13.07.2020 r. Bnińska „Dwójka” SZKOŁĄ W CHMURZE Microsoft. List gratulacyjny
Szkoła Podstawowa nr 2 w Kórniku uzyskała tytuł i certyfikat SZKOŁY W CHMURZE. W przeddzień zakończenia roku szkolnego nadała go nam firma Microsoft. 13.07.2020 r. do szkoły dotarł oficjalny certyfikat.
Nasza przygoda z wykorzystaniem technologii informacyjnych na lekcjach ma długą historię. Co prawda od 2013 r. jesteśmy „Cyfrową Szkołą”, ale od 12 marca br., z chwilą zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, stanęliśmy przed wyzwaniem jak mądrze poprowadzić zdalną edukację dla ponad pięciuset uczniów. W ciągu pierwszego tygodnia nauczyciele założyli specjalne adresy e-mailowe, wysyłali materiały edukacyjne i zadania. Niektórzy wykorzystywali platformę Livewebinar, Zoom, Messenger czy Skype do prowadzenia lekcji online. Równocześnie trwały poszukiwania najlepszego narzędzia pozwalającego na zdalne nauczanie, ocenianie, prowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, wyrównawczych i innych oraz sprawne administrowanie i zarządzanie szkołą, przeprowadzanie rad pedagogicznych i szkoleń w warunkach zagrożenia epidemicznego. Po licznych konsultacjach wybraliśmy potężne narzędzie – platformę Office 365 firmy Microsoft, a konkretnie aplikacjię Teams, z której korzystali wszyscy. Od decyzji do rozpoczęcia zdalnych lekcji minęły dwa tygodnie. W tym czasie nauczyciele szkolili się, założyli uczniom konta, utworzyli wirtualne klasy i testowali aplikację. Po świętach wielkanocnych przygotowywali uczniów do korzystania z nowych narzędzi Teams, Forms, komunikacji zbiorowej i indywidualnej, odbierania informacji i przesyłania zadań, współpracy w zespołach. Oczywiście początki zdalnego nauczania przy pomocy platformy Office 365 nie były łatwe. Odciążyły one jednak rodziców od konieczności wysyłania zadań na różnorodne adresy pedagogów, umożliwiły też bliższy kontakt nauczycieli z uczniami. W celu usprawnienia pracy nauczycieli i uczniów powstał plan lekcji oraz kalendarz zajęć online - zarówno klasowych, jak i indywidualnych. W miarę doskonalenia nowych umiejętności praca i nauka przynosiły coraz lepsze efekty.
W czasie zawieszenia zajęć stacjonarnych nauczyciele klas I-III zrealizowali 322 zajęcia zdalne, a klas IV-VIII - 769. Dodatkowo dyrekcja, nauczyciele i uczniowie przeprowadzili 7056 rozmów indywidualnych i 7016 rozmów grupowych, wysłali 124 292 wiadomości oraz 222 983 pliki. Pedagodzy poświęcili 159 godzin na indywidualną pracę z uczniami zdolnymi lub potrzebującymi wsparcia, ponadto zorganizowali 14 konkursów plastycznych, fotograficznych i wiedzy, a także wirtualne wycieczki do muzeum i ogrodu zoologicznego.
Nowe metody i narzędzia nauczania, przygotowywanie prezentacji i materiałów na zdalne lekcje, nagrywanie własnych filmików, sprawdzanie setek zadań oraz wysyłanie informacji zwrotnych - wszystko to było ogromnym wyzwaniem i obciążeniem dla nauczycieli, ale również drogą ich osobistego rozwoju związanego z wykorzystywaniem narzędzi i technologii informacyjnych. Czas zdalnego nauczania sprzyjał budowaniu w uczniach ważnych uniwersalnych kompetencji - lepszej organizacji pracy, umiejętności uczenia się i pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł, dyscypliny oraz odpowiedzialności za efekty swojej nauki.
Żyjemy w erze szybkich zmian i dynamicznie rozwijającej się technologii. Każda innowacja kreuje nową rzeczywistość. Dostosowanie się do niej wpływa na rozwój, który jest przecież celem edukacji. Jesteśmy przekonani, że w trudnym czasie pandemii koronawirusa, który postawił ogromne wyzwania edukacyjne i organizacyjne zdaliśmy egzamin. Dowodem tego jest certyfikat SZKOŁY W CHMURZE, który dedykujemy naszym uczniom, ich rodzicom i nauczycielom.
Agnieszka Półchłopek
Danuta Koszarek-Szternel