radzą sobie w założonych przez siebie firmach. Na zakończenie pokazał działanie dwóch aplikacji, które można wykorzystać do kreatywnego przekształcania zdjęć i obróbki filmików.
Spotkanie zorganizowała Agnieszka Półchłopek

21.11.2019 r. SZKOLNE DNI NAUKI - CHEMIA

Drugim etapem projektu była Chemia dla uczniów klas VI – VIII – warsztaty i pokazy prowadzone 21 listopada przez pracowników Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. W trakcie zajęć szóstoklasiści poznawali różne rodzaje reakcji chemicznych w tym reakcje egzotermiczne i endotermiczne, siódmoklasiści badali właściwości metali i ich chemiczną aktywność, a ósmoklasiści wykonywali efektowne reakcje otrzymywana acetylenu w reakcji karbidu z wodą. Badali również palność powstałego gazu.
Finałem tego chemicznego festiwalu były pokazy zorganizowane dla wszystkich uczestników zajęć. Przedstawiono najbardziej przez uczniów oczekiwane liczne wybuchowe reakcje z wykorzystaniem tlenu i wodoru oraz armatnie strzały parą wodną.

Więcej zdjęć w galerii

Zajęcia zorganizowała Agnieszka Półchłopek

20.11.2019 r. „Poznajemy zawody naszych rodziców”

20 listopada uczniowie klasy 3a mieli okazję zapoznać się z pracą konsultanta stomatologicznego. Na zajęcia została zaproszona mama Jakuba Rajewskiego, która na co dzień wykonuje ten zawód. Pani Ewa opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca i jak ważną rolę odgrywają produkty stomatologiczne w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Przypomniała dzieciom w jaki sposób dbać o zdrowe zęby, dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna dla naszego organizmu oraz jakich produktów powinny unikać. Każdy miał okazję przypomnieć sobie właściwą technikę mycia zębów, dowiedział się jakich szczoteczek do zębów powinien używać i jak często należy je wymieniać. Uczniowie na zajęciach mieli okazję poznać różne rodzaje szczoteczek, ale największą radość sprawiła im możliwość powąchania, obejrzenia , a także spróbowanie past o przeróżnych zapachach i smakach. Największą furorę zrobiła pasta arbuzowa i truskawkowa. Wszyscy uczniowiezainteresowani byli bardzo modnymi obecnie czarnymi pastamiwęglowymi. W czasie zajęć padło wiele pytań do naszego eksperta dotyczących codziennej pielęgnacji jamy ustnej co świadczyło już o pewnej wiedzy, którą posiadają nasi uczniowie. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali do wykonaniazadanie domowe, które polegało na sprawdzeniu jakości swojej szczoteczki do zębów.

Opracowała: Agnieszka Rzońca-Tomczak

20.11.2019 r. Klasy 1c i 1d w Muzeum Rogala w Poznaniu

W czwartek 20.11.2019 r. uczniowie  klas 1c i 1d wybrali się do Muzeum Rogala w Poznaniu. Dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach lepienia Rogali Świętomarcińskich.
Zaraz po wejściu do muzeum każdy uczestnik otrzymał fartuszek i czapkę kucharską. Przed przystąpieniem do lepienia rogali dzieci wysłuchały wstępu teoretycznego podczas, którego dowiedziały się nieco o gwarze poznańskiej, św. Marcinie, legendzie tłumaczącej pochodzenie rogali oraz kamienicy, w której się znajdowały. Kolejnym etapem warsztatów była część praktyczna – lepienie rogala. Uczniowie własnoręcznie mogli wyrabiać ciasto, wałkować, kroić, nadziewać i zwijać je w specjalny sposób tak abywyglądem przypominało rogala.
Na koniec odbyła się wspólna degustacja, podczas której uczestnicy warsztatów oglądali film o historii Poznania. Zadowolone dzieci otrzymały na pamiątkę wycieczki Certyfikat Rogalowego Czeladnika.
Kierownik wycieczki : Danuta Turajska

20.11.2019 r. "Ostatni dzwonek dla klimatu" w klasie 4

W dniach 20 i 22 listopada uczniowie klasy 4a uczestniczyli w warsztatach pt. "Ostatni dzwonek dla klimatu". Zajęcia odbyły się na lekcji przyrody w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Uczniowie podzieleni na grupy, po obejrzeniu krótkiego filmu pt. "Klimat się zmienia" oraz wspólnej dyskusji, wykonali plakaty obrazujące przyczyny, skutki zmian klimatycznych oraz zaproponowali rozwiązania ograniczające zmiany klimatyczne. Uczniowie wykazali się bardzo dobrym przygotowaniem, zaangażowaniem i umiejętnością pracy w grupie.

19.11.2019 r. SZKOLNE DNI NAUKI – BIOLOGIA, GEOGRAFIA, MATEMATYKA, CHEMIA i KREATYWNOŚĆ                            

Edukacja globalna ma na celu podnoszenie wiedzy społeczeństwa na temat procesów i wyzwań globalnych we współczesnym świecie. Jednym z takich wyzwań jest jakościowa edukacja polegająca na zapewnieniu edukacji na wysokim poziomie szczególnie w zakresie nauk przyrodniczych. W tym celu realizowano międzyprzedmiotowy projekt Szkolne Dni Nauki dedykowany uczniom klas VI – VIII.

Pierwszym etapem projektu były zajęcia przygotowane przez pracowników naukowych i studentów różnych wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 19 listopada na Morasko pojechali uczniowie klas VIIIa i VIIa.
Na Wydziale Geografii UAM uczniowie uczestniczyli w wykładzie dotyczącym przyczyn zmian klimatycznych i wpływie działalności człowieka na tempo zachodzących niekorzystnych przemian. Następnie uczestnicy brali udział w zajęciach obserwacyjnych w ogródku meteorologicznym i nad Różanym Potokiem. Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób realizowany jest zintegrowany monitoring środowiska przyrodniczego.
Zajęcia zorganizowała p. dr Beata Janczak-Kostecka.
Na Wydziale Biologii UAM czekały na uczniów zajęcia antropologiczne dotyczące poznawania budowy szkieletu człowieka, rodzajów i kształtów kości oraz określania płci na podstawie ich cech. W zakładzie mikroskopii skaningowej uczestnicy mogli zobaczyć mikroskop skaningowy, poznać zasady jego działania oraz zobaczyć fantastyczne zdjęcia komórek i mikroorganizmów widzianych w powiększeniu kilku milionów razy.
Na Wydziale Matematyki UAM wszyscy poznawali tajniki sprytnej matematyki, które będą mogli z powodzeniem wykorzystać podczas lekcji oraz Egzaminu Ósmoklasisty.
Zajęcia zorganizował p. Arkadiusz Dobosz i Agnieszka Półchłopek.

19.11.2019 r. Tydzień Edukacji Globalnej - Obudź się to ostatni dzwonek dla klimatu!- zajęcia języka francuskiego

19 listopada  w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w klasie 6a, 6c i 8 a na lekcji j. francuskiego odbyły się zajęcia na temat zanieczyszczenia naszej planety Ziemi .Temat lekcji brzmiał : Attention! Planète Terre en danger! ( Uwaga ! Planeta Ziemia w niebezpieczeństwie!) Głównym celem zajęć było wskazanie czynników niekorzystnie wpływających  na klimat. Ukazanie zmian w przyrodzie zachodzących pod wpływem niekorzystnej działalności człowieka. Wskazanie działań na rzecz ochrony klimatu.
Uświadomienie uczniów jakie powinni podejmować działania na rzecz ochrony środowiska, a przede wszystkim wzbogacić słownictwo związane z ekologią. Uczniowie w trakcie zajęć obejrzeli film” La Terre en danger”  oraz  prezentację pokazującą skutki zanieczyszczenia naszej planety Ziemi. Efektem finalnym zajęć było wykonanie plakatu pt.”Attention! Planète Terre en danger!

Zajęcia przeprowadziła Agnieszka Rzońca-Tomczak

18.11.2019 r. Tydzień Edukacji Globalnej - Ekologiczne aspekty rewolucji przemysłowej – zajęcia historii

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 18 listopada w klasie VIII b została przeprowadzona lekcja historii poświęcona ingerencji człowieka w otaczającą go przyrodę. Problemem przewodnim zajęć były ekologiczne aspekty rewolucji przemysłowych. Wykorzystując metodę drzewa decyzyjnego uczniowie określili problem, który powstał w wyniku następstw przemian w przemyśle. Kolejne wynalazki udoskonalały ludzkie życie. Sprawiły, że stało się ono wygodniejsze i wymagało z biegiem czasu ograniczenia pracy fizycznej. Warto jednak pamiętać o negatywnych skutkach tych procesów i ich wpływie na środowisko. Uczniowie wzięli udział w dyskusji, podczas której stanowczo podkreślali rosnące zagrożenie związane między innymi ze zmianą klimatu, pustynnieniem lądów, wymieraniem gatunków roślin i zwierząt czy zanieczyszczeniem gleb i wód. Podsumowaniem zajęć była pogadanka, w czasie której wszyscy uczniowie aktywnie zaangażowali się w szukanie rozwiązań tych negatywnych skutków przemian gospodarczych. Warto podkreślić konkluzję tego etapu lekcji. Uczniowie dostrzegli, że każdy człowiek ma wpływ na środowisko, swoim mądrym, przemyślanym i odpowiedzialnym działaniem może ograniczyć czasami nieodwracalny proces degradacji otaczającego go świata.

Zajęcia przeprowadziła Alina Adamczyk

20.11.2019 r. Amazonia – zagrożone płuca Ziemi – spotkanie dla klas VII – VIII.
Pod tym tytułem zorganizowano spotkanie z podróżnikiem i fotografikiem p. Tomaszem Siudą oraz wystawę zdjęć z jego podróży po brazylijskiej Amazonii.
Pan Siuda obrazowo i z wykorzystaniem swoich fotografii opowiadał o przygotowaniach do miesięcznej podróży, ekwipunku, warunkach życia, pozyskaniu przewodników po nieznanych terenach oraz zasadach obowiązujących w lesie tropikalnym. Wskazywał, że co chwila można tam natknąć się na nowy gatunek rośliny lub zwierzęcia, a to najbogatsze w różnorodność gatunkową środowisko lądowe Ziemi jest zarówno producentem tlenu jak i apteką obfitującą w rośliny lecznicze, których skuteczności działań jeszcze nie znamy.
Niestety to cenne środowisko jest obecnie silnie zagrożone przez niekontrolowane masowe wypalanie, pozyskiwanie drewna i bogactw naturalnych. Na miejscach wypalonych połaci lasu zakłada się pastwiska dla bydła lub plantacje palmy oleistej, niszcząc cenne dziedzictwo całej ludzkości. Co możemy zrobić – edukować siebie i innych, zmieniać swoje nawyki na ekologiczne i zastanawiać się co kupujemy!. Może kupując brazylijską wołowinę sami zapalamy zapałkę podpalającą las tropikalny?

Spotkanie zorganizowała Agnieszka Półchłopek

14.11.2019 r. Zanieczyszczenia powietrza zaburzają klimat Ziemi – zajęcia chemii

Uczniowie klas VIIa i VIIb korzystając ze szkolnych laptopów poszukiwali informacji na temat globalnych zagrożeń środowiska na Ziemi. Poszukiwali przyczyn i skutków problemów ekologicznych dotykających świat takich jak: efekt cieplarniany, smog, kwaśne opady, dziura ozonowa. Poszukiwali i wyjaśniali  mechanizmy powstawania tych zagrożeń oraz ustalali sposoby minimalizowania ich skutków. Ostatecznie, wykorzystując metodę drzewka decyzyjnego, wykonywali plakaty prezentujące dany problem globalny. Pod koniec zajęć uczniowie wzajemnie wymieniali się pozyskaną i przetworzoną wiedzą, a ich postery znalazły się na szkolnej wystawie.
Zajęcia prowadziła Agnieszka Półchłopek

14.11.2019 r. „Obudź się ,to ostatni dzwonek dla klimatu!”- zajęcia języka niemieckiego.
W ramach tegorocznego Tygodnia Edukacji Globalnej klasa 6d włączyła się do projektu. Uczniowie na lekcji języka niemieckiego rozmawiali na temat „Zanieczyszczenie ziemi”-„ Verschmutzung der Erde”. Nauczyciel przygotował karteczki ze słownictwem niemieckim związanym z tematem tj.: Luftverschmutzung- zanieczyszczenie powietrza, Ozonloch - dziura ozonowa itd. Następnie do odpowiednich obrazków uczniowie musieli dopasować odpowiednie słowa i tak np. do obrazka z kominami i dymami słowo Luftverschmutzung (zanieczyszczenia powietrza) itd. Zadanie sprawiło uczniom wiele frajdy i radości .Chętnie łączyli w pary nowopoznane słowa ze zdjęciami. Na zakończenie zajęć uczniowie stworzyli piękny plakat, który można zobaczyć na holu naszej szkoły.
Zajęcia przeprowadziła Paulina Tórz.

14.11.2019 r. Akcja pierniki

To dopiero pierwszy dzień akcji zbierania produktów na pieczenie pierników, a już nastąpił niesamowity odzew dzieci i ich rodziców. Kosz na produkty napełnia się w szybkim tempie. Pozytywnym zaskoczeniem był dla nas list: Dzień dobry Pani Dyrektor. Towar na pierniki od klas 2a, 5a został już zakupiony i dostarczony do Pani Sylwii Litkowskej, jest to towar na ok 9 porcji pierników." Razem można zrobić więcej. Cieszy fakt, że tak działają rodzice w niektórych klasach. Dziękujemy również w imieniu Rady Rodziców - czyli organizatorów. Potrzebujemy sporo cukru pudru. Podczas malowania dzieci zużywają go dużo. Dziękujemy za wszystkie dary.

13.11.2019 r. Program: „Ja i moja rodzina jemy owoce i warzywa”

13 listopada uczniowie klasy 1a, 2c i 3a w ramach VII edycji programu „Ja i moja rodzina jemy owoce i warzywa” zorganizowanym przez Wielkopolską Gildię Rolno - Ogrodniczą, uczestniczyli w warsztatach poświęconych zdrowemu odżywianiu. W czasie zajęć uczniowie analizowali piramidę żywieniową, dyskutowali na temat produktów, które odgrywają ważną rolę w codziennej diecie oraz o tych, których powinni jeść w małych ilościach. Największe zdziwienie i jednocześnie przerażenie u dzieci wywołała analiza produktów (powszechnie spożywanych) pod względem ilości cukru. Kolejnym etapem zajęć było ćwiczenie, w którym dzieci mogły wykazać się swoją wiedzę na temat przechowywania produktów spożywczych. W trakcie zajęć zostały omówione sposoby konserwowania owoców i warzyw tj.: kiszenie, solenie, mrożenie, gotowanie, suszenie, chłodzenie i wędzenie. Ciekawym elementem zajęć była też prezentacja owoców egzotycznych tj.: miechunka peruwiańska, awokado, granat, melon, karambola oraz ich wartości odżywczych i sposobów wykorzystywania w codziennej diecie. Warsztaty zakończyły się degustacją pysznych polskich jabłek oraz ogłoszeniem konkursu plastycznego. W ramach konkursu uczniowie mają narysować komiks, którego bohaterami będą warzywa i owoce.

Opracowała: Agnieszka Rzońca-Tomczak

08.11.2019 r. Wizyta wizażystki w oddziale 0B

W dniu 8 listopada klasę "0b" odwiedziła mama jednej z uczennic-pani wizażystka. Dzieci poznały tajniki makijażu, miały możliwość samodzielnego wykonania makijażu na specjalnych kartach przy pomocy profesjonalnych kosmetyków.

8.11.2019 r. Apel z okazji Święta Niepodległości

W piątek 8. listopada odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości, w którym uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII.

Na początku wystąpił chór szkolny "Tremolo", śpiewając "Legiony", a następnie mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną przypominającą najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju. O godzinie 11:11 wszyscy odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego, co miało upamiętniać moment odzyskania niepodległości. Później nastąpił przegląd pieśni patriotycznych oraz recytacja wierszy w wykonaniu laureatów szkolnego etapu konkursu recytatorskiego "Wpisani w historię". Po uroczystości uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do kościoła , aby uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej w intencji naszej ojczyzny.

Całe wydarzenie miało na celu uczczenie pamięci odzyskania przez Polskę niepodległości 11.11.1918 r., bo zgodnie ze słowami Józefa Piłsudskiego: "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości".

Magdalena Grzybek

Więcej zdjęć w galerii

6.11.2019 r. - "Razem przeciwko przemocy"

Dnia 6.11.2019 przeprowadzono w naszej szkole akcję "Razem przeciwko przemocy" dla klas 7 i 8. Gościliśmy Panią Annę Kącką z uczniami z Zespołu Szkół Handlowych z Poznania. Spotkanie było bardzo ciekawe. Zostało oficjalnie otwarte przez naszą Panią Dyrektor Zofię Talarczyk. Przybył do nas także Dziennikarz z Radia Poznań i przeprowadzał z nami wywiady. Podjęty temat przeciwdziałania przemocy jest aktualny i ważny. Dowiedzieliśmy się jak możemy chronić nasze i innych dane osobowe. Na zakończenie zobaczyliśmy jakimi pasjami żyją nasze starsze Koleżanki, przyszłe policjantki. To był cenny czas.

5.11.2019 r. XIX Powiatowy Konkurs Recytatorski "Wpisani w historię"

5 listopada odbył się etap powiatowy konkursu recytatorskiego "Wpisani w historię". Nasza szkoła była reprezentowana w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III Tymon Pioterek, Antoni Augustyniak, klasy IV-VI - Zofia Połajdowicz, Zuzanna Urbańska, klasy VII-VIII Julia Wojtaszyk, Hubert Lasek.

Każdy z uczestników musiał przygotować wybrany przez siebie utwór, a następnie zaprezentować go przed komisją i innymi uczestnikami. Temat przewodni konkursu brzmiał "Miłość niejedno ma imię", w związku z czym można było usłyszeć różnego rodzaju wiersze mówiące o miłości do ojczyzny, ale również przyrody czy drugiego człowieka.

Wszyscy uczestnicy naszej szkoły zaprezentowali się bardzo dobrze i chociaż nie udało się im zająć miejsca na podium, to i tak wykazali się znakomitą umiejętnością interpretacji tekstów poetyckich.

Magdalena Grzybek

1.11.2019 r. Żyli wśród nas… Uczyli w naszej szkole… Pamiętamy o nich… Spoczywają na bnińskim cmentarzu – odwiedź ich groby i Ty.

Pamięć o naszych przodkach jest naszym obowiązkiem – takie wartości wpajali swoim uczniom nieżyjący już nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku.

Uczniowie klasy II b , wraz ze swoją wychowawczynią,odwiedzają groby nauczycieli pochowanych na bnińskim cmentarzu . Okazji ku temu w ciągu roku szkolnego jest kilka. Najpopularniejszą jest Uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień Edukacji Narodowej też jest powodem ku temu…

W tym roku po raz kolejny zapłonęły znicze na grobach: ś.p. Genowefy Niemier – nauczycielki języka polskiego i nauczania początkowego, ś.p. Jolanty Ratajczak – nauczycielki matematyki, ś.p. Krystyny Kowalczyk – nauczycielki historii i wos-u, ś.p. Juliana Libnera – nauczyciela języka rosyjskiego, ś.p. Haliny Niemier Reimann – nauczycielki nauczania początkowego i przedszkolnego, ś.p. Emilii Werner – nauczycielki biologii, ś.p. Lecha Woźnickiego – nauczyciela geografii i matematyki oraz ś.p. Marii Zielińskiej – nauczycielki historii, a także kierownika bnińskiej szkoły.

Zachęcamy, aby w czasie odwiedzin bnińskiego cmentarza odszukać groby nauczycieli, zatrzymać się przy nich na chwilę, może zapalić znicz, wspomnieć szkolne lata…

Pamięć o zmarłych nauczycielach, która towarzyszy nam od zawsze wpisuje się w zaproponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej działania w ramach akcji „SZKOŁA PAMIĘTA”.

Jednak pamiętajmy zawsze, nie tylko w czasie ogólnopolskich akcji, będzie to gwarancją, że nas, kiedyś też wspomną nasi uczniowie.

Irena Żyto

więcej...

31.10.2019 r. Bal Wszystkich Świętych w naszej szkole

Dnia 31 października odbył się w naszej szkole już po raz szósty bal Wszystkich Świętych. Rozpoczęliśmy go wspólnym różańcem w kościele, następnie uczniowie poprzebierani za świętych i aniołki przeszli w barwnym pochodzie do auli naszej szkoły. Tu odbyła się wspólna zabawa. Były liczne konkursy z wiedzy o świętych, tańce, gry i zabawy. Dzieci wraz z księdzem Szymonem i innymi opiekunami bawili się przy takich utworach jak na przykład: "Taki duży, taki mały", "Raduje się dusza ma", "Bóg jest tu, Bóg jest tam…". Wszyscy bardzo chętnie brali udział w zabawie. Czas minął bardzo szybko. Już czekamy na kolejny „słodki” bal. „Słodki”, bo w trakcie zabawy uczniowie mogli skosztować pysznego tortu z okazji 6 rocznicy balu. Natomiast Rada Rodziców hojnie częstowała dzieci cukierkami. Bardzo dziękujemy za pomoc rodzicom i paniom nauczycielkom. Opracowała: Paulina Tórz

29.10.2019 r. Koło Regionalne pamięta …

Dnia 29.10.2019 r.przedstawiciele Koła Regionalnego wraz z opiekunem Dagmarą Horodecką udali się na cmentarz, aby uczcić pamięć tych, którzy odeszli.Podczas pobytu na cmentarzu uczniowie dostrzegali groby osób zasłużonych dla danej społeczności. Celem wizyty było również to, aby pochylić się nad grobami opuszczonymi i zapomnianymi. Pozostawienie w tych miejscach zniczy było możliwe dzięki wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję zbiórki zniczy. Za włączenie się do akcji serdecznie dziękujemy.

Dagmara Horodecka – Koło Regionalne

więcej...

10.2019 r. Koło Regionalne rajzuje

(tzn.podróżuje – słowo pochodzące z gwary poznańskiej)

W połowie października Koło Regionalne pod opieką
p. Dagmary Horodeckiej zaprosiło uczniów do poznania jesiennej odsłony uroków Kórnika. Podczas sobotniej pieszej przechadzki (słowo pochodzące z gwary poznańskiej) uczniowie mieli okazję zostać bacznymi obserwatorami miejsc tak bliskich ich sercu. Podczas przebytej trasy, której początkiem była nasza szkoła, a której końcowym celem była realizacja Wielkopolskiego Questu
w Arboretum Kórnickim, uczniowie odkrywali na nowo miejsca na pozór im znane. Każdy odcinek trasy zaskakiwał ciekawą historią – m.in. nowo powstała przy promenadzie Aleja Lipowa poświęcona pamięci Klaudyny z Działyńskich Potockiej, historia Wisławy Szymborskiej, czy Zamek, który prezentował się dostojnie na tle jesiennych barw. Historię tych miejsc ubarwiała nam pani Irena Żyto, która odkrywała przed nami wciąż nowe ciekawostki. Sama realizacja Questu Wielkopolskiego w Arboretum była dla całej grupy zabawą, ale też nie lada wyzwaniem. Przemierzanie zakątków Arboretum
i odkrywanie tajemnic rosnących tam roślin okazało się wesołą przygodą. Rozwiązane zagadki i zadania doprowadziły uczestników do ostatniego punktu, w którym ukryty został skarb w postaci „pieczęci”.Koło Regionalne zachęca serdecznie do odkrywania uroków naszego pięknego Kórnika!

Dagmara Horodecka

więcej...

25.10.2019 r. Wizyta w oddziale 0B

W dniu 25.10.2019r. klasę "0b" odwiedziła pani fryzjerka. Dzieci poznały zawód fryzjera, obejrzały sprzęty używane w tym zawodzie oraz miały możliwość wykonania fryzur.

25.10.2019 r. Wizyta klasy 6a i 6c w Ośrodku Edukacji Leśnej "Łysy Młyn"

Uczniowie klas 6a i 6c w dniach 18 i 25 października 2019 r. mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach, które odbyły się w Ośrodku Edukacji Leśnej Łysy Młyn w Biedrusku. Zajęcia prowadzone były przez Panią Karolinę Prange oraz Arkadiusza Dobosza. Uczniowie mogli uczyć się komunikacji, współpracy w grupach i zdrowej rywalizacji. Prowadzili obserwacje mikroskopowe i makroskopowe, wykrywając substancje pokarmowe. Badali odczyn pH, rozpoznawali drzewa, krzewy oraz zwierzęta chronione związane ze środowiskiem lądowym i wodnym. Uczniowie poznali zasoby wodne, ich rolę oraz zasady ochrony przyrody. Poznali budowę i przystosowania ptaków do lotu na przykładzie bociana czarnego. Zdobyli również cenną wiedzę dotyczącą wypracowania i wdrożenia dobrych praktyk ochrony siedlisk i zarządzania populacją bociana czarnego – projekt „BOCIANIMY W LASACH. DOBRE PRAKTYKI OCHRONY I ZARZĄDZANIA POPULACJĄ BOCIANA CZARNEGO NA TERENACH LEŚNYCH” .

Więcej zdjęć w galerii.

25.10.2019 r. Wizyta fryzjera w Klasie 0b.

25 października 2019r. klasę 0b odwiedziła pani fryzjerka Klaudia.Mieliśmy okazję dowiedzieć się co trzeba zrobić, aby zostać fryzjerem,na czym polega jego praca oraz obejrzeć sprzęty fryzjerskie.Pani fryzjerka wyczarowała na głowach dziewczynek prawdziwe dzieła sztuki, a chłopcy mogli się pochwalić żelem na włosach, który dodał im uroku. Na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Bardzo serdecznie podziękowaliśmy pani Klaudii za piękne fryzury.

25.10.2019 r. - Uczniowie klasy 6d i 8b zgłębiają historię znanych postaci lokalnej społeczności w ramach akcji „Szkoła pamięta”.

Dnia 25 października 2019 r. uczniowie klasy 6d i 8b wraz z opiekunami panią Pauliną Tórz i panią Aliną Adamczyk w związku z akcją "Szkoła pamięta" wybrali się na cmentarz w Bninie. Uczniowie brali udział w porządkowaniu i odwiedzaniu grobów zmarłych nauczycieli, osób zasłużonych i cenionych w lokalnej społeczności oraz wsparli bezimienne i opuszczone groby. Zapalili znicze ku pamięci zmarłych… Tego dnia towarzyszyła nam pani Irena Żyto, która wspominała i przypominała sylwetki nauczycieli uczących w naszej szkole, a także cenionych osób działających w naszej gminie. Uczniowie upamiętnili groby między innymi: p. Jolanty Ratajczak - byłej nauczycielki matematyki, p. Genowefy Niemier - nauczycielki języka polskiego czy p. Krystyny Kowalczyk - nauczycielki historii i wos-u a także p. Juliana Libnera – nauczyciela języka rosyjskiego i innych lokalnych działaczy.

Ten dzień był chwilą zadumy, który można by było zakończyć słowami księdza Jana Twardowskiego: „Spieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą…”

Paulina Tórz

24.10.2019 r. KONKURS "MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ"

24 października 2019 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów z klas I – III. Wzięło w nim udział 11 uczestników. Temat tegorocznego konkursu brzmiał: „Miłość niejedno ma imię”. Najmłodsi uczniowie przygotowali do recytacji piękne wiersze o miłości. Mogliśmy usłyszeć m.in. o miłości do mamy, przyrody, Ojczyzny. Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na piękno słowa oraz rozbudzanie zamiłowania do poezji. Oceniając występy uczniów jury w składzie: Urszula Kniat, Agnieszka Rzońca – Tomczak i Izabela Biernacka brało pod uwagę opanowanie pamięciowe tekstu, wartość interpretacji i ogólne wrażenie artystyczne. Po wysłuchaniu wszystkich uczniów i burzliwej naradzie, jury wyłoniło zwycięzców: I miejsce zajął Tymon Pioterek z klasy 2a, na II miejscu znalazł się Antoni Augustyniak z klasy 2c, a III miejsce przypadło Oliwii Kaczor z klasy 1c. Jurorzy przyznali wyróżnienie Nadii Trojanowicz z klasy 2c.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy odbiorą nagrody z rąk pani dyrektor Zofii Talarczyk. Uczniowie, którzy zajęli I i II miejsce będą reprezentowali naszą szkołą w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Wpisani w historię”, który odbędzie się 5 listopada 2019 roku w Kórniku.

Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim życzymy sukcesów w kolejnych konkursach recytatorskich.

Izabela Biernacka

21.10.2019 r. "Uczmy się razem żyć" - warsztaty w klasie 7a

21 października 2019r w godz. 8:30- 14:30 kl. VIIa brała udział w warsztatach dla młodzieży „Uczmy się razem żyć” organizowanych przez Wielkopolskie Forum Organizacji Osób z Niepełnosprawnościami. Projekt jest dofinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Jej celem jest popularyzacja edukacji włączającej w naszym kraju oraz zmiana postaw społecznych dotyczących osób z niepełnosprawnościami. Generalnie warsztaty miały pomóc dzieciom budować empatię wobec osób niepełnosprawnych poprzez doświadczanie i wymianę tych doświadczeń.

W pierwszej części młodzież została zapoznana z terminologią związaną z tematyką niepełnosprawności. Poprzez przeprowadzenie burzy mózgów moderatorzy mogli zorientować się jaki jest stan wiedzy naszej grupy. W drugiej części, dzieci mogły wczuć się, „wejść w buty” osoby niepełnosprawnej i sprawdzić, z czym taka osoba musi się zmierzyć. Dzieci jeździły na wózku inwalidzkim ale także uczyły się jak zjeżdżać po schodach z osobą z wózka korzystającą. Następnie poruszały się przy pomocy laski dla niewidomych, dowiedziały się też jak takiej osobie pomóc, np. przy przechodzeniu przez ulicę. Mogły się też przekonać, przymierzając różnego rodzaju okulary, jak widzą (lub niedowidzą) osoby z zaburzeniami wzroku. Świat ludzi niewidomych lub niedowidzących poznawali też grając w gry z zawiązanymi oczami. Ciekawym, ale też trudnym doświadczeniem, było przedstawienie świata autysty przy pomocy okularów VR. Nie każdy mógł znieść napięcie wynikające z pisków, odgłosów, zagubienia i głośnego, przyspieszonego oddechu, który pojawiał się przy włączeniu aplikacji. Większość uczniów zaskoczona była tym, że w taki sposób można odbierać świat.

Na koniec uczniowie tworzyli „piloty” do ułatwiania życia niepełnosprawnym. Muszę przyznać, że jeśli wprowadzą swoje pomysły w życie, to stanie się ono dla nich przyjemniejsze.

Warsztaty prowadziły p. Katarzyna Halicka i p. Stanisława Piotrowska, które doskonale wiedziały jak wzbudzić w siódmoklasistach odpowiednie emocje. Nie brakowało więc empatii, która mam nadzieję, że przełoży się na wolontariat, np. w „Klaudynce”.

Każdy z nas napotkał na trudności podczas tego warsztatu, tym bardziej będziemy szanować i wspierać wszystkich tych, którzy napotykają na takie trudności w życiu. Opracowała: Agnieszka Chmura

21.10.2019 r. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" w wykonaniu KOŁA TEATRALNEGO

Biblioteka szkolna serdecznie dziękuje uczniom z Koła Teatralnego pod opieką pani Żanety Tórz za aktywne włączenie się do promowania konkursu
„Tysiąc powodów by czytać”. Uczniowie podjęli wyzwanie odegrania scenki
z książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali fragmentu książki, a następnie po profesjonalnym przygotowaniu się (makijaż: p. Helena Małecka), rekwizytów oraz scenografii mieli okazję poczuć się jak aktorzy. Poprzez zajęcia uczniowie mieli szansę zaprezentować swoje aktorskie zaangażowanie i wytrwałość. Przy okazji dobrej zabawy stali się znawcami i miłośnikami przygód niesamowitych skarpetek. Efekty aktorskich poczynań można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

Dagmara Horodecka – biblioteka szkolna

Więcej zdjęć dostępnych w galerii

20.10.2019 r. Uczniowie klasy IIb poznają miejsca pamięci narodowej i zgłębiają ich historię - ,,Szkoła Pamięta"

1 września 2019 roku obchodziliśmy 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Był to najtragiczniejszy czas w dziejach ludzkości. Niewinni ludzie doświadczali okrucieństwa ze strony nazistów. Aresztowania, mordy, publiczne egzekucje, życie w strachu – to była rzeczywistość tamtych czasów.

20 października 1939 roku zapisał się w pamięci mieszkańców Kórnika i okolicznych miast. Tego dnia hitlerowcy przeprowadzili publiczne egzekucje. W Kórniku przy ratuszu rozstrzelano obywateli – synów kórnickiej ziemi i okolic.

O tych tragicznych wydarzeniach musimy pamiętać! Naszym obowiązkiem jest mówić o nich dzieciom!

Miejsca upamiętniające te tragiczne wydarzenia odwiedzili uczniowie klasy II b wraz z rodzicami. Była to niezapomniana lekcja historii. W miejscu egzekucji, przy ratuszu w Kórniku, dzieci i ich rodzice, przy nowo powstałej instalacji PAMIĘĆ DREWNA uświadomili sobie, że niewinni ludzie ginęli za wolność Ojczyzny. Później udali się na kórnicki cmentarz, by na zbiorowej mogile ofiar nazistów, zapalić znicz i pomodlić się za ofiary wojny.

Dzieci zatrzymały się także przy grobach żołnierzy z czasów I wojny światowej, którzy oddali życie za wyzwolenie Ojczyzny po 123 latach niewoli. Grób Powstańców Wielkopolskich znajdujący się na bnińskim cmentarzy odwiedzają kilka razy w roku.

Działania podjęte przez wychowawcę klasy wpisują się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „SZKOŁA PAMIĘTA”.

więcej...

Więcej zdjęć tutaj

18.10.2019r. - "O bezpieczeństwie z psem" 

Tego dnia klasy 0a, 0b i 1b wzięły udział w spotkaniu mającym na celu pokazanie dzieciom jak prawidłowo zachowywać się podczas przypadkowego spotkania nieznajomego psa. Zajęcia przeprowadziła Pani Ewa Skarżyńska wraz ze swym psem Pinką. Oprócz tego, co było priorytetem w spotkaniu, czyli bezpieczeństwo, Pani Ewa pokazała też jak należy opiekować się psem oraz wraz ze swym pupilem zaprezentowała kilka sztuczek. Między innymi pokazała dzieciom, że psy również umieją grać w gry komputerowe. Dzieci z wielkim niedowierzaniem patrzyły jak Pinka przesuwa kolejne klocki w grze i wyciąga spod nich smakołyki. Wierzę, że spotkanie było na tyle owocne, iż dzieci będą wiedziały jak zachowywać się w kontakcie z nieznajomym psem jak i będą wiedziały jak należy zajmować się czworonogiem.

więcej...

16.10.2019 r. Bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej dla kl. IV-VI
Celem akcji było ustanowienie rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na jak największej ilości fantomów przez jak największą liczbę osób w ciągu 30 minut. Akcję zorganizowano w ramach Programu Ratujemy i Uczymy Ratować realizowanego we współpracy z Fundacją WOŚP. W tegorocznej akcji wzięło udział138 uczniów z 8 klas od IV do VI oraz 10 nauczycieli i szkolna pielęgniarka. Łącznie na 6 fantomach uczniowie wykonali 222 resuscytacje, co daje wynik 1,6 na osobę.
Akcję zorganizowali pp. Agnieszka Półchłopek, Oskar Stankowiak i Filip Soboń

więcej...

10.10.2019 r. ODBLASKOWE PIERWSZAKI

10 października 2019 roku był wyjątkowym dniem dla trójki uczennic z klasy 1b. Zofia Fogel, Zofia Kaczmarek i Maria Szczepaniak wraz z wychowawczynią Weroniką Janicką uczestniczyły w imprezie "Odblaskowe Pierwszaki". W tym celu uczniowie udali się do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Robakowie, która była organizatorem tegorocznej uroczystości. Wśród zaproszonych gości był przedstawiciel starostwa oraz służb ratowniczych- straży pożarnej i policji. Policjantka poprowadziła pogadankę, podczas której dzieci zastanawiały nad prawidłowym zachowaniem w różnych sytuacjach mających miejsce w ruchu drogowym. Całość uwiecznił występ artystyczny grupy sześciolatków, który uświadomił jak ważną rolę w zachowaniu bezpieczeństwa odgrywa posiadanie odblasków. Następnie reprezentantom szkół wręczono kamizelki odblaskowe dla wszystkich pierwszoklasistów. Całość zakończył wspólny, słodki posiłek. Zadowolone uczennice bogatsze o nową wiedzę wróciły do szkoły.

10.10.2019 r. ,,4 Quest Kamionki"

10 października 2019 r. uczniowie z klas I-III wzięli udział w imprezie organizowanej przez SP w Kamionkach przy współpracy nadleśnictwa Babki pt. „4 Quest Kamionki” – rajdzie pod hasłem „Las domem wielu organizmów”. Po przyjeździe do leśniczówki w Łęknie, zjedzeniu drożdżówki i ogrzaniu się przy ognisku wyruszyliśmy na bardzo długi spacer wokół jeziora. Naszym zadaniem było odnalezienie ukrytych na trasie punktów oraz rozwiązanie zadań związanych ze środowiskiem przyrodniczym naszej gminy, np. nazywanie grzybów oraz ich podział na jadalne i trujące, układanie łańcuchów pokarmowych czy rozpoznawanie tropów leśnych zwierząt. Kierunek wskazywały nam strzałki, których sokolim wzrokiem należało wypatrywać pośród drzew. Na końcu drogi czekał na nas zasłużony skarb, którym okazały się upominki dla dzieci. Po powrocie każdy uczestnik otrzymał gorącą zupę, która po takim wysiłku wszystkim bardzo smakowała. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki od nadleśnictwa. Mimo pewnych obaw – pogoda nam dopisała. W tak cudownym miejscu długa trasa spaceru okazała się chwilą. Z całą pewnością nie był to nasz ostatni rajd!

Opiekun drużyny

Żaneta Tórz.

więcej...

10.10.2019 r. Zajęcia w Zakładzie Genetyki Drzew Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku.
10 października w zaciszu laboratorium Zakładu Genetyki IDPAN odbyły się zajęcia dla grupy ósmoklasistów. Zajęcia związane były z poprzedzającym je wykładem o tajemnicach drzemiących w DNA komórki. Dzięki uprzejmości p. dr. inż. Błażeja Wójkiewicza uczniowie poznali sprzęty i odczynniki niezbędne do prowadzenia badań genetycznych, mogli osobiście uczestniczyć w procesie izolacji DNA oraz samodzielnie nakładać próbki DNA na żelowe płytki. Końcowym efektem ich prac było rozdzielenie fragmentów DNA na poszczególne świecące frakcje. Można było również dzięki temu badaniu rozpoznać organizmy homozygotyczne i heterozygotyczne.
Zajęcia dla uczestników były praktycznym pogłębieniem i poszerzeniem wiedzy z zakresu genetyki, którą właśnie przerabiają na lekcjach biologii.
Zajęcia zorganizowała p. Agnieszka Półchłopek

więcej...

5.10.2019 r. IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W tym dniu w naszej szkole obchodzono IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Patrole Egzaminacyjne pod opieką nauczyciela matematyki składające się z uczniów klas ósmych przepytywały osoby dorosłe spoza szkoły spotkane podczas spaceru po Bninie. Uczniowie odwiedzili również Ratusz, Bibliotekę Publiczną oraz przedszkole. Większość dorosłych chętnie odpowiadała na zadawane pytania dotyczące znajomości tabliczki mnożenia. Niestety nie wszystkim udało się zdobyć odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Po spacerze po Bninie Patrole Egzaminacyjne rozpoczęły odpytywanie osób dorosłych w szkole. Udały się m. in. do sekretariatu oraz pokoju nauczycielskiego. Na lekcjach matematyki i informatyki uczniowie wypełniali losy z tabliczką mnożenia oraz wykonywali różne łamigłówki jej dotyczące. Za rok powtórzymy tę akcję.
Koordynator:  Ewelina Cholewa we współpracy z nauczycielami matematyki

więcej...

5.10.2019 r. 18 Finał projektu Podaj łapę przyjacielu !

Celem charytatywnego projektu była nie tylko zbiórka karmy, koców, środków opatrunkowych dla psów i kotów niechcianych przez właścicieli, ale również wzrost odpowiedzialności za los wszystkich zwierząt, które pozostają w naszym otoczeniu.
W ramach 18 finału projektu oraz z okazji Światowego Dnia Zwierząt 5 października, w sobotnie przedpołudnie, grupa uczniów, rodziców i nauczycieli pojechała do Schroniska dla Zwierząt w Gaju celem przekazania zbieranych od miesiąca darów dla mieszkających w schronisku 120 psów i 120 kotów. W nowej sali edukacyjnej powitała nas p. Sylwia Paluszkiewicz, która w ramach prelekcji zaprezentowała historię i dzisiejszy obraz schroniska, jego sukcesy adopcyjne oraz potrzeby, przekazała też informacje o możliwych adopcjach zwierząt tych realnych i wirtualnych.
W realizację tegorocznej edycji włączyła się również szkolna świetlica, która zrealizowała tematyczne zajęcia zakończone konkursem plastycznym. Najpiękniejsze prace zostały oprawione i przekazane schronisku na prowadzoną przez nich aukcję.
Jak widać nasi uczniowie od lat wykazują się wrażliwością na niedolę zwierząt trafiających do schroniska, o czym świadczą ilości zbieranych darów. Pozostaje więc mieć nadzieję, że twierdzenie „Miarą człowieczeństwa jest stosunek do zwierząt” w przypadku działań naszych uczniów jest prawdziwe.

Projekt realizowała p. Agnieszka Półchłopek we współpracy z nauczycielami pp.: P. Tórz, D. Nisiewiczem, A. Stelmach i K. Warteresiewicz

więcej...

4.10.2019 r. Projekt Drzewo Franciszka - ostatni etap
Celem tego długoterminowego projektu było krzewienie szacunku dla różnorodności form życia i środowisk na Ziemi oraz podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży.
W zespołach uczniowie klas ósmych realizowali zadania dotyczące przeciwdziałania szkodliwym emisjom do atmosfery, a klas piątych jakości wód oraz przygotowali prezentację z prowadzonych różnorodnych proekologicznych działań. Ostatnim etapem projektu było posadzenie 2 drzew – grusz drobnoowocowych, przekazanych przez Fundację Zakłady Kórnickie. W sadzeniu uczestniczyli uczniowie klas ósmych. Finał i lista laureatów wojewódzkich projektu zostanie ogłoszona 11 października podczas gali Polekosystem organizowanej na Targach Poznańskich.

Projekt realizowali: p. Agnieszka Półchłopek z uczniami kl. VIII i p. Arkadiusz Dobosz z uczniami klas V.

więcej...

3.10.2019 r. Wykład z genetyki dla ósmoklasistów.
Tego dnia w szkolnej auli odbył się kolejny wykład dla naszych uczniów – tym razem dotyczący bardzo prężnie rozwijającej się dziedziny biologii – GENETYKI.
Wykład poprowadził dr inż. Błażej Wójkiewicz z Zakładu Genetyki Drzew Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku.
W trakcie wykładu uczniowie poznali tajemnice kodu genetycznego i budowy DNA. Dowiedzieli się o rodzajach mutacji genowych i chromosomowych, chorobach genetycznych oraz ich przyczynach i skutkach. Na zakończenie wywiązała się dyskusja o możliwościach zastosowania inżynierii genetycznej do produkcji roślin GMO oraz narządów do transplantacji.
Kończąc wykład nasz gość zaprosił grupę zainteresowanych uczniów do swojego laboratorium i poznania prowadzonych tam badań.
Wykład zorganizowała p. Agnieszka Półchłopek

więcej...

20.09.2019 r. Wizyta w JAGROL-u 

W drugim dniu KDN uczniowie klas Vb i Vc pod opieką swoich wychowawców, którzy brali udział w wykładzie Skąd się biorą chipsy i frytki i dlaczego są brązowe? uczestniczyli również w zajęciach terenowych w Pierzchnie, gdzie odwiedzili przedsiębiorstwo rolne Jagrol, którego dominującą działalnością jest uprawa ziemniaków, wykorzystywanych następnie do produkcji chipsów i frytek w firmach Fito Lay i Farm Frites. Uczniowie zostali oprowadzeni po całym gospodarstwie przez przedstawicieli firmy, z zaciekawieniem przyglądając się trwającym właśnie pracom, związanym ze zwożeniem ziemniaków z pól i ich segregacją. Dowiedzieli się w jaki sposób firma zapewnia, by jej ziemniaki nadawały się do wytwarzania smacznych chipsów i frytek: o tym kiedy trzeba posadzić, jak i ile podlewać i nawozić oraz zabezpieczać przed chorobami i szkodnikami. Po zwiedzeniu gospodarstwa uczniowie zostali poczęstowani różnymi rodzajami chipsów produkowanymi przez Frito Lay z ziemniaków uprawianych w Pierzchnie, a także odpowiedzieli na pytania quizu podsumowującego zdobytą w trakcie pobytu wiedzę. Najlepsi otrzymali smaczne nagrody.

więcej...

19.09.2019 r. Owady z Robakowa pokarmem przyszłości.
Wykład prowadzi dr Krzysztof Dudek przedstawiciel instytucji naukowo-produkcyjnej HIPROMINE z Robakowa. Uczestniczyli w nim uczniowie kl. VIIIa, VIIIb i VIIb
Celem wykładu było przedstawienie problemu przyszłości - wyżywienia ludzkości w dobie zmian klimatycznych i niedoborów wody. Na razie badania i produkcja wysokogatunkowego białka pochodzącego z owadów jest ograniczona. W instytucji identyfikowane są nieznane wcześniej owadzie substancje mające zastosowanie w medycynie, farmacji, przemyśle chemicznym, spożywczym, rolniczym i paszowym. Firma produkcyjna jest jedną z największych w Europie, a takich jednostek jest na razie 10. Zatrudniani są w niej naukowcy z wielu krajów świata. Kto wie, może Kórnik stanie się potentatem w produkcji niezwykłego owadziego białka. Poczekamy na to zapewne kilka lat, a może nasi absolwenci staną się entomologami, zootechnikami, biochemikami w tej instytucji?

więcej...

19.09.2019 r. Zagrożenia bioróżnorodności
Wykład prowadziła Magdalena Górska przedstawicielka instytucji naukowo-produkcyjnej ProBiotics. Uczestniczyli w nim uczniowie kl. VIIIa, VIIIb, VIIa i VIIb.
Celem wykładu było uświadomienie uczniom występowania i znaczenia mikrobiomu w ochronie bioróżnorodności organizmów, procesów naprawczych wód, gleb, powietrza oraz zdrowia ludzi i zwierząt. Słuchacze mogli przekonać się jak ważne są mikroorganizmy dla prawidłowego funkcjonowania całych ekosystemów i zbiorowości ludzkich.
Mikrobiom jest jak linie papilarne, to zestaw wszystkich mikroorganizmów występujących w danym środowisku. U człowieka jest to powierzchnia całego ciała, przewód pokarmowy i układ oddechowy. Każdy z nas ma, porównywany do odcisków palców, unikatowy zestaw mikroorganizmów. Materiał genetyczny mikroorganizmów zasiedlających człowieka jestdo 100 razy bogatszy od ludzkiego Są podstawą trwania biologicznego życia na Ziemi wszystkich organizmów. Firma oprócz prowadzenia badań nad dobrymi bakteriami prowadzi również produkcję różnorodnych preparatów leczniczych, suplementów diety, nawozów, środków ochrony roślin i zwierząt. 

więcej...

19.09.2019 r. Skąd się biorą chipsy i frytki i dlaczego są brązowe?
W Ramach KDN wykład prowadził przedstawiciel JAGROL-u. Uczestniczyli w nim uczniowie kl. Vb i Vc, którzy mogli dowiedzieć się z niego, że głównym obszarem działalności tego zakładu jest produkcja roślinna. Poznali przy tej okazji drogę, jaką musi przebyć bulwa ziemniaka, aby stać się chrupiącym smakołykiem oraz dowiedzieli się, skąd pochodzi to najpopularniejsze w naszym kraju warzywo (ta podstawa naszej diety wcale nie pochodzi z Europy!). Na zakończenie zajęć mogli obejrzeć bulwy różnych odmian ziemniaków i zrozumieć – to chyba najważniejsze! – jak  istotnym dla życia na Ziemi jest skomplikowany proces fotosyntezy.

więcej...

18.09.2019 r. 100 lat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”

Uczniowie klas ósmych w ramach Kórnickich Dni Nauki uczestniczyli w wykładzie pt.: „100 lat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”. Spotkanie odbyło się w Izbie Pamiątek Regionalnych w Bninie. Genezę tego, tak ważnego dla regionu i kraju, wydarzenia przedstawił dr Kazimierz Krawiarz-kustosz izby. Uczniowie dowiedzieli się, że działania zmierzające do utworzenia uczelni wyższej w stolicy Wielkopolski napotykały na wiele trudności. Za pierwszy krok uznaje się utworzenie w 1519 r. Uczelni (Szkoły) Lubrańskiego. Dr Kazimierz Krawiarz podkreślił, iż miała ona charakter kościelny, podobnie jak działające w XVIII wieku Kolegium Jezuickie. Kolejne działania mające na celu powołanie polskiego uniwersytetu podjęto na przełomie 1918 i 1919 r. W skład komisji zajmującej się organizowaniem uczelni wyższej weszli dr Heliodor Święcicki (pierwszy rektor), ks. dr Stanisław Kozierowski, dr hab. Józef Kostrzewski oraz dr hab. Michał Sobeski. Zwrócili się oni z wnioskiem do Naczelnej Rady Ludowej i uzyskali jej poparcie. Od tamtego czasu istnieje i rozwija się UAM w Poznaniu.
Uczniowie zwiedzali wystawę pod opieką p. Aliny Adamczyk i Dagmary Horodeckiej.

więcej...

19.09.2019 r. Biała Dama - między życiem a legendą.
Wykład prowadziły: Aneta Falk, Małgorzata Potocka z Biblioteki Kórnickiej PAN.
Uczestniczyli w nim uczniowie kl. Vc i VId. Prelegentki przedstawiły sylwetkę naszej nietuzinkowej patronki wzbogacając wykład zdjęciami z miejsc związanych z jej życiem, działalnością oraz legendą. Uczniowie mieli okazję zobaczyć dokumenty pisane ręką Teofili oraz zadawać pytania prowadzącym zajęcia. Nasi uczniowie sami mogli również wykazać się wiedzą o patronce naszej szkoły.

19 - 21.09.2019 r. VII KÓRNICKIE DNI NAUKI (KDN)
Celem tego popularno-naukowego projektu realizowanego w naszej gminie jest poszerzanie wiedzy uczniów z zakresu biologii, ekologii, astronomii i historii. Zajęcia prowadzone przez naukowców z placówek naukowo-badawczych i instytucji naszej gminy są wyjątkową okazją kontaktu ze światem prawdziwej nauki oraz możliwością otwarcia uczniów na wyzwania naukowego świata i przyszłości, możliwością wyboru dalszej drogi edukacji.
W projekt zaangażowało się wielu nauczycieli.
Całość koordynowała p. Agnieszka Półchłopek

więcej...

17 - 25.09.2019 r. ,,Kup Pan Szczotkę"

W dniach 17-25 września 2019r.zwróciliśmy się do wszystkich chętnych z apelem o udział w akcji charytatywnej „KUP PAN SZCZOTKĘ” prowadzoną przez fundację pomocy humanitarnej REDEMPTORIS MISSIO.W naszej szkole po raz trzeci przeprowadziliśmy zbiórkę, by wraz z fundacją wesprzeć afrykańskie dzieci uczęszczające do misyjnych szkół i przedszkoli.

Powyższe dary zbierane były w holu naszej szkoły w koszu przy plakacie informującym o akcji charytatywnej. W tym roku, dzięki Waszemu wsparciu łącznie zebraliśmy: 144 pasty i aż 190 szczoteczek!!!

Każdy, przyniesiony dar, był prawdziwym darem serca !

Dziękujemy raz jeszcze za wielki odzew i wsparcie! 

Koordynatorzy akcji: Tórz Paulina, Tomczak Rzońca Agnieszka, ks.Szymon Nowicki

więcej...

3.09.2019 r. Uroczyste rozpoczęcie roku katechetycznego.

3 września o godzinie 10:45 została odprawiona uroczysta Msza Święta rozpoczynająca rok katechetyczny. Mszę Świętą odprawił ksiądz Szymon Nowicki. Oprawę liturgiczną poprowadzoną przez młodzież naszej szkoły przygotowały panie Monika Czubanowska i Anna Stelmach.

W trakcje Mszy zostały poświęcone tornistry uczniów klas pierwszych.

2.09.2019 r. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego przez klasy Iabcd.

Tego dnia w naszej szkole podczas oddzielnej uroczystości odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 połączone z pasowaniem na ucznia.

Z uczniami pierwszych klas przyszli rodzice, rodzeństwo i dziadkowie, gdyż punktem kulminacyjnym uroczystości było pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Po złożeniu przyrzeczenia, tradycyjnie każdy pierwszak został pasowany na ucznia przez panią Dyrektor Zofię Talarczyk wielkim ołówkiem. Pierwszoklasiści w strojach galowych z przejęciem recytowali tekst ślubowania. Po części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawczyniami, gdzie na pamiątkę tak ważnej uroczystości otrzymali dyplomy ufundowane rzez szkołę oraz tarcze szkolne ufundowane przez Radę Rodziców.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w nauce i samych wspaniałych chwil podczas pobytu w szkole.

Opracowanie: Danuta Turajska

więcej...

2.09.2019 r. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 dla klas II - V.

2 września o godzinie 10:00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla klas II-V, które zostało przygotowane przez p. Joannę Hreczycho i p. Magdalenę Grzybek.

Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania gości i odśpiewania hymnu, a następnie głos zabrała pani dyrektor Zofia Talarczyk, która powitała wszystkich w nowym roku szkolnym, przypomniała o sukcesach i obowiązkach na najbliższy czas oraz przedstawiła nowych nauczycieli. Następnie głos zabrali zaproszeni goście i rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klas 5D i 5E przypomnieli, że nasza szkoła posiada tytuł "Szkoły odkrywców talentów" i że każdy z nas posiada talent, który może odkryć i rozwinąć. Mogliśmy zobaczyć w związku z tym między innymiwspaniałe rysunki, tańce, budowle z klocków Lego, mistrzowską grę w piłkę oraz wysłuchać pięknej recytacji i gry na skrzypcach.

Wszyscy artyści zostali nagrodzeni gromkim brawami, a następnie uczniowie rozeszli się do sal na spotkanie z wychowawcą.

więcej...

2.09.2019 r. Rozpoczęcie roku szkolnego przez klasy V - VIII

Rozpoczęcie roku szkolnego odbyło sie w trzech grupach . Pierwsza grupa przybyła do szkoły na godzinę 8:30. uroczystość przygotowały klasy 6a i 6c pod opieką p. Moniki Czubanowskiej i p. Katarzyny Świerczyńskiej. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości i odśpiewania hymnu. Głos zabrała pani dyrektor Zofia Talarczyk, która przywitała wszystkich nauczycieli, uczniów i rodziców, przypomniała o sukcesach i poinformowała o zadaniach zaplanowanych na najbliższy rok szkolny. Uczniowie poznali nowych nauczycieli uczących w klasach V – VIII. Pani Dyrektor serdecznie powitała p. Ewę Pawłowską (matematyka, technika), p. dr Beatę Janczak-Kostecką (geografia), p. dr Magdalenę Ratajczak -Szczerba (geografia), p. Dorotę Melnytską (j. angielski), p. Agatę Andrałojć – Kliks (j. polski), p. Filipa Sobonia (w-f), p. Oskara Stankowiaka (w- f). Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie przypomnieli w żartobliwej formie "Katalog dobrych manier", a następnie w równie dowcipnej formie przekazali dobre rady na kolejne miesiące. Po części artystycznej nastąpiło oczekiwane przez uczniów spotkanie z wychowawcą klasy.

więcej...