13.06.2018 r. Wycieczka 0a do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Dnia 13.06.2018r. grupa zerówkowiczów z oddziału Oa wybrała się do Poznania. Celem naszej podróży było Muzeum Archeologiczne, Stary Rynek oraz siedziba firmy Orange S.A. Byliśmy bardzo ciekawi i pełni wrażeń co nas czeka. W muzeum przywitał nas pan archeolog, który zaprosił wszystkich do odbycia krótkiej podróży po epokach prehistorycznych. Zobaczyliśmy jak kiedyś mieszkali ludzie, co jedli, jak się ubierali. Fascynujące były rekonstrukcje postaci – wyglądały jak żywe. Mogliśmy choć na chwilę przenieś się do czasów kamienia, brązu czy żelaza i zobaczyć narzędzia codziennego użytku oraz ozdoby. Następnie pan archeolog zaprosił nas na warsztaty archeologiczne pt: „Przygoda z archeologią”. Dzieci mogły same wczuć się w role konserwatorów oraz poszukiwaczy. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca archeologa, w jaki sposób pracuje na wykopaliskach. Pan archeolog pokazał nam różne eksponaty, które musieliśmy narysować tj. miecz, bransoletkę, którą nosili gladiatorzy czy też hełm z czasów prehistorii. Układaliśmy puzzle – nie były takie łatwe :) przedstawiały np. czajnik z czasów starożytności czy też piękną wazę oraz urnę. Następnie udaliśmy się na wystawę „Tu powstała Polska”. Dziewczynkom najbardziej podobała się biżuteria z czasów panowania pierwszych Piastów, a chłopcom zbroje rycerskie i gilotyna. Po ciekawej lekcji historii udaliśmy się na Stary Rynek, gdzie z niecierpliwością czekaliśmy na godzinę 12.00 by móc zobaczyć Koziołki. Ale to nie koniec wrażeń. Po chwili odpoczynku udaliśmy się do siedziby firmy Orange S.A. Dzięki uprzejmości jednego z rodziców naszego ucznia mogliśmy zobaczyć jak wygląda największa firma telekomunikacyjna w Polsce. Dowiedzieliśmy się co to Internet, światłowód, telefonia komórkowa, stacja wymiany informacji. Największą jednak atrakcją było skorzystanie z najstarszej budki telekomunikacyjnej. Dzieci mogły zadzwonić do koleżanki wrzucając wcześniej żeton. Śmiechu nie brakowało. Wszyscy byli zachwyceni i ani myśleli o powrocie. Pełni wrażeń, z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do szkoły.

Klaudia Kościelniak

więcej...

12.06.2018 r. Drużynowe Łamanie Głowy

W miniony wtorek w auli szkolnej odbył się po raz pierwszy zespołowy konkurs matematyczno-logiczny pod nazwą "Drużynowe Łamanie Głowy". Do walki z nietypowymi zadaniami stanęło 19 zespołów trzyosobowych. W czasie 45 minut zmagali się m.in. z sudoku, tangramem, wykreślanką matematyczną czy kwadratami magicznymi. Najlepiej poradził sobie zespół reprezentujący klasę 6b - Julia Wojtaszyk, Adam Armatys i Gracjan Kotowicz (zdobyli 12 punktów na 18 możliwych). Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok!

Organizatorzy - Renata Tarnawska i Ewelina Cholewa

5.06.2018 r. Wycieczka Oa oraz Ob do Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie

W upalny, czerwcowy dzień wyruszyliśmy autokarem do Ośrodka Edukacji Leśnej
w Czeszewie. Na miejscu powitał nas pan podleśniczy Marek i zaprosił do swojej leśniczówki, która mieści się w zabytkowym budynku nad brzegiem rzeki Warty. Opowiedział nam o swojej pracy, pokazał biuro z zabytkowym wyposażeniem oraz zagrał krótki koncert na myśliwskich rogach. Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy filmy, które wzbogaciły naszą wiedzę o lesie i zwierzętach w nim mieszkających. Nasza koleżanka Basia wcieliła się w rolę pracownika służby leśnej
i razem z panem Markiem pokazała w jaki sposób dbać o rosnące w lesie drzewa. Najbardziej zaciekawiła nas elektroniczna makieta, przedstawiająca teren rezerwatu „Czeszewski Las” utworzonego w starorzeczach Warty z licznymi gatunkami ptaków i pomnikami przyrody. Pan leśniczy oprowadził nas również po znajdującej się zaraz przy leśniczówce edukacyjnej instalacji „Rzeka”. Dzięki niej dowiedzieliśmy się
w jaki sposób woda krąży w przyrodzie. Leśniczy opowiedział nam jak woda spływa do rzeki, jak może zostać po drodze zanieczyszczona i co należy robić by woda była czysta. Następnie odbyliśmy przeprawę na drugi brzeg Warty promem „Nikodem”. Pan Marek zaprowadził nas na piękną polanę, gdzie czekała na nas niespodzianka – ognisko. Chętnie upiekliśmy kiełbaski i z wielkim apetytem je zjedliśmy. Cieszymy się niezmiernie z pobytu w leśniczówce. Mamy nadzieję, że niebawem wrócimy w to piękne i jakże urokliwe miejsce, by choć na chwilę poczuć dobro natury jaką niesie las i jego mieszkańcy.

Klaudia Kościelniak
więcej...

30.05.2018 r. Turniej o tytuł „Znawcy Dobrych Manier”

„Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować,
na wszelki wypadek zachowaj się przyzwoicie”
A. Słonimski

Oto hasło, które przyświecało organizatorom i uczestnikom turnieju o tytuł „Znawcy Dobrych Manier” organizowanego cyklicznie w naszej szkole.
Jego celem było poszerzanie wiedzy z zakresu zasad dobrego zachowania oraz stosowania ich w praktyce wśród uczniów. Chcemy wykształcić młodych ludzi, którzy nie tylko będą posiadali odpowiedni zasób wiedzy, ale również potrafili właściwie zachować się w różnych sytuacjach życiowych.

Pierwszym etapem turnieju było omówienie zasad savoir-vivre na godzinach wychowawczych a następnie wyłonienie, na podstawie konkursu klasowego, dwóch reprezentantów- dziewczyny i chłopaka- którzy najlepiej je znają. Te osoby wzięły udział w finale turnieju, który odbywał się w obecności widzów.
30 maja 2018 r. dwudziestu uczestników z klas IV-VII zmierzyło się nie tylko z pytaniami dotyczącymi prawidłowego zachowania w różnych sytuacjach spotykanych na co dzień, również z układaniem hasła z rozsypanki wyrazowej. Było to motto całego turnieju i miejmy nadzieję, że większość zapamięta je do końca życia. Kolejnym zadaniem była poprawa błędów merytorycznych w tekście dotyczącym zachowania podczas uroczystości rodzinnej i większość uczestników świetnie sobie z tym zadaniem poradziła. Jury miało trudny orzech do zgryzienia z wyłonieniem ścisłej dziesiątki finalistów, gdyż poziom wszystkich uczestników był wysoki. Chwile oczekiwania na werdykt komisji umilały utwory śpiewane przez szkolny zespół wokalny „Tremolo”.Wreszcie przyszedł czas na ostatnie zadanie dla finalistów – na podstawie scenek z udziałem statystów decydowali, jak należy zachować się w danej sytuacji. Po podliczeniu punktów przez jury nastąpił moment ogłoszenia wyników. Zwycięzcami tegorocznego turnieju o tytuł „Znawcy Dobrych Manier” zostali Joanna Sobańska i Dawid Szymaniak, którzy z rąk pani dyrektor Zofii Talarczyk otrzymali medale „Dama Szkoły” i „Dżentelmen Szkoły” roku 2018. Drugie miejsca zajęli Joanna Bartkowiak oraz Stanisław Duszczak, a trzecie Aleksandra Gnyś i Jakub Wesołek. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, niech staną się wzorami do naśladowania dla wszystkich uczniów naszej szkoły.
Dziękujemy jurorom za wspólną realizację projektu: pani dyr. Zofii Talarczyk oraz paniom Alinie Adamczyk i Nataszy Noskowiak.

Turniej zorganizowały panie: Agnieszka Półchłopek, Anna Szlacheta, Aleksandra Bączkowska, Alina Adamczyk, Agnieszka Chmura, Ewa Nowaczyk oraz Lidia Jarmuszkiewicz.

więcej...

30.05.2018 r. Poetycko o Teofili

W naszej szkole wiosenny czas sprzyja wspominaniu patronki-Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej. W kwietniu obchodzimy jej święto. Uczestnicy Koła regionalnego również postanowili upamiętnić tę wyjątkową postać. Z tej okazji uczniowie pisali wiersze, w których podkreślali jej zasługi, dokonania dla naszej miejscowości. Napisane utwory poetyckie utworzyły "tomik poezji" (będzie on dostępny w szkolnej bibliotece). Uczestnicy Koła regionalnego wykonali również pracę plastyczną, będącą stroną tytułową tego zbioru wierszy. Ostatnim etapem była recytacja autorskich utworów. Została ona poprzedzona udziałem uczniów w warsztatach recytatorskich, które zostały przeprowadzone przez panią Danutę Błaszak (pracownika Fundacji Zakłady Kórnickie). To jeszcze nie koniec pracy, ponieważ kolejnym etapem będzie nagranie słuchowiska. Nasze działania dokumentuje fotorelacja:

więcej...

Prezentujemy jeden z wierszy, którego autorem jest Bartosz Małecki z klasy Va. Czytaj wiersz

28.05.2018 r. LET’S SING! ZAŚPIEWAJ!

Dnia 28.05.18 r. w naszej szkole odbyła się III edycja Gminnego Konkursu Piosenki Angielskiej ‘Let’s sing!’ klas I-III. Na scenie wystąpiły: Agata Gratkowska z Kamionek, Veronika Chmura, Zuzanna Raźniewska z Kórnika, Iga Kasperek, Lilianna Szeląg ze Szczodrzywkowa oraz Zofia Augustyniak, Maria Forgacz i Maja Niemier z Bnina. Uczennice zaśpiewały bardzo wymagające utwory muzyki pop, stawiając konkurs na wysokim poziomie. Podium zdobyły:

I miejsce - Veronika Chmura (‘How far I’ll go’ Alessia Cara)

II miejsce - Maja Niemier (‘Why don’t we go’ Marta Gałuszewska)

III miejsce - Maria Forgacz (‘Halo’ Beyoncé)

Gratulujemy!

Paulina Lubińska

więcej...

25.05.2018 r. Nocka w szkole klasy 5b

Piątkowy wieczór i noc spędziliśmy już po raz drugi w szkolnych murach. Piękna pogoda wygoniła nas na dwór, gdzie graliśmy w ping-ponga, zdobiliśmy kredą szkolne boisko i graliśmy w zbijaka. Gdy słońce już zaszło przygotowaliśmy sobie miejsca noclegowe, zjedliśmy kolację i poszliśmy do sali komputerowej. Tam ćwiczyliśmy programowanie korzystając z programu RunMarco. Wreszcie po 23 Pani pozwoliła nam ruszyć do sali gimnastycznej! Graliśmy w piłkę nożną, zbijaka i flagi. Już mocno zmęczeni poszliśmy się wykąpać, a gdy wróciliśmy na aulę czekał na nas film. W godzinach późnonocnych w końcu zapadliśmy w sen. Rano czekała na nas głośna pobudka urządzona przez opiekujące się nami Panie. Zjedliśmy wspólne śniadanie, posprzątaliśmy wszelkie ślady naszego pobytu i zmęczeni, ale zadowoleni ruszyliśmy do domu!

Renata Tarnawska

15 - 24.05.2018 r. ,,Opatrunek na ratunek"

W dniach 15-24 maja zwróciliśmy się do wszystkich chętnych z apelem o udział w akcji charytatywnej „OPATRUNEK NA RATUNEK” prowadzoną przez fundację pomocy humanitarnej REDEMPTORIS MISSIO. Wraz z fundacją chcieliśmy wesprzeć afrykańskie dzieci uczęszczające do misyjnych szkół i przedszkoli. Dary zbierane były w holu naszej szkoły w koszu przy plakacie informującym o akcji charytatywnej. Łącznie zebraliśmy : 49 plastrów,10 opakowań waty,4 opakowania rękawiczek,2 środki do dezynfekcji, 8 opasek elastycznych,3 taśmy,2 wody utlenione,11 strzykawek,1 apteczkę.52 kompresy gazowe i aż 118 bandaży!!!

Każdy, przyniesiony dar, był prawdziwym darem serca! Dziękujemy raz jeszcze za wielki odzew i wsparcie! Wszystkim  DZIĘKUJĘMY

Koordynatorzy akcji : P. Tórz, R. Tarnawska

więcej...

22.05.2018 r. Projekt ,,Klasa z klasą" - dla kl. 0-III
W roku szkolnym 2017/2018 odbyła się trzecia edycja projektu dla klas 0-III. Celem tego projektu było propagowanie zasad kulturalnego zachowania uczniów w sytuacjach dnia codziennego zarówno w szkole, jak i w innych miejscach publicznych oraz w domu. Ma on na celu również podniesienie kultury osobistej uczniów oraz kształcenie podstawowych nawyków kultury. Konieczne jest również uczenie krytycznej postawy wobec zachowań powszechnie uznanych za niewłaściwe (wandalizm, chamstwo, słowna agresja i czynna itp.). Projekt obejmował dwa konkursy. Poprzedzone zostały, jak co roku, omawianiem zasad savoir-vivre podczas zajęć w ciągu roku szkolnego. Projekt został podzielony na dwie części. Klasy 0a i 0b oraz klasy pierwsze (1a, 1b, 1c) brały udział w konkursie literacko-plastycznym (18.05), który polegał na ułożeniu przez dzieci prostego wierszyka, rymowanki oraz zaprojektowanie i wykonanie, również przez dzieci, plakatu promującego dobre maniery. Zwycięzcą tego konkursu został oddział 0a. Drugi konkurs dotyczył klas: II, IIIa, IIIb, IIIc, IIId, IIIe. Wybrane zespoły 4-osobowe z tych klas 22.05.br. brały udział w „Potyczkach kulturalnych”. Każda grupa uczniów rozwiązała test składający się z 10 zadań, a dotyczący zasad savoir-vivre, oraz wykazała się umiejętnością prawidłowego nakrycia do stołu, wspólnym ułożeniem puzzli, gdzie oceniana była współpraca, a także sposób komunikowania się i kulturalne zachowanie. Zwyciężyła klasa IIIa. Podsumowaniem projektu był apel, gdzie uczniowie klas 0-III obejrzeli przedstawienie teatralne przygotowane przez kółko teatralne klas I-III pt. „Bajka o dobrym zachowaniu”, a następnie p. dyrektor Zofia Talarczyk i p. vice – dyrektor Agnieszka Półchłopek wręczyły dyplomy „Klasa z klasą” i pogratulowały zwycięzcą. Podczas apelu organizatorki podsumowując projekt starały się o to, aby uczniowie zrozumieli, że właściwe zgodne z ogólnie przyjętymi normami zachowanie ma wpływ na ich życie, a osoby przestrzegające zasad savoir – vivre’u są zawsze lubiane, cenione i szanowane.

E. Kubicka, A. Tomczak, K. Koperska

więcej...

16.05.2018 r. II Międzyszkolny Konkurs "Ja nie serfuję! Ja programuję!"

W środę 16-tego maja cztery uczennice klasy 5b reprezentowały naszą szkołę w konkursie programistycznym sprawdzającym wiedzę i umiejętności posługiwania się programem Scratch organizowanym przez szkołę podstawową w Kamionkach. Odniosły podwójny sukces, gdyż Ola Gnyś i Weronika Szymańska zajęły II miejsce w głównym konkursie, a Oliwia i Agata Wrzeszcz - I miejsce w konkursie towarzyszącym na najlepszą pracę projektową na temat "Moja szkoła marzeń". Wszystkie dziewczyny są uczestniczkami koła programowania prowadzonego przez p. Renatę Tarnawską. Gratulujemy!

13.05.2018 r. Piknik Rodzinny i Dzień Dziecka

Trzynastego maja br. w malowniczej scenerii, na terenie Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu OAZA Błonie odbył się piknik z okazji Dnia Dziecka dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku.

Chociaż na właściwy Dzień Dziecka musimy jeszcze chwilę poczekać, postanowiliśmy zorganizować go  trochę wcześniej, by nie zmarnować okazji wspólnej zabawy z naszymi gośćmi.  W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Miasta i Gminy Kórnik oraz nasi przyjaciele z partnerskiej gminy Bukowina Tatrzańska ze Szkoły Podstawowej w Brzegach.

W niedzielne popołudnie atrakcji nie brakowało. Nauczyciele naszej szkoły zorganizowali różnorodne zabawy sportowe: tor przeszkód, trick-board, szczudła, piłkę nożną, szachy i wiele, wiele innych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również inne propozycje: puszczanie baniek mydlanych, zabawy z chustą animacyjną, czy modelowanie balonów. Humory dopisywały wszystkim a szczególnie dzieciom , których uśmiech nie schodził z twarzy. Działania animacyjne grona pedagogicznego „Dwójki” wsparły przedstawicielki Niepublicznego Przedszkola Artystyczno – Językowego „Kreatywne Brzdące” z Zaniemyśla. Serdecznie im za to dziękujemy. Wymalowane na twarzach koty, tygrysy , motyle czy piraci gościły przez cały festyn na twarzach naszych najmłodszych dzieci. Do równie emocjonujących atrakcji należały: prezentacja wozu strażackiego OSP Kórnik oraz parada grupy motocyklowej „Czerwone Lwy” z Zaniemyśla, którym przyglądali się zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy pikniku.  Dodatkowo w „Kawiarence” prowadzonej przez przedstawicieli Rady Rodziców wszyscy uczestnicy pikniku mogli delektować się domowymi ciastami i kiełbaskami z grilla. A Największą smakową atrakcją dla dzieci była wata cukrowa, po którą ustawiła się długa kolejka.

Piknik zakończono pląsami przy dźwiękach tańca integracyjnego „Belgijka”, który w pierwszej parze poprowadzili dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie – dyrekcji, nauczycielom, rodzicom, gospodarzom KCRiS OAZA Błonie, strażakom i motocyklistom. Mamy nadzieję , że tegoroczny rodzinny piknik wpisze się w cykliczny kalendarz imprez szkolnych.

Arleta Kardasz, Klaudia Kościelniak

Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje Radzie Rodziców, rodzicom za pomoc w organizacji i upieczenie pysznego ciasta, nauczycielom, którzy zorganizowali atrakcje dla dzieci z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, dziękujemy za serdeczne przyjęcie naszych gości z Brzegów.

więcej...

15.05.2018 r. Konkurs piosenki anglojęzycznej dla klas I - III.

15 maja odbył się w naszej szkole konkurs piosenki anglojęzycznej dla kl. I-III ‘Let’s sing!’ – „Zaśpiewaj!” Uczniowie wybrali sobie bardzo wymagające utwory, dlatego nauka tekstu na pamięć była nie lada wyzwaniem, a to przecież dopiero pierwszy krok w przygotowaniach nad występem. Drugim, równie ważnym, jest sposób prezentacji piosenki: wokal, układ choreograficzny, gesty skierowane do publiczności. Uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością - ich urok osobisty połączony z ciężką pracą sprawił, że konkurs stał się pięknym koncertem i szaloną zabawą. Komisja konkursowa miała przyjemność posłuchać: Marii Forgacz z piosenką ‘Halo’ Beyoncé, Mai Niemier - ‘Why don’t we go’ Marty Gałuszewskiej, Zofii Augustyniak - ‘Here I am’ Bryana Adamsa, Natalii Jarzyny - ‘Friends’ Marshmello & Anne-Marie, Zuzanny Wygralak - ‘Sad but true’ zespołu Metallica i Leonarda Wygralaka - ‘Ghostbusters’ Raya Parkera Jr. Podium zdobyły: I miejsce: Maria Forgacz – kl. III a, II miejsce: Maja Niemier – kl. III a, III miejsce Zofia Augustyniak – kl. II a. Dziewczynki wezmą udział w konkursie gminnym piosenki anglojęzycznej organizowanym w naszej szkole. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, nagrody i upominki. Uczestnikom gratulujemy talentu i dziękujemy za udział w konkursie!

Paulina Lubińska

więcej...

10.05.2018 r. Wycieczka do Kórnika klas 5a i 5b

W czwartek 10-tego maja uczniowie klas piątych, zgodnie ze szkolną tradycją, wyruszyli na wycieczkę do Kórnika. Pod opieką wychowawców - pań Agnieszki Chmury i Renaty Tarnawskiej, oraz pana Marka Kaczmarka, który bardzo ciekawie opowiadał o historii miasta, uczniowie przeszli trasą od szkoły do kościoła w Kórniku. Po drodze zatrzymali się przy bnińskim kościele, na promenadzie, przy pomniku Wisławy Szymborskiej, Uchu Igielnym, pomniku Powstańców Wielkopolskich oraz przy krypcie rodu Działyńskich. Aby ochłonąć po wyczerpującym spacerze na koniec wszyscy udali się na lody. Po wycieczce czeka nas jeszcze udział w szkolnym konkursie o historii Kórnika!

8 - 10.05.2018 r. Uczniowie z Bnina na Bornholmie

W dniach 8 – 10 maja uczniowie z klas V-VII ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kórniku uczestniczyli w zajęciach zielonej szkoły, które odbywały się na Pomorzu Zachodnim oraz duńskiej wyspie Bornholm. Celem wyjazdu studyjnego 39 uczniów było usystematyzowanie wiedzy z zakresu geologii, geografii i biologii, a w szczególności wpływu morza na okolice Trzęsacza, sposobów nawigacji zależnej od pogody, roślinności wydm oraz działalności człowieka i wykorzystania różnych źródeł energii odnawialnej.
W trakcie zajęć uczniowie podzieleni na zespoły prowadzili obserwacje oraz fotograficzną dokumentację projektu. Piątoklasiści zwracali uwagę na wybrzeże morskie - działalność budującą i niszczącą morza, typy wydm, pogodę i sposoby nawigacji.Szóstoklasiści skupiali się na wyspie Bornholm - jej niezwykłym klimacie, krajobrazie, współczesnej faunie i florze, ekologicznym życiu i działalności mieszkańców. Siódmoklasiści zajmowali się geologią wyspy - oglądali skały powstałe 1,7 mld lat temu na granicy płyt kontynentalnych i uskoku ciągnącego się prawie przez pół Europy, dno morza sprzed pół miliarda lat, odciski i skamieniałości prehistorycznych zwierząt morskich oraz dinozaurów.
Pierwszego dnia uczestnicy dotarli do Kołobrzegu. Tam zwiedzili Maszoperię - Muzeum 6D, latarnię morską, muzeum minerałów oraz port jachtowy. Nie zabrakło też czasu na przyjemności - zjedzenie gofrów i lodów na molo, czy wieczorny spacer brzegiem morza.
Środa była dniem wyprawy do NaturBornholm – duńskiego muzeum przyrodniczego. O godz. 7.00 uczniowie wraz z opiekunami wypłynęli katamaranem „Jantar” z Kołobrzegu w kierunku portu w Nexo. Podczas rejsu kapitan przedstawił tajniki nawigacji statkiem, a niektórzy ochotnicy mieli okazję nim kierować. O godzinie 12.00 zostaliśmy przywitani w Aakirkeby w muzeum NaturBornholm przez p. Hannę Piórską - biologa mieszkającego na Bornholmie ponad 10 lat. Pani Piórska zabrała uczestników na zajęcia terenowe na wzgórze Klintebakken, na którym młodzi badacze mogli zaobserwować uskok geologiczny, miejsce załamania europejskiej płyty tektonicznej, unikatowe na skalę światową skamieniałe dno morza oraz zapoznać się z działalnością lądolodu i głazami narzutowymi. Zwieńczeniem tej części zajęć była degustacja mrówek o smaku pomarańczowym, czyli składnika jednego z droższych deserów w Danii. Po krótkim odpoczynku odbyły się zajęcia w interaktywnym muzeum. Dzięki wehikułowi czasu uczniowie cofnęli się o 1,7 mld lat, czyli do czasu powstania Bornholmu, a następnie wrócili do teraźniejszości, wędrując ścieżką czasu po muzealnych salach i ciekawych ekspozycjach, odkrywając przeszłość geologiczną wyspy oraz organizmy, które na niej żyły przed milionami lat oraz współcześnie. Bornholm żegnaliśmy, podziwiając malownicze zielone pola pszenicy, rzepaku, gaje oliwne, wijące się drogi i ścieżki rowerowe, małe czyściutkie miasteczka oraz wielką liczbę wiatraków produkujących energię. W drodze powrotnej również Bałtyk pozwolił nam na biologiczne doświadczenie wpływu falowania na równowagę i kanały półkoliste w uchu.
Czwartek był dniem nadmorskiej nawigacji. Zaczęliśmy go od zwiedzania Parku Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu. By zobaczyć wybrzeże Bałtyku z góry, pokonaliśmy 208 stopni latarni morskiej w Niechorzu. Kolejnym miejscem na naszej trasie był Trzęsacz leżący na 15 stopniu długości geograficznej wschodniej. Tam starsi uczniowie obliczali czas słoneczny, a następnie wszyscy zwiedzali Muzeum na Klifie, w którym poznali legendę kościoła w Trzęsaczu. Na plaży oglądaliśmy umocnioną ścianę kościoła - jedyny zachowany jego element. Tam też odbył się konkurs wiedzy podsumowujący trzydniowe zajęcia zielonej szkoły, a zwycięska drużyna otrzymała nagrody.
Mamy nadzieję, ze nawiązana współpraca polsko-duńska zaowocuje dalszymi wspólnymi projektami.

Organizatorkami zajęć były p. Aleksandra Bączkowska i p. Agnieszka Półchłopek
Opiekę nad uczniami sprawowały również p. Alina Adamczyk i p. Ewelina Cholewa

więcej...

7.05.2018 r. Diaporama, czyli spotkanie z fotografią przyrodniczą.
Dnia 7.05.2018r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać znanego polskiego artystę fotografika Elizeusza Cieślika należącego do Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Artysta fotografią zajmuje się od 1942 roku, jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych.W roku 2017 został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Rozwoju Twórczości Fotograficznej.
Podczas spotkania uczniowie zklas drugich i trzecich oraz czwartych i piątych zobaczyli przepiękne diaporamy – czyli spektakle audiowizualne, których tworzywem są nieruchome obrazy w postaci przezroczy rzutowanych na ekran i zsynchronizowany z nimi dźwięk. Autorami podziwianych diaporam byli Piotr Bober, Krystian Tórz oraz Karol Grabski. Prezentację poprowadzili wspólnie panowie Elizeusz Cieślik oraz Piotr Cieślik. Podczas dyskusji uczniowie zastanawiali się nad cechami wyróżniającymi fotografię artystyczną i klasyczną, poznali jej elementy, dowiedzieli się jak pilnym i wrażliwym obserwatorem musi być fotografik, mogli również zaczerpnąć fachowych porad i wskazówek dla własnej pracy.
na spotkaniu z artystami obecna była wicedyrektor szkoły pani Agnieszka Półchłopek.

opracowała: Olga Kudła
więcej...

5.05.2018 r. Rozśpiewane trzecie klasy!

Nauka języka obcego przez muzykę, śpiewanie i tańczenie ciąg dalszy!

Uczniowie klas „trzecich” postanowili pośpiewać w kwietniu rap w j. niemieckim. Nawet, by lepiej wczuć się w klimat muzyczny ,przygotowali odpowiedni strój charakteryzujący ten styl muzyki oraz instrumenty muzyczne. Mieli przy tym bardzo dużo frajdy , co widać na zdjęciach.

„Trzecioklasiści” chętnie wykonywali utwór z ich podręcznika pt. ”Der Tier-Rap”. Piosenka tak im się spodobała, że wszyscy nauczyli się jej bardzo szybko na pamięć, przy okazji zapamiętując nazwy zwierzątek w j. niemieckim.

Przypominam, że już dawno udowodniono, że nauka i muzyka to przyjemne z pożytecznym. Polecam ten sposób naukinie tylko j. niemieckiego, ale każdego języka obcego.

nauczyciel j.niemieckiego: Paulina Tórz

więcej...

20.04.2018 r. FINAŁ PROJEKTU „DRZEWO FRANCISZKA” 20.04.2018 r.

Celem rocznego projektu było poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej, zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska, promowanie postaw proekologicznych, uświadamianie roli zadrzewień śródpolnych
i potrzeby ochrony drzewostanu, przybliżanie postaci św. Franciszka z Asyżu jako patrona ekologów oraz rozwijanie kreatywności i twórczości plastycznej dzieci młodzieży.
Organizatorem projektu była Fundacja Zakłady Kórnickie, koordynatorem Agnieszka Półchłopek. Projekt realizowano we współpracy ze szkołami podstawowymi gminy Kórnik oraz instytucjami - Arboretum IDPAN oraz Zakładem Doświadczalnym PAN „Szkółki Kórnickie”. Projekt składał się z dwóch modułów.
Modułem pierwszym był Piknik Ekologiczny zorganizowany 7 października 2017 r. w
Szkole Podstawowej w Szczodrzykowie. Składał się on z dwóch etapów.
Pierwszym etapem były Warsztaty Przyrodnicze przygotowane przez nauczycieli ze Szczodrzykowa oraz pracowników Arboretum. W ramach punktowanych zadań uczniowie: uczestniczyli w warsztatach dendrologicznych oraz wykonywali zadania matematyczne, językowe, plastyczne i sprawnościowe powiązane z ekologią. Po ukończeniu wszystkich konkurencji każdy uczestnik otrzymywał torbę pełną rodzimych owoców. Drugim etapem pikniku było sadzenie drzew w okolicy Dachowy, gdzie pod okiem fachowcówze Szkółek Kórnickich uczniowie przygotowywali grunt, sadzili drzewa, przycinali ich gałęzie, mocowali podpory.
Modułem drugim był Konkurs Plastyczny pod hasłem Drzewo Franciszka zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Kórniku w 4 kategoriach: prace plastyczne techniką dowolną dla uczniów klas I-III i IV - VI, prace plastyczne z wykorzystaniem technologii komputerowych i programów graficznych dla uczniów klas VII i gimnazjalnych oraz fotografia rodzinna.
Konkurs również był dwuetapowy. W pierwszym etapie szkolne komisje wybierały najlepsze prace i przekazywały je organizatorom, a w drugim obradowała komisja złożona z artystów plastyków, nauczycieli plastyki i organizatorów. Przewodniczącym komisji był p. dr Piotr Mastalerz - artysta plastyk, a członkami: p. Elizeusz Cieślik - artysta fotografik oraz nauczyciele: Irena Przybył z SP1, Katarzyna Warteresiewicz z SP2, Sylwia Przybylska- Sawicka z SP w Kamionkach, Małgorzata Piotr ze Szczodrzykowa i Agnieszka Pawlak z Radzewa. Honorowym jurorem był dr Dariusz Grzybekprezes fundacji.
Galę wręczania nagród zorganizowano celowo 20 kwietnia - w Dniu Ziemi - aby podkreślić ekologiczne przesłanie projektu. W przystrojonych wnętrzach szkolnej auli wypełnionej po brzegi uczestnikami i gośćmi zorganizowano galę połączoną z wernisażem 57 prac, które napłynęły do organizatora. Najlepsze prace wyeksponowano na barwnych passe-partout . Uroczystość wręczania nagród poprzedziły wystąpienia dyr. Zofii Talarczyk i prezesa FZK dr. Dariusza Grzybka oraz prezentacja projektu przedstawiona przez p. Agnieszkę Półchłopek.
Każdorazowo zapowiedzią wręczenia nagród w poszczególnych kategoriach były występy muzyczne. Na początku wystąpił szkolny zespół wokalny Tremolo, który wykonał utwory Laudato sii, o mi Signore oraz Dziękuję Ziemi. Następną kategorię prac poprzedził mini-koncert gitarowy w wykonaniu Wiktora Tomczaka, a wręczanie nagród w kategorii fotografia rozpoczął występ Estery Skrzypczak, która na flecie poprzecznym wykonała utwór Time to say goodby. Nagrody laureatom wręczali prezes dr Dariusz Grzybek oraz prof. Grzegorz Skrzypczak z Fundacji Zakłady Kórnickie. Laureatami zostali: pobierz
. Finałem uroczystości był występ wokalno-taneczny w wykonaniu uczniów z SP2.
Nagrodami w tym konkursie były bony upominkowe do Dekathlonu, książki i gry edukacyjne ufundowane przez organizatora projektu.
Realizacja tak dużego projektu wymagała współpracy wielu osób i instytucji, dlatego też na zakończenie uroczystości wielu osobom złożono podziękowania: dyrektorom, koordynatorom, jurorom oraz nauczycielom naszej szkoły, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystego wernisażu: paniom Katarzynie Warteresiewicz, Lidii Jarmuszkiewicz , Małgorzacie Iszkuło i wielu innym.

Koordynator projektu: Agnieszka Półchłopek

więcej...

Marzec 2018 Powstańcze potyczki. II etap konkursu ,,Tytus"

W marcu w naszej szkole odbył się II etap konkursu historycznego TYTUS. Zespół uczniów upamiętnił Powstanie Wielkopolskie, biorąc udział w Powstańczych potyczkach. Nazwa brzmi trochę tajemniczo, jednak jedyny bój w jakim uczniowie brali udział, to bój o wiedzę. Wzbogacili oni swoje wiadomości uczestnicząc w grze historycznej. Losowo zostali podzieleni na trzy grupy (trzy lub czteroosobowe), które wykonywały określone zadania rozmieszczone na terenie szkoły. Wśród nich były takie jak: rozpoznanie postaci przedstawionej na zdjęciu, obejrzenie filmiku znajdującego się na stronie www.tytus.edu.pl i udzielenie odpowiedzi na pytania. Musieli się oni również zmierzyć z trudnością napisania wiersza upamiętniającego Powstanie Wielkopolskie.

Udział w Powstańczych potyczkach był dla całego zespołu uczniów wyjątkowo spędzonym czasem. Mogli utrwalić wiedzę i pozyskać nową, korzystając na przykład z zasobów informacji znajdujących się na stronie organizatora konkursu. Ich działaniom towarzyszyło wiele emocji. Punktacja była wyrównana, co świadczy o tym, że współpracując w grupie można wiele zdziałać i łatwiej osiągnąć sukces.

Nasze działania dokumentuje poniższa fotorelacja:

więcej...

26 marca 2018 r. Konkurs plastyczny ,,Osterkarte"

26 marca 2018roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Osterkarte" dla klas 4-7 z j. niemieckiego na najpiękniejszą kartkę wielkanocną. Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, gdyż łącznie powstało aż 18 przepięknych prac!!! Wszystkie kartki były bardzo ciekawe i oryginalne. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Jednak można było wybrać tylko 3 najlepsze prace. Do grona laureatów należą: Anna Galubińska ( klasa 6a) 1 miejsce, Mateusz Krawczyk ( klasa 7b ) 2 m-ce oraz Martyna Przewoźna (kl.7a ) 3 m-ce. Zwycięzcom gratuluję a wszystkim uczestnikom dziękuję za wzięcie udziału i zapraszam do kolejnych "polsko-niemieckich" konkursów .

Przy okazji życzę wszystkim :Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych! Frohe und gesunde Ostern!

Organizator :Paulina Tórz

więcej...

25.03.2018 r. Konkurs fotograficzny - "Sleeveface - ubierz się w książkę!"

Po raz pierwszy w naszej szkole odbył się konkurs fotograficzny, którego celem było wykonanie zdjęcia w zaaranżowanej z książką sytuacji. Swoich sił spróbowało sześciu uczniów klas 4 - 7. Pierwsze miejsce zajęły Martyna Przewoźna i Wiktoria Werner z klasy 7a, które wykorzystały okładkę książki "Oskar i pani Róża". Za wszystkie prace serdecznie dziękujemy.
Organizatorzy: Renata Tarnawska i Anna Szlacheta

20 marca 2018 Pożegnanie Zimy przez oddziały przedszkolne.

W oddziałach przedszkolnych 0 a i 0 b nie ma czasu na nudę! Dzieci mając dość przenikliwego zimna wzięły sprawę w swoje ręce – postanowiły pożegnać zimę! Przygotowania rozpoczęły 20 marca, gdy wspólnie tworzyły Marzannę. Na dywanie panował śmiech i wyścig w tworzeniu papierowych korali. Przy stołach znajdował się salon urody, pracownia krawiecka oraz kącik do zadań specjalnych, w którym tworzono „magiczną pelerynę”. Po połączeniu wszystkich elementów powstała Marzanna! Następnego dnia (21 marca) wyruszyliśmy wraz z Marzanną do miejsc, które chętnie odwiedzaliśmy zimą. Barwnym korowodem udaliśmy się na spacer po Promenadzie im. Wisławy Szymborskiej, gdzie głośnymi okrzykami żegnaliśmy zimę.Jednak celem naszej podróży nie była Promenada, a Poczta Polska, skąd wysłaliśmy Marzannę na Biegun Północny. Mamy nadzieję, że udało nam się odstraszyć zimę!

Klaudia Regulska

więcej...

20.03.2018 r. Trzecie Wiosenne Warsztaty w świetlicy szkolnej.

20 marca w przeddzień kalendarzowej wiosny w świetlicy odbyły się już po raz trzeci wiosenne warsztaty, gdzie głównym zadaniem było przygotowanie ekologicznej Marzanny. Chętnych do tej zabawy nie brakowało – co uwiecznione jest na zdjęciach. Wszyscy z wielkim zapałem najpierw posegregowali odpady, z których potem powstało piękne dzieło. Nie brakowało ciekawych pomysłów, spostrzeżeń i oczywiście tego co najważniejsze – śmiechu. Było wesoło i radośnie, mamy też nadzieję, że naszą Marzanną pożegnaliśmy zimę już na dobre. I cóż.. do zobaczenia za rok! Organizatorzy: Małgorzata Grzelczak, Anna Bulanda

14 marca 2018 r. III Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Kórnik w Rummikub.

14 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Kórniku odbyły się III Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Kórnik w Rummikub. Po raz pierwszy w tym roku wzięli w nich udział uczniowie naszej szkoły. W składzie czteroosobowej drużynyznaleźli się: Gabriela Siejak, Julia Urbowicz, , Weronika Potocka oraz Maciej Trybulski z klasy 3a. Nasi reprezentanci walczyli dzielnie, będąc najmłodszymi uczestnikami turnieju. Nie udało im się stanąć na przysłowiowym pudle, jednak zawody dostarczyły naszym uczniom wielu przyjemnych chwil oraz motywację do dalszych treningów. Powodzenia za rok!

10.03.2018 r. DZIEŃ TALENTÓW I DRZWI OTWARTE
Celem projektu była prezentacja działających w szkole kół zainteresowań, realizowanych programów oraz bogatej bazy dydaktycznej i infrastrukturalnej szkoły, umożliwienie osobistego kontaktu rodziców i uczniów z nauczycielami i pracownikami szkoły. To również prezentacja umiejętności artystycznych, wokalnych, aktorskich oraz naukowych naszych uczniów, którzy w stworzonych przez szkołę warunkach mogą się rozwijać. Odwiedzający szkołę goście: rodzice, uczniowie obecni, przyszli oraz absolwenci mogli zobaczyć w auli występ szkolnego zespołu wokalnego Tremolo oraz przedstawienie Zakłopotanie w krainie bajek w wykonaniu koła teatralnego. Wychowawcy „zerówek” w swoich kolorowych salach przedstawiali program rozwijania dzieci sześcioletnich nagrodzony przez Ministra Edukacji Narodowej . Nauczyciele wychowania fizycznego na sali gimnastycznej, prowadzili zajęcia rekreacyjno – sportowe, a pielęgniarkapokazy, jak udzielać pierwszej pomocy w ramach programu WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Na korytarzu przy sali gimnastycznej odbywały się prezentacje zasad gry w szachy i warcaby oraz rozgrywki szachowe, a w sali informatycznej prowadzono zajęcia z kodowania.
W budynku głównym na gości w każdej sali lekcyjnej czekali nauczyciele gotowi do rozmów, konsultacji, prezentacji programów, systemu oceniania, warsztatu pracy, tablicy interaktywnej, multibooków, strony internetowej szkoły. Dla obecnych i przyszłych uczniów - nauczyciele przygotowali różne warsztaty plastyczne, językowe (polonistyczne oraz w językuniemieckim, angielski i francuskim) matematyczne łamigłówki i quizy. Przygotowano też warsztaty chemiczne, podczas których uczniowie wykonywali kolorowe roztwory, otrzymywali w reakcjach tlen, wodór i dwutlenek węgla. Szkolna biblioteka zapoznawała ze swoimi zasobami, biogramami sławnych Wielkopolan oraz stołówką. Na holu dolnym swoje punkty konsultacyjne mieli szkolny pedagog i logopeda, którzyprezentowali założenia programu wczesnego wspomagania rozwoju, a także wychowawcy świetlicy i dietetyk.
Po zwiedzeniu całej szkoły na chwilę odpoczynku zapraszała Kawiarenka Rady Rodziców, gdzie przy kawie i słodkich smakołykach upieczonych przez mamy i babcie naszych uczniów można było wymienić się wrażeniami, a czasem powspominać.
W takim wydaniu Dzień Talentów połączony z Drzwiami Otwartymi, z przechodzącymi po korytarzach Białymi Damami i Dżentelmenami, wpisuje się w naszą szkolną tradycję.

Koordynatorki projektu: dyr. A. Półchłopek i Z. Talarczyk.

więcej...

20 - 24.02.2018 EuroWeek

W dniach 20-24 lutego br., podczas ferii zimowych, uczniowie kl. IV – VI uczestniczyli w obozie szkoleniowym „EuroWeek – Szkoła Liderów” w Międzygórzu. Celami wyjazdu było: rozwijanie umiejętności komunikowania się w języku angielskim, poznanie kultur krajów wolontariuszy, wycieczka po Ziemi Kłodzkiej i integracja uczniów naszej szkoły.

Uczniowie brali udział w zajęciach obejmujących 10 bloków tematycznych:
1. Konferencja prasowa 2. Leadership 3. Poznaj Unię Europejską 4. Praca i motywacja
w grupie 5. Program Erasmus + 6. Poznawanie kultur świata 7. Prowadzenie prezentacji
8. Debata Oksfordzka 9. Wolontariat 10. Szok kulturowy. Intensywny plan dnia umilały przerwy na gry i zabawy ruchowe, a szczególne zadowolenie dzieci budziły tańce
i śpiewanie piosenek anglojęzycznych. W przerwach uczniowie spacerowali po uroczym Międzygórzu, ciesząc oczy zimowymi, górskimi widokami. Poza tym, poznali miasta Ziemi Kłodzkiej – Bystrzycę Kłodzką (Muzeum Filumenistyczne, Ratusz, wieża widokowa)
i Kłodzko (spacer po mieście).

Program EuroWeek istnieje od ponad 20 lat, angażując ponad 40 wolontariuszy z 25 krajów świata. W tym roku uczniowie spotkali się z wolontariuszami z Indii, Meksyku, Włoch, Filipin, Tajlandii i Nepalu. Edukacja wielokulturowa i międzykulturowa (przełamywanie istniejących stereotypów i uprzedzeń, kształtowanie krytycznego myślenia
i zmianę postaw)
wpisuje się doskonale w działania naszej szkoły z zakresu projektu Edukacji Globalnej.

Paulina Lubińska

więcej...

10.02.2018 r. Upamiętnienie Sejmu Dzielnicowego - konkurs ,,Tytus".

W styczniu w naszej szkole odbył się I etap konkursu historycznego Tytus. Zespół uczniów upamiętnił wydarzenia związane z Polskim Sejmem Dzielnicowym. Uczestnicy konkursu zainspirowani wiedzą historyczną, wykonali plakaty tematycznie związane z ówczesnymi wydarzeniami. Wszystkie prace utworzyły wystawę tematyczną, znajdującą się w holu szkoły.

6.02.2018 r. Konkurs plastyczny „Zimowy krajobraz”

Dnia 6 lutego 2018 r. odbył się konkurs plastyczny „Zimowy krajobraz” dla klas I – III połączony z warsztatami wycinania papierowych śnieżynek. Podczas konkursu uczniowie wyklejali, szkicowali oraz malowali piękny zimowy krajobraz. Uczniowie wykazali się inwencją twórczą oraz wytrwałością w wykonaniu zaplanowanej przez siebie pracy. Po skończeniu dzieła uczniowie wzięli udział w warsztatach wycinania papierowych śnieżynek. Dzieci poznały technikę odpowiedniego składania papieru oraz zasady cięcia papieru, aby uzyskać zachwycający efekt końcowy.Wielkie gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy pragną rozwijać się twórczą i podejmują wyzwania biorąc udział w konkursach.

Jury konkursu w składzie Anna Bulanda oraz Dagmara Horodecka miało bardzo trudne zadanie wyróżnienia najpiękniejszej pracy. Za wkład pracy i zaangażowanie wszystkim uczestnikom należą się wielkie gratulacje i słowa uznania. Jury poddając ocenie pomysłowość oraz estetykę wykonania uznały, że I miejsce otrzymuje Leon Mazurkiewicz z kl. 1 c. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział.

Organizator: Dagmara Horodecka

5.02.2018 r. Konkurs ,,Radiowy Głos".

5 lutego 2018 r. w auli naszej szkoły odbył się konkurs dla klas I- III pod nazwą „Radiowy Głos”. Pod bacznym okiem jury w składzie: Anna Bulanda oraz Dagmara Horodecka uczniowie prezentowali przygotowane wcześniej teksty. Podczas czytania jury oceniało: wyrazistość czytania, intonację, tempo oraz ładnie brzmiący głos. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy przygotowali się do konkursu i odważnie zaprezentowali teksty przed jury.

Oto wyniki konkursu: I miejsce - Helena Małecka kl. 1 c, II miejsce - Zofia Augustyniak kl. 2, III miejsce - Jędrzej Dudek kl. 3 c, wyróżnienie: Weronika Potocka kl. 3 a. GRATULUJEMY!

Organizatorzy: Dagmara Horodecka, Małgorzata Grzelczak

31.01.2018 r. Projekt "Mój dzień- Mein Alltag".

Dnia 31 stycznia uczniowie klasy 6a i 6b brali udział w projekcie z j. niemieckiego w postaci plakatu "Mój dzień- Mein Alltag". Uczniowie byli podzieleni na małe grupki i mieli za zadanie wykonać plakat opisujący przebieg dnia powszedniego uzupełniony opisami zdań w języku niemieckim. Każda grupa wykazała się dużą pomysłowością i kreatywnością. Najciekawsze prace wiszą w sali nr 11 i na holu gornym. Poniżej kilka zdjęć z uczniami i ich projektami- plakatami. 

Paulina Tórz

22.01.2018 r. Ochotnicza Straż Pożarna z wizytą w klasie 3 d

Dnia 22 stycznia 2018 r. do klasy 3 d zawitali wyjątkowi goście. Byli to strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kórniku. Podczas krótkiej prelekcji przedstawili uczniom zadania Straży Pożarnej, opisali elementy stroju, sprzętu strażackiego oraz podstawowego wyposażenia wozu strażackiego. Uczniowie również mieli okazję do utrwalenia numerów alarmowych. Strażacy pokazali również w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy poszkodowanemu. Podczas prezentacji jeden z naszych uczniów wcielił się w rolę rannego, któremu dzielni strażacy udzielili niezbędnej pomocy. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach. Dodatkowym efektem wzmacniającym wrażenie uczniów był fakt pozostawienia na biurku krótkofalówki, która w razie niebezpieczeństwa miała poinformować strażaków o potrzebie ich interwencji. Sprzęt był bacznie obserwowany przez zaciekawionych uczniów, którzy w napięciu oczekiwali, czy nasi goście nie będą zmuszeni skrócić wizyty. Strażacy podkreślali, że wezwanie do pomocy w OSP stawiane jest na pierwszym miejscu. Efektem wrażenia, jakie zrobili goście był fakt „lasu” rąk podniesionych po pytaniu – „Kto chciałby zostać strażakiem”? Bardzo serdecznie dziękujemy dzielnym strażakom za poświęcony czas.

Dagmara Horodecka

więcej...

18 i 19.01.2018 r. Szkolne Dni Nauki w SP2

W dniach 18 -19 stycznia realizowano w szkole kolejny naukowy projekt tym razem we współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Jego celem było popularyzowanie wśród młodzieży nauk biologiczno-chemicznych oraz kształtowanie naukowego myślenia.
W trakcie zajęć laboratoryjnych i warsztatowych uczniowie klas V-VII prowadzili obserwacje, wykonywali doświadczenia, stawiali hipotezy i weryfikowali je w toku działań.
Pierwszy dzień realizowany był pod hasłem wybuchowej chemii. Uczniowie klas piątych otrzymywali tlen i wodór oraz badali właściwości palne tych gazów. Szóstoklasiści badali mieszaniny i sposoby ich rozdzielania, prowadzili destylację
i sprawdzali palność uzyskanych składników. Siódmoklasiści otrzymywali wodorotlenki sodu i magnezu, badali ich właściwości oraz przeprowadzali reakcję analizy, otrzymując chemiczne wulkany.
Finałem tego dnia był efektowny pokaz, podczas którego spalano w tlenie magnez, barwiono płomienie związkami miedzi i sodu, a także sprawdzano palność butanu, robiąc tzw. „ręce Proroka”, czyli spalanie piany z gazu na dłoniach. Oczywiście wszystkie doświadczenia przebiegały w warunkach gwarantujących bezpieczeństwo.
Drugiego dnia siódmoklasiści uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez doktorantów z Wydziału Biologii UAM w Poznaniu. Już sam gmach napawał naukową atmosferą, a co dopiero zajęcia z antropologii, podczas których uczniowie w grupach identyfikowali kości czaszki, kończyn, kręgosłupa, poznawali różne kostne deformacje, wynikające z urazów lub chorób. Ciekawość wzbudziły również zajęcia z neurobiologii, w trakcie których na modelach poznawano tajemnice budowy i funkcjonowania ludzkiego mózgu oraz działania nerwów.
Jako organizatorki projektu jesteśmy przekonane, że zajęcia były dla naszych uczniów ciekawą podróżą w świat wiedzy i inspiracją do dalszych naukowych poszukiwań, dlatego już planujemy kolejne.

Agnieszka Półchłopek, Aleksandra Bączkowska
więcej...

8.01.2018 r. Fresh Logistics Polska wspiera społeczności lokalne

8 stycznia 2018 roku pracownicy Fresh Logistics Polska przekazali sprzęt sportowy dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Teofili z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej w Kórniku.

To już kolejna odsłona programu Wolontariatu Pracowniczego „Wykaż się InicjaTYwą” organizowanego przez wspomnianą firmę logistyczną.

W uroczystym wręczeniu wzięli udział uczniowie szkoły, nauczyciele oraz Pani dyrektor Zofia Talarczyk. Przekazany sprzęt będzie używany podczas lekcji wychowania fizycznego, ale również będzie udostępniony dla dzieci, które korzystają ze świetlicy szkolnej. W ten sposób zajęcia pozalekcyjne będą urozmaicone zabawą sportową na świeżym powietrzu bądź w sali gimnastycznej.

„Cieszymy się, że nasz pomysł wywołał uśmiech na twarzach tak wielu dzieci. Mamy nadzieję, że nowy sprzęt zachęci uczniów do aktywnej formy spędzania czasu nie tylko w szkole, ale również po zajęciach” – komentują autorki projektu Danuta Jankowska oraz Aleksandra Pucek z oddziału Fresh Logistics Polska w Gądkach.

„Fresh Logistics Polska zdecydowało się wdrożyć strategię społecznej odpowiedzialności biznesu

( CSR) ponieważ jesteśmy przekonani, że harmonia między środowiskiem firmy a jej otoczeniem jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania obu obszarów. Dlatego też od 2014 roku prowadzimy program wolontariatu pracowniczego w ramach którego osoby zatrudnione w naszej firmie mogą zmieniać lokalną rzeczywistość. W naszej organizacji kierujemy się słowami noblisty Miltona Friedmana, który zauważa, iż przedsiębiorstwo tak długo może kontynuować swoją działalność, jak długo społeczeństwo uważa, że jest mu ona potrzebna” – dodaje Ewa Chwiłkowska, Koordynator CSR w spółce Fresh Logistics Polska.

Fresh Logistics Polska (spółka Grupy Raben) specjalizuje się w kompleksowej obsłudze logistycznej produktów świeżych wymagających kontrolowanej temperatury od +2°C do +6°Coraz 0°C do +2°C (UltraFresh) w całym łańcuchu dostaw. Posiada 8 oddziałów w Polsce, dysponuje ok. 43 000 m2 powierzchni magazynowej oraz 550 środkami transportu. Więcej informacji na: www.freshlogistics.com

Dziękujemy za tę cenną inicjatywę absolwentce naszej szkoły p. Danusi Jankowskiej (Zandeckiej) - aktualnie mamie naszego ucznia oraz wszystkim pracownikom firmy.

więcej...

21.12.2017 r. - Europejski wieczorek językowy

Dnia 21 grudnia br. odbył się po raz pierwszy w Szkole Podstawowej nr 2 w Kórniku „Europejski wieczorek językowy” o tematyce bożonarodzeniowej. Uczniowie z klas 4-7 naszej szkoły wraz z nauczycielami języków obcych spotkali się, by zapoznać się z tradycjami obchodzenia świąt Bożego Narodzenia we Francji , Niemczech i Wielkiej Brytanii a przy okazji utrwalić słownictwo związane ze świętami, a także nauczyć się prawidłowych relacji i współpracy między uczniami różnych klas.

Po uroczystym powitaniu wszystkich zebranych nauczyciele zaprosili uczniów do udziału w koncercie kolęd obcojęzycznych. Uczniowie wraz z pomocą projektora multimedialnego chętnie śpiewali znane kolędy jak np. „Cicha noc”: w j.angielskim „Silent night” w j,niemieckim „Stille Nacht” i w j.francuskim „Douce nuit” .Następnie p.Agnieszka Chmura wraz z p.Pauliną Lubińskąopowiedziały jak wyglądają święta w Anglii, p.Agnieszka Rzońca-Tomczak przedstawiła tradycje związane z Bożym Narodzeniem we Francji a p.Paulina Tórzprzypomniała niemieckie zwyczaje bożonarodzeniowe jak np. znane na całym świecie ubieranie choinki, które wywodzi się właśnie z Niemiec.

Po krótkim przedstawieniu tradycji związanych z Bożym Narodzeniem w naszych domach i u naszych zachodnich sąsiadów uczniowie zostali podzieleni na pięć 5-osobowych grup i przystąpili do wykonywania zadań związanych z tematyką bożonarodzeniową.

Uczniowie mieli za zadanie m.in. dopasować odpowiedni obrazek związany z tematyką świąt z pasującą do niego karteczką z napisem w j. obcym (np. choinka- Weihnachtsbaum, Christmas tree , sapin de Noël.) Innym wyzwaniem językowym jak i pobudzającym kreatywność było stworzenie śpiewników. Uczniowie otrzymali wydrukowane kartki z kolędami w j. obcych oraz kolorowe kartki, dziurkacze, kleje, flamastry itd. Zadanie polegało na stworzeniu śpiewnika a szczególnie okładki i ostatniej strony. Każda grupa wykazała się wielką pomysłowością stąd wszystkie śpiewniki były bardzo ciekawe i oryginalne.

Na zakończenie uczniowie składali sobie życzenia wraz z nauczycielami w j.angielskim, francuskim i niemieckim (np. Marry Christmas, Joyeux Noël, Schóne Weihnachten).

Wszystkim dzieciom dziękujemy za przyjście na „Europejski wieczorek językowy” i zapraszamy do wzięcia udziału za rok !

Opracowała: Paulina Tórz

więcej...

21.12.2017 r. Jasełka dla klas I - III

21.12.2017r. w atmosferę świąt Bożego Narodzenia wprowadziło wszystkich uczniów klas I-III, przedstawienie pt. „Pewnej nocy w Betlejem”, w wykonaniu dzieci z klasy 3a i 3b. Za sprawą aktorów, na chwilę wszyscy przenieśli się do Betlejem, gdzie w ubogim żłobie zdarzył się wielki cud – narodził się Jezus, do którego wraz z darami zawitali między innymi: pastuszkowie, Trzej Królowie, aniołowie, dzieci, górnik, szewc, murarz, krawiec, piekarz, a nawet krakowianin i krakowianka. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami, w które chętnie włączyła się publiczność. Uczniowie z dużym przejęciem i poświęceniem, wiernie odgrywali swoje role. Śpiewając, tańcząc i recytując wiersze wykazali się dużą odwagą i zaangażowaniem. Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła laureatom konkursów dyplomy i nagrody oraz złożyła wszystkim gościom świąteczne życzenia.

Kinga Koperska

więcej...

16.12.2017 r. Jasełka w sobotnie popołudnie.

Każdego roku w klimat i atmosferę Świąt Bożego Narodzenia społeczność szkolną wprowadzają Jasełka przygotowane przez uczniów i wystawiane w ostatnim dniu zajęć szkolnych, przed przerwą świąteczną.

W tym roku przedstawienie jasełkowe pod tytułem „Narodziłem się…” przygotowały dzieci z klasy IV b pod kierownictwem katechetki – p. Moniki Czubanowskiej. Za stronę muzyczną przedstawienia odpowiedzialność wzięła schola „Załoga Świętego Wojciecha z siostrą Judytą.

Uroku przedstawieniu dodała świąteczna dekoracja auli, piękne stroje aktorów, przygotowane przez rodziców oraz tańce aniołów i pasterzy. Pięknie zaprezentowały się dzieci wykonujące utwory solowe w trakcie Jasełek: Blanka Mazurkiewicz, Jakub Wesołek i Julia Zgarda. Warto również zwrócić uwagę na dziewczęta z klasy VII grające na gitarach – Marię Galubińską, Julię Różańską i Martynę Jurgę.

Jasełka wystawiliśmy także podczas Kiermaszu Świątecznego organizowanego przez Radę Rodziców, wówczas przedstawienie mogli zobaczyć Rodzice i inni zaproszeni goście.

s. Judyta.

Jasełkom towarzyszył również kiermasz przedświąteczny. Dziękujemy naszym uczniom i ich rodzicom za pierniczki, ozdoby i dekoracje świąteczne. Dziękujemy: Helenie i Bartoszowi Małeckim (Ic i V), Marii Monarcha (IIIc), Zuzannie Wygralak (II), Leonowi i Blance Mazurkiewicz, Patrykowi Paleniowi (IVd), Poli Mizera (Ia), Oldze Różańskiej (IIId), Frankowi Wachowiakowi (II), Aleksandrze Kuberackiej (IIId), Tymonowi Pioterek (0a), Jakubowi Kasprzykowi (0a), Barbarze Wachowiak (0a), Matyldzie Paruszewskiej (0a), Bartoszowi Bąkowskiemu (0a), dzieciom z kl. Ic - za lampiony, p. E. Kubickiej.

Rada Rodziców zorganizowała kawiarenkę. dziękujemy wszystkim mamom za pyszne ciasta. Lista rodziców znajduje się w zakładce ,,sponsorzy szkoły".

Z. Talarczyk


Na

więcej...

15.12.2017 r. Wycieczka klasy 4d i 5b do fabryki bombek w Gnieźnie

Dnia 15 grudnia br. Uczniowie klasy 4d i 5b wybrali się na wycieczkę autokarową do fabryki bombek w Gnieźnie. Zanim dotarliśmy do celu już w autokarze na uczniów czekały atrakcje. Pan Rafał, pilot wycieczki, przygotował quiz o tematyce bożonarodzeniowej, a także karaoke z kolędami, w którym uczniowie chętnie brali udział. 

Naszym pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Początków Państwa Polskiego. Uczniowie obejrzeli gabloty z ciekawymi eksponatami a także film w technice 3D, o tym, jak powstawało Państwo Piastowskie.

W fabryce bombek uczniowie mogli obejrzeć proces powstawania bombek (dział: dmuchania, srebrzalnia, lakiernia i dekoratornia.) Na zakończenie wycieczki uczniowie odebrali zamówione ,piękne bombki a niektórzy zakupili kilka nowych.

Wszyscy wrócili zadowoleni i w dobrych humorach. Wychowawcy klas, tj. p. Paulina Tórz i p. Renata Tarnawska dziękują wszystkim uczniom i opiekunom za wspólną wycieczkę!!!
więcej...

14 .12.2017 r. Spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską.

14 grudnia w szkolnej auli odbyło się spotkanie z panią Anną Marią Wesołowską – sędzią znaną również z programu telewizyjnego Sędzia Anna Maria Wesołowska, autorką felietonów oraz książki Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny. W prelekcji uczestniczyły klasy V-VII.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z obowiązującym prawem dotyczącym dzieci
i młodzieży, a przez to zrozumieć, jakie zachowania są zabronione i zagrożone wyrokami sądowymi. Problemy poruszane na spotkaniu pozwoliły sklasyfikować jako karalne czyny takie jak: wagary, kradzież, obrzucanie się przezwiskami, bijatyka, umieszczanie obraźliwych postów i zdjęć na stronach internetowych.

Szczególe zainteresowanie wzbudziła opowiedziana historia o chłopcu z czerwoną różą, który za napaść na młodszego ucznia i kradzież pieniędzy, zamiast znaleźć
się w szkole, trafił na komendę policji. Cel spotkania był więc ściśle określony. Młodzi słuchacze mieli sobie uświadomić, że ich miejsce jest w ławce szkolnej, a nie na ławie oskarżonych. Mieli zrozumieć także, że przemoc rodzi przemoc, agresja – agresję i przez to unikać takich zachowań, a przede wszystkim zacząć szanować siebie nawzajem.

Sędzia zaproponowała również założenie kącika prawnego na terenie szkoły, który z pewnością pielęgnowałby te wartości.

Prelekcja na pewno skłoniła uczniów do refleksji nad zachowaniem swoim i innych. Była cennym doświadczeniem, nie tylko dla dorastającej młodzieży, ale i dla nas – nauczycieli i rodziców. Tego samego dnia pod wieczór odbyło się spotkanie zorganizowane z panią sędzią w strażnicy straży pożarnej w Kórniku

Anna Szlacheta
więcej...

5.12.2017 r. Malujemy pierniki dla Szlachetnej Paczki

5 grudnia nasza szkoła włączyła się do akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Celem akcji było malowanie
i dekorowanie pierników dla potrzebujących rodzin z Kórnika, upieczonych wcześniej przez panią Sylwię Litkowską. Zadanie choć niełatwe, do ozdobienia było aż 60 kg pierników, spotkało się z entuzjazmem ze strony uczniów, nauczycieli i rodziców. Dzięki wspólnej 5-godzinnej pracy udało się przygotować dziesiątki kolorowych pierników, które po wyschnięciu zostały zważone i zapakowane w paczki. Warto wspomnieć, że produkty spożywcze (cukier puder, posypki, itp.) potrzebne do malowania przyniesione zostały przez uczniów. Szlachetna inicjatywa pokazała, że razem możemy zdziałać dużo dobrego dla innych. Wszystkim osobom, które wzięły udział w akcji, poświeciły swój czas i energię – BARDZO DZIĘKUJEMY!

Paulina Lubińska

6.12.2017 r. Mikołajki 2017

30.11.2017 r. Akcja dla zaprzyjaźnionej gminy - Humania na Ukrainie.

Dnia 30.11.2017 r. zakończyła się akcja Książka dla ,,Ogniskaw Humaniu.

Humań to miejscowość na Ukrainie, w której żyje duża grupa poloniikultywującej zarówno znajomość języka polskiego, jak i nasze tradycje.
Jako szkoła wzięliśmy udział w tej charytatywnej zbiórcei mamy zaszczyt ogłosić, że zebraliśmy aż 288 książek i książeczek! Wśród nich znalazły się przepiękne wydania baśni i bajek, fascynujące opowiadania dla dzieci i młodzieży, ciekawe powieści. Nie zabrakło również literatury fachowej odnoszącej się do poszczególnych dziedzin nauk, słowników i kompendiów. Rozmaitość zgromadzonych publikacji pokazuje, jakróżnorodne są zainteresowania naszych uczniów.
Jesteśmy zatem pewni, że teraz w polonijnej bibliotece w Humaniu, każdy znajdzie coś dla siebie!

Dziękujemy uczniom, rodzicom oraz wychowawcom wszystkich klas, którzy tak licznie uczestniczyli w działalności charytatywnej!
To dzięki Wam kolejna akcja zakończyła się sukcesem!

Koordynator akcji: Anna Szlacheta

więcej...

28.11.2017r. Dyskoteka andrzejkowa klas czwartych!

28 listopada uczniowie naszej szkoły z klas 4-tych mieli możliwość udziału w dyskotece andrzejkowej. W rytmie przebojów dyskotekowych (jak np. ”Jedzie pociąg…” albo „Wyginam śmiało ciało” lub "Despacito") bawiliśmy się z wychowawcami klas czwartych, czyli panią : Anią, Karoliną, Kasią i Pauliną, a także mamami, które nas dzielnie wspierały. Całość naszej imprezy rozpoczęliśmy od wyjaśnienia tradycji związanej z dniem św. Andrzeja oraz powitania uczestników andrzejek. Później przeszliśmy do wróżb, (jak np. :„cyganka przyszłość ci powie” czy „magiczna szkatułka”, "serce z imieniem" itd.) oraz konkursów i zabaw tanecznych. Wszyscy chętnie tańczyli i bawili się przy muzyce. Cieszymy się, że wszystkim dopisywały świetne humory . Dziękujemy raz jeszcze i zapraszamy za rok!

Paulina Tórz

więcej...

27.11.2017 r. Andrzejki w klasie IIIab.

27 listopada uczniowie klasy IIIa i IIIb bawili się wspólnie podczas Andrzejek. W tym dniu aula naszej szkoły zamieniła się w salę wróżb i zabaw tanecznych. Na początku dzieci wysłuchały, krótkiej opowieści na temat dawnych obrzędów i obyczajów związanych z dniem świętego Andrzeja i świętej Katarzyny, a później zaczęła się zabawa…
Uczniowie rozpoczęli od wróżenia ze złotej kuli, przekazywanej w rytm muzyki. Następnie odczytywali przepowiednie z andrzejkowych ciasteczek. Nie zabrakło oczywiście przekłuwania papierowych serc, ustawiania butów w kierunku drzwi, losowania przyszłego zawodu, czy też poszukiwania szczęścia na kole fortuny. Największym zainteresowaniem cieszyło się wróżenie z magicznego atramentu. W celu spełnienia wszystkich andrzejkowych życzeń, dzieci wrzucały do wody grosiki. Wiele radości dostarczyły dzieciom wesołe tańce i pląsy przy muzyce.

Wszyscy bawili się wspaniale, a humory dopisywały. Kto wie, może niejedna wróżba znajdzie swoje miejsce w przyszłości? Pamiętajmy, że wszystko zależy od nas samych!

Kinga Koperska

więcej...

27.11.2017 r. Przyszłość świata zależy od nas! Tydzień Edukacji Globalnej.

W ramach naszego projektu 23 listopada, w szkole odbyło się spotkanie z panią Eweliną Stasińską z misji medycznych. Przewodnią myślą prelekcji było wskazanie możliwych działań, które możemy podejmować, aby zmniejszyć nierówności pomiędzy bogatą północą, a biednym południem. Jednym z ogromnych problemów współczesnej Afryki jest dostęp do edukacji i pomocy medycznej, które jak wiadomo są jedyną szansą na pokonanie biedy i podnoszenie poziomu życia. Ten właśnie problem starał się przedstawić nasz gość, w prelekcji dedykowanej uczniom klas piątych (Vab) i szóstych (VIab).

Dzięki osobistym doświadczeniom p. Eweliny (absolwentki naszej szkoły) i jej wyjątkowym zdjęciom uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają warunki życia w biednych rejonach Kenii i Tanzanii oraz przekonać o tym, z jakimi trudnościami muszą borykać się tamtejsi uczniowie w dostępie do nauki - duże odległości pokonywane pieszo, brak dróg, małe szkoły i ogromne stuosobowe klasy, słabo wykształceni nauczyciele, brak zeszytów, podręczników, zajęcia prowadzone w porze suchej, brak mundurka wykluczającego ze społeczności uczniowskiej (mundurek kosztuje w przeliczeniu ok. 50zł, ale jest to roczna pensja!). Zaskakujące okazały się też obowiązki dzieci - rankiem przynoszenie wody dla całej rodziny, a po powrocie z zajęć wypas owiec lub bydła. Gigantycznym problemem jest brak opieki medycznej, dlatego brak wiedzy o zasadach higieny, brak dostępu do czystej wody oraz pomocy medycznej przyczyniają się do dużej umieralności dzieci i dorosłych.

Ograniczony dostęp do nauki i opieki medycznej to codzienność dla wielu Afrykańczyków. Rozumiejąc to przyłączamy się do różnych akcji charytatywnych organizowanych przez nauczycieli-wolontariuszy naszej szkoły, a przynosząc szczotki, pasty do zębów, środki myjące czy opatrunkowe, zeszyty lub środki piśmiennicze sami stajemy się wolontariuszami i niesiemy pomoc tam, gdzie najbardziej jej potrzeba.
Jesteśmy z tego dumni!
Tydzień edukacji globalnej, przekonuje nas, że małe zmiany dokonane przez miliony dają ogromny efekt.

Spotkanie zorganizowała A. Półchłopek
Opracowanie A. Szlacheta

więcej...

24.11.2017 r. MAMY CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE !

Znalezione obrazy dla zapytania szkoła promująca zdrowie logohttp://www.gimnazjum-sierakowice.webd.pl/start/images/szpz-logo-org.pngW dniu 24 listopada podczas Wojewódzkiej Konferencji Szkół Promujących Zdrowie nastąpiło uroczyste wręczenie naszej szkoleWojewódzkiego Certyfikatu SZKOŁA PRPMUJĄCA ZDROWIE.

Honorowy dyplom i zaszczytny tytuł odebrała pani dyrektor Zofia Talarczyk z rąk wicekuratora wielkopolskiej oświaty pana Krzysztofa Błaszczyka oraz ogólnopolskiej koordynatorki programu pani dr Magdaleny Woynarowskiej-Sołdan.

27.11.2017 r. Podaj rękę osobie niewidomej.

Dnia 21 listopada 2017 r. klasy IIIa, IIIc i IIId w ramach TEG i programu „Podaj rękę osobie niewidomej” gościły u siebie trzy wyjątkowe osoby. Jedna z przybyłych do nas Pań z zawodu jest nauczycielem, na co dzień pracującym z młodzieżą. Niezwykłość wspólnego spotkania polegała na tym, że Pani Agnieszka od urodzenia jest osobą niewidzącą, ale w niezwykle zaradny sposób stawia czoła różnym codziennym sytuacjom, z którymi my widzący często mamy kłopot. Jak powiedziała na początku spotkania „chce żyć i żyje normalnie, jak każdy, mam pracę, rodzinę, swoje pasje np. jazdę na rowerze oraz kilka gadżetów, które to ułatwiają”.
Pani Agnieszka zaprezentowała uczniom parę użytecznych urządzeń, dzięki którym życie osoby niewidzącej staje się dużo łatwiejsze. Wśród nich był na przykład komputer, który odczytywał na głos wpisywany tekst. Był też kalkulator, którego głos czyta działania i ich wyniki. Nasz gość zaprezentował również kartę do mierzenia i rozpoznawania wielkości poszczególnych banknotów, prowadząc do poznania nominału. Ciekawym urządzeniem była nakładka na kubek, wydająca dźwięk sygnalizujący odpowiednią ilość nalewanego napoju. Uczniowie zapoznali się również z urządzeniem rozpoznającym kolory, które ułatwia gustowne dobranie kolorystyki ubioru.
Dodatkowo Pani Agnieszka omówiła alfabet oraz znaki Brajlowskie, po czym każde z dzieci otrzymało w prezencie taki alfabet. Podczas spotkania z gośćmi, uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób powinniśmy zachowywać się podczas spotkania z osobą niewidzącą. Młodzież posiadła wiedzę o tym jak prowadzić osobę niewidomą, w jaki sposób wspomóc ją na przystanku, w autobusie, w sklepie, czy w nowych, nieznanych pomieszczeniach. Dzieci miały też okazję zadać gościom pytania i zaspokoić swoją naturalną ciekawość świata – świata, który dla najmłodszych stał się bardziej zrozumiały, otwarty i bogaty różnorodnością ludzkich cech i talentów.
 Dagmara Horodecka

więcej...

25.11.2017 r. Tydzień Edukacji Globalnej w IIId

Uczniowie klasy 3d uwielbiają dyskutować i z zaangażowaniem podejmują rozmowy na tematy, które czasem nam dorosłym sprawiają sporo trudności. Ubóstwo, bieda, różne niepełnosprawności to jeden z aspektów współczesnego świata. Zdrowie i życie w dostatku to dobra, którymi nie mogą cieszyć się wszyscy mieszkańcy Ziemi. Te tematy stały się bliskie uczniom klasy 3d.
Początkiem naszej pracy była dyskusja nad trzema ważnymi słowami: tolerancja, szacunek oraz empatia. Dokonaliśmy wspólnego wyjaśnienia tych pojęć. Następnie uczniowie zespołowo wykonali plakat. W ciągu tygodnia uczniowie wysłuchali również audiobookowych “Mądrych bajek z całego świata”, bajek czytanych przez znanych Polaków m.in. Jakuba Błaszczykowskiego, Pawła Małaszyńskiego, czy Wiktora Zborowskiego,opowiadających o dzieciach z różnych części świata. Przykładem może być bajka z Tanzanii – “Mkukusu i pierwsza kropla wody”, czy bajka z Panamy“Jak ocelocik Luis nie zostawił słabszego w potrzebie”. Po wstępnym teoretycznym zapoznaniu z tematem na uczniów czekała prawdziwa niespodzianka. W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej odwiedził klasy trzecie szczególny gość.
Kto to był ujawnimy w kolejnym artykule.
Wychowawca klasy Dagmara Horodecka

więcej...

21.11.2017 r. Tydzień Edukacji Globalnej 2017 na lekcji j. niemieckiego. # Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas!

Na zajęciach języka niemieckiego w klasie IV d, 21 listopada, zrealizowano jeden z tematów projektu Toleranz in der Welt- Tolerancja na świecie.
Celem zajęć było kształtowanie u uczniów postaw akceptacji i tolerancji oraz poszanowania praw innych, uświadamianie znaczenie tolerancji i konsekwencji jej braku, unikanie nietolerancyjnych zachowań, rozwijanie kreatywności.

Podczas dyskusji uczniowie swobodnie wypowiadali się na temat: Od czego zależy wartość człowieka? Czy o wartości człowieka decyduje ilość pieniędzy, kolor skóry, zawód, wiek, waga itp.?
Podsumowując - uczniowie doszli do wspólnego wniosku, że:
- każdy człowiek jest wartością samą w sobie,
- każdy ma możliwość, aby być kimś,
- wartość człowieka nie zależy od żadnych zewnętrznych cech.

Następnie poznawali słówka w języku niemieckim i dopasowywali je do obrazków
np. die Haut-skóra, die Religion-religia, die Nationalitat-narodowośćitd.

Wir tolerieren die anderen Menschen. Die Haut,die Religion und die Nationalitat sind versciedene.

Wir sollen die anderen Leuten tolerieren.

No koniec zajęć wspólnie przygotowali plakat: Toleranz in der Welt- Tolerancja na świecie,
który można zobaczyć na szkolnej wystawie dokumentującej projekt.

Zajęcia przeprowadziła p. Paulina Tórz.

więcej...

21.11.2017 r. Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego ,,Jesień w obiektywie".

Konkurs fotograficzny "Jesień w obiektywie" został rozstrzygnięty.Mile jesteśmy zaskoczone tak dużym zainteresowaniem, co też spowodowało niemały dylemat jury w wyborze zwycięzców. I miejsce zdobyła Patrycja Mochnik z klasy1B, II miejsce Ania Krawczyk klasa 4A, III miejsce Igor Śliwiński 3D. Zostały również wyróżnione dwie osoby Martyna Przyborska oraz Emilia Siejak. Wszystkim, którzy brali udział w konkursie serdecznie dziękujemy. Idealnie zatem pasuję tu powiedzenie "Cudze chwalicie a swego nie znacie" bowiem z wielką przyjemnością oglądało się te piękne fotografie i przeróżne miejsca. Laureatom jeszcze raz gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie już za rok! Organizatorzy: Małgorzata Grzelczak, Anna Bulanda.

20.11.2017 r. Takie będą rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Tydzień Edukacji Globalnej.

Dnia 20 listopada 2017 r. w auli naszej Szkoły odbyło się niesamowite spotkanie uczniów klas VI i VII. Do szkoły zawitali goście – przedstawiciele Kórnickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową „Klaudynka”, wolontariusze Centrum Wolontariatu „Klaudynki” (wśród nich uczennice naszej szkoły – Anna Galubińska i Aleksandra Gierszewska) oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z wychowawcą oraz kierownikiem p. Anitą Wachowiak, będącą jednocześnie Rzecznikiem Osób Niepełnosprawnych w Kórniku. Celem spotkania była integracja osób z różnymi niepełnosprawnościami ze środowiskiem lokalnym oraz udowodnienie, że młodzież doskonale rozumie czym jest tolerancja, szacunek i empatia w praktycznej odsłonie. Na wstępie spotkania przedstawiono krótką historię „Klaudynki”, która w tym roku świętowała jubileusz 15-lecia powstania. To dzięki działalności „Klaudynki” pojawił się pomysł otworzenia wspaniałego domu pełnego miłości i radości – Środowiskowego Domu Samopomocy (ŚDS). Po krótkim wstępie, z rozśpiewanymi głosami na scenę wkroczyli wolontariusze, wykonując piosenką „Bo nikt nie ma z nas tego, co mamy razem”. Następnie swoje wystąpienie rozpoczęła p. Anita, która udowodniła, że nie należy bać się osób z różnymi niepełnosprawnościami. Najważniejsze na samym początku jest poznanie tych osób oraz nabranie umiejętności właściwego zachowania się w sytuacjach, które na pozór mogłyby wydawać się kłopotliwe. Pani Anita wyjaśniła podstawowe pojęcia i standardy kulturalnych zachowań. Okazało się, że młodzież doskonale radzi sobie z odpowiedziami na wiele niełatwych pytań. Wrażliwość i wiedza naszej młodzieży była powodem pozytywnego zaskoczenia pani Rzecznik. Podczas spotkania po sali przechadzał się pan Karol – jeden z podopiecznych ŚDSu, rozdając aktywnym uczniom cukierki. Koniec spotkania zaskoczył wszystkich – zarówno zaproszonych gości jak i gospodarzy spotkania. Na scenie pojawili się podopieczni, którzy swoim występem sprowokowali młodzież do owacji na stojąco. Spod powiek wielu osób – młodzieży oraz nauczycieli, popłynęły szczere łzy wzruszenia. Uczniowie swoją wrażliwością dali dowód wielkiej dojrzałości.

Po spotkaniu, zorganizowano mały konkurs wiedzy na tematy poruszane podczas spotkania. Konkurs został zorganizowany na długiej przerwie, a chętni uczniowie odpowiadali na pytania zadawane przez przedstawicieli „Klaudynki”. Każdy mógł wygrać mały gadżet – piłeczkę, taką samą jaką podopieczni „Klaudynki” oraz ŚDS- u wykorzystują podczas rehabilitacji i relaksacji.

Efekty wspólnego spotkania są budujące. Młodzież – wspaniała, otwarta i zaangażowana – po spotkaniu podejmowała tematy wolontariatu. Podopieczni – ich oczy po entuzjastycznie przyjętym występie wypełniło szczęście. Szkoła – miejsce otwarte i poprzez podejmowanie trudnych tematów odważnie wypełniające swoją misję.

* Jan Sariusz Zamoyski

Dagmara Horodecka

więcej...

Więcej zdjęć na stronie: https://photos.app.goo.gl/9XZ1podrwfpnFPIM2

20.11.2017 r. Odpowiedzialna turystyka - warsztaty klas 7.

Tydzień Edukacji Globalnej 2017 # Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas!

20 listopada w ramach projektu Tygodnia Edukacji Globalnej odbyły się warsztaty dla klas siódmych. Zajęcia zostały przeprowadzone przez panie edukatorki reprezentujące Stowarzyszenie „Jeden Świat”. Tematem spotkania była Odpowiedzialna turystyka. Uczniowie pracowali w pięcioosobowych zespołach. Pracę poprzedziła rozmowa dotycząca celów podróżowania oraz czynności, które się wykonuje podczas takiej eskapady. Poszczególne zespoły otrzymały dzienniki podróży wraz z kartą punktacji i opisami sytuacji, w których przypadkowo się znaleźli. Grupy oceniały wpływ miejsca, do którego przyjechały, a także wybierały atrakcje oferowane w miejscu wypoczynku. Po zliczeniu punktów i dokonaniu podsumowania okazało się, że turyści z bogatych państw północy wybierają hotele, których właścicielami są biznesmeni z bogatych regionów, więc wydane przez nich pieniądze nie pozostają w krajach południa, lecz „wracają” na północ globu.
Podobnie jest z różnego rodzaju atrakcjami turystycznymi, np. większą popularnością cieszą się pokazy laserowe niż widowiska regionalne przygotowane przez lokalne społeczności. Turyści chętniej robią zakupy w sklepach sieci handlowych niż lokalnych sklepikach, których właścicielami są tubylcy.

Uczniowie dzięki grze, w której uczestniczyli doszli do interesujących wniosków. Uświadomili sobie, jak ludzkie zachowanie i podejmowane decyzje wpływają na ekonomię oraz co należy robić, aby nasze działania były w pełni świadome.

Agnieszka Półchłopek

więcej...

20 - 24. 11 .2017 r. Tydzień Edukacji Globalnej 2017. # Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas!

Jako szkoła należymy do grupy 10 szkół w Wielkopolsce, które są Liderami Edukacji Globalnej, dlatego w dniach 20 - 24 listopada realizowaliśmy duży międzyprzedmiotowy projekt ukierunkowany na dwa cele Zrównoważonego Rozwoju:cel 10 - MNIEJ NIERÓWNOŚCI oraz cel 4 - JAKOŚCIOWA EDUKACJA.Projekt został opracowany i zrealizowany przez grupę naszych nauczycieli:
z nauczania wczesnoszkolnego - p. A. Rzońca-Tomczak, P. Lubińską, D. Horodecką, K. Koperską, I. Żyto, z nauczania przedmiotowego - pp. K. Warteresiewicz, P. Tórz, A. Chmurę, M. Iszkuło, A. Bączkowską,
L. Jarmuszkiewicz, A. Szlachetę, J.Tarnawską, pod kierunkiem liderek projektu - pp. A. Półchłopeki i
A. Adamczyk

Cele Zrównoważonego Rozwoju, których jest 17, zostały ujęte w Agendzie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 i przyjęte jednogłośnie przez 193 państwa na szczycie w Nowym Yorku, we wrześniu 2015 roku.
Sekretarz Generalny ONZ nazwał je „Obietnicą światowych przywódców złożoną ludziom na całym świecie.(…) Wizją  zintegrowanego i przekształconego świata, powszechnego i lepszego dla wszystkich ludzi.”

'tablica.jpg'Jako organizatorom tegorocznego TEG przyświecały nam cele 4 i 10 (zobacz) - mniej nierówności, więcej tolerancji i wrażliwości na innych - ich potrzeby, problemy, inną sprawność, kulturę i zwyczaje w połączeniu z edukacją o wysokiej jakości - wykorzystującą nowe technologie oraz bezpośrednie spotkania z niezwykłymi ludźmi - wolontariuszami, osobami niewidomymi i z niepełnosprawnością intelektualną. Chcielibyśmy, aby każdy z nas doceniał i szanował drugiego człowieka ze wszystkimi jego cechami wspólnymi i różniącymi. Sądzimy, że taka forma mądrej tolerancji i pomocy może budować zrozumienie między ludźmi, narodami i państwami, budować globalny pokój oraz rozwijać dobrobyt całej ludzkości.

więcej...

17 .11.2017 r. - Spotkanie z leśniczym i sokolnikiem.

Uczniowie klas pierwszych mieli okazję spotkać się z p. leśnikiem Przemysławem Malińskim oraz z sokolnikiem p. Grzegorzem Marciniakiem i jego pupilami : puszczykiem Karo i sową płomykówką Luną. Spotkanie rozpoczęło się „Apelem na polowanie” odegranym na sygnałówce przez uczennicę klasy 1a Aleksandrę Skotarczak. Następnie pan Marciniak przedstawił dzieciom swoich podopiecznych: puszczyka i płomykówkę i opowiedział o ich trybie życia, zwyczajach, budowie, wzroku, słuchu, upierzeniu i przysmakach. Spotkał się z żywym zainteresowaniem dzieci, które zasypały go pytaniami na temat sów. Później Pan Przemysław Maliński mówił o zwierzynie występującej w polskich lasach oraz o sposobach przygotowywania się zwierząt do zimy. Zachęcał także dzieci do udziału w zbiórce żywności dla leśnych zwierząt. Spotkanie zakończyło się sygnałem odwołującym polowanie. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały od gości plakietki kórnickiego koła łowieckiego „Kogut” oraz ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia.

A. Rzońca-Tomczak

17.11.2017 r. Nauka języka obcego przez muzykę, śpiewanie i taniec! 

Czy nauka języka obcego musi być nudna? Czy to naprawdę tylko zapamiętywanie reguł gramatycznych oraz „wkuwanie” słownictwa? Uczniowie naszej szkoły wiedzą o tym doskonale, że jest mnóstwo innych ciekawych sposobów, jak np. nauka języka obcego poprzez muzykę.

Uczniowie klas siódmych postanowili pośpiewać rap w j. niemieckim. Nawet, by lepiej wczuć się w klimat muzyczny ,przygotowali odpowiedni strój charakteryzujący ten styl muzyki. Mieli przy tym bardzo dużo frajdy , co widać na zdjęciach.

„Trzecioklasiści” chętnie wykonywali utwór z ich podręcznika pt. ”Wer bist du?”. Piosenka tak im się spodobała, że wszyscy nauczyli się jej bardzo szybko na pamięć.

Uczniowie klas czwartych chętnie śpiewali i tańczyli przy piosence wyświetlanej z projektora na lekcji.

Już dawno udowodniono, że nauka i muzyka to przyjemne z pożytecznym. O wiele łatwiej zapamiętujemy coś, co jest interesujące i przyjemne. Polecam ten sposób nauki nie tylko j. niemieckiego, ale każdego języka obcego.

więcej...

13.11.2017 r. Konkurs ,,Familienbaum".

Konkurs plastyczny "Familienbaum" dla klas 4-7 z j. niemieckiego na najpiękniejszy plakat z drzewem genealogicznym został właśnie dziś, tj.13 listopada, zakończony. Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Łącznie dostarczono aż 16 plakatów z pięknymi drzewami genealogicznymi !!! Wszystkie prace były bardzo ciekawe i oryginalne. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Jednak można było wybrać tylko 3 najlepsze prace. Do grona laureatów należą: Oliwia Płatek ( klasa 4a) 1 miejsce, Martyna Przewoźna (kl.7a) 2 m-ce oraz Wiktoria Werner (kl.7a) 3 m-ce. Oprócz tego wyróżnione zostały prace: Julii Skotarczak, Marty Wlazłej oraz Pauliny Bukczyńskiej.

Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału i zapraszamy do kolejnych"polsko-niemieckich" konkursów.

Finałowe prace wiszą w holu naszej szkoły oraz w świetlicy. Pozostałe prace można obejrzeć w foto-galerii.

więcej...

9.11.2017 r. Klasa IIIac spotyka się z pisarką.

9 listopada 2017r. uczniowie klasy 3a i 3c wybrali się do Biblioteki Publicznej w Bninie na spotkanie z Panią Magdaleną Zarembską, pisarką, autorką książek dla dzieci. Na początku Pani Magdalena zapoznała dzieci ze swoimi utworami, krótko przybliżając losy bohaterów prezentowanych książek. Okazało się, że opisywane postaci mają wiele wspólnego z naszymi uczniami, co wzbudziło spore zainteresowanie dzieci, które z zaciekawieniem słuchały opowiadanych historii, utożsamiając się z bohaterami. Następnie uczniowie wzięli udział w kilku ciekawych zabawach, mających na celu pobudzanie wyobraźni, kreatywności i twórczego myślenia, między innymi było to rozpoznawanie obrazów ukazanych w bardzo dużym powiększeniu, rozpoznawanie owoców i warzyw za pomocą różnych zmysłów, czy też wesoła zabawa w wyścigi konne. Na zakończenie uczniowie zakupili klasowe książki ze specjalną dedykacją samej autorki oraz otrzymali zakładki do książek z autografem. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a zainteresowanie dzieci literaturą z pewnością wzrosło. Kinga Koperska

więcej...

31.10.2018 r. Bal Świętych

W dniu 31 października w naszej szkole odbył się już po raz piąty, bal Wszystkich Świętych pod hasłem HOLY WINS -ŚWIĘTY ZWYCIĘŻA. Zabawę rozpoczęliśmy nabożeństwem różańcowym, wieńczącym cały miesiąc tej modlitwy. Następnie, ze śpiewem na ustach, w korowodzie, z relikwiami Świętych (św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Franciszka i Hiacynty Marto z Fatimy, św. Walentego, św. Wojciecha i św. Grzegorza) przemaszerowaliśmy do auli szkolnej. Tam polonezem rozpoczęły się tańce, zabawy, konkursy… Czas minął zupełnie nie wiadomo, kiedy… Już czekamy na kolejny „słodki” bal. „Słodki”, bo w trakcie zabawy, Rada Rodziców hojnie częstowała dzieci cukierkami.

s. Barbara Ciołek

11-27.10.2014 r. ,,Kup pan szczotkę"

W dniach 11-27 października Szkolne Koło Wolontariatu zwróciło się do wszystkich chętnych z apelem o udział w akcji charytatywnej „KUP PAN SZCZOTKĘ” prowadzoną przez fundację pomocy humanitarnej REDEMPTORIS MISSIO. Wraz z fundacją chcieliśmy wesprzeć afrykańskie dzieci uczęszczające do misyjnych szkół i przedszkoli. Powyższe dary zbierane były w holu naszej szkoły w koszu przy plakacie informującym o akcji. Łącznie zebraliśmy : 84 pasty i aż 120 szczoteczek!!! Każdy, przyniesiony dar, był prawdziwym darem serca. Dziękujemy raz jeszcze za wielki odzew i wsparcie! Wszystkim  DZIĘKUJĘMY!

Koordynatorzy akcji : Tórz Paulina, Tomczak Rzońca Agnieszka

20.10.2017 r. PODAJ ŁAPĘ PRZYJACIELU

Tradycyjnie pod tym hasłem w dniu 20 października zorganizowano finał imprezy z okazji Światowego Dnia Zwierząt oraz Tygodnia Opieki nad Zwierzętami.
Finał został poprzedzony zbiórką darów dla psów i kotów - podopiecznych zaprzyjaźnionego ze szkołą Schroniska dla Zwierząt w Gaju.
Celem charytatywnej akcji była nie tylko zbiórka karmy, koców, misek, legowisk i wszelkich innych darów dla zwierząt niechcianych oraz zapomnianych przez właścicieli, ale również wzrost naszej świadomości i odpowiedzialności za los zwierząt, które nabywamy.
W naszej szkole bardzo wielu uczniów odpowiedzialnie i właściwie opiekuje się domowymi zwierzętami oraz wykazuje wrażliwość na niedolę psów i kotów trafiających do schroniska. Świadczą o tym ilości zbieranych darów.
Z informacji naszych gości - wolontariuszy ze schroniska - wiemy, że każdego miesiąca trafia tam około 30 psów, dlatego tak ważna jest nasza wrażliwość na niedolę zwierząt, które tak samo jak my czują ból, zimno, strach lub głód.
Podczas spotkania uczniowie przekazali gościom zebrane dla schroniska dary, wręczyli prace plastyczne na aukcję oraz uczestniczyli w pokazie zachowań bezpiecznych w kontakcie z nieznanym psem. Mieli też okazję zobaczyć mini-pokaz psich umiejętności, co wzbudziło wiele radości. Po występie „czworonożna gwiazda” została nagrodzona oklaskami i psim smakołykiem.
Wszystkim darczyńcom tym mniejszym i większym serdecznie dziękują wolontariusze ze Schroniska dla Zwierząt w Gaju oraz organizatorka akcji - Agnieszka Półchłopek.


więcej...

17.10.2017 r. Wycieczka Va do Telewizji Polskiej w Poznaniu

17 października 2017r. klasa Va z SP nr 2 w Bninie wraz z wychowawcą, p. Agnieszką Chmurą, pojechała na wycieczkę do Telewizji Polskiej w Poznaniu. Naszymi przewodnikami byli p. Zuzanna Pankros oraz tata jednej z naszych koleżanek, p. Witek Wieczorek. Na początku mieliśmy okazję zobaczyć pokój redakcji „Teleskopu”, lokalnego programu telewizyjnego. Znajduje się tam osiem stanowisk, gdzie przygotowuje się ten program. Pani Zuzanna szczegółowo opowiedziała nam jak wygląda dzień dziennikarza i byliśmy zaskoczeni, że jest to tak wymagająca praca. W studiu byliśmy świadkami przygotowań do programy „Ewa i jej goście”. Mogliśmy wczuć się w rolę gości i każdy zobaczył siebie na ekranie telewizora. Nie wiedzieliśmy, że podczas nagrywania programu wykorzystuje się tyle kamer i oświetlenia. Potem zobaczyliśmy jak wygląda reżyserka, z olbrzymią ilością komputerów, przycisków i napisów. Tu byłoby nam trudno wytrzymać, gdyż w reżyserce musi panować cisza. W następnym pokoju czekała na nas prawdziwa niespodzianka – mogliśmy przeprowadzićwłasny program i przedstawić pogodę. Podczas nagrań stała za nami zielona mata czyli tzw. green screen. Wydawałoby się, że przedstawienie pogody to nic trudnego, ale na green screenie nie widać żadnej mapy! Trzeba wszystko mieć w głowie.To było niezwykłe przeżycie. Każdy mógł zostać pogodynką. Mieliśmy też możliwość zobaczenia montażowni i spróbować swoich sił w lektorni. To pomieszczenie jest wyłożone płytami wygłuszającymi, przez które nic nie słychać. Wracaliśmy pełni wrażeń. Wycieczka bardzo nam się podobała i teraz sami zabawimy się w dziennikarzy.

Z.Grześkowiak, J. Łagoda, O.Sójka, N. Wasiluk, M. Wieczorek

więcej...

16.10.2017 r. Akcja bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

16 października zorganizowaliśmy akcję bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób, na jak największej ilości fantomów.
Tradycyjnie ogólnopolską akcję organizowała i koordynowała Fundacja WOŚP, w ramach programy Ratujemy i Uczymy Ratować, w której od lat uczestniczymy.
Celem akcji było wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy, niwelowanie strachu i oporu przed podjęciem resuscytacji oraz ustanowienie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo –oddechowej.
W auli szkoły, w ramach rozgrzewki, uczestnicy zostali powitani i zaproszeni przez Jurka Owsiaka do udziału w tym wydarzeniu. Następnie przypomniano podstawowe etapy udzielania pomocy przedmedycznej oraz omówiono zasady bicia rekordu. Dokładnie o godzinie 12.00 w całej Polsce rozpoczęto akcję.
W naszej szkolnej akcji uczestniczyło 162 uczniów z klas IV - VI i 10 nauczycieli. Zgodnie z regulaminem w godzinach 12.00 - 12.30 na 5 fantomach wykonano 364 resuscytacje. W ten sposób jeden uczestnik średnio wykonał 2,25 resuscytacji. Ten wynik świadczy o tym, że swój ubiegłoroczny szkolny rekord poprawiliśmy.
Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki ogólnopolskie. Mamy nadzieję, że wszystkim uczestnikom akcji poszło tak dobrze, jak nam.
Wszystkim uczniom z klas IV-VI oraz nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie.
Agnieszka Półchłopek i Małgorzata Iszkuło - organizatorki szkolnej akcji

więcej...

7.10.2017 r. Gminny Piknik Ekologiczny w Szczodrzykowie.

7 października, w sobotnie przedpołudnie, w przestronnych wnętrzach Szkoły Podstawowej w Szczodrzykowie zrealizowano pierwszy etap projektu - Gminny Piknik Ekologiczny - w którym udział zgłosiło ponad trzysta osób.

Przybyli zostali powitani przez dyrektora szkoły p. Małgorzatę Siekierską oraz prezesa Fundacji p. dr. Dariusza Grzybka, który przedstawił również cele i etapy projektu. Następnie uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy: jedna pojechała do Dachowy sadzić drzewa, a druga pozostała na miejscu i uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez pracowników Arboretum PAN oraz realizowała zadania praktyczne przygotowane przez nauczycieli ze Szczodrzykowa.

W ramach warsztatów uczniowie poznawali tajemnice dendrochronologii i rozsiewania roślin, rozpoznawali owoce, nasiona, szyszki z kolekcji Arboretum, prowadzili obserwacje mikroskopowe różnych części roślin. Na kolejnych stoiskach czekały na uczestników zadania: przyrodnicze „Jakie to drzewo?", „Matematyczny las zagadek", układanie puzzli z postacią Świętego Franciszka, plastyczne „Mozaiki z kolorowych liści", językowe - „ Eko-angielski" oraz konkurencje sportowe. Młodzi przyrodnicy za poprawne wykonanie zadań otrzymywali stemple liści na karcie startowej symbolizującej drzewo. Po uzbieraniu 6 liści uczniowie zgłaszali się po nagrodę, którą była torba pełna polskich owoców - jabłek, gruszek śliwek. Wszyscy mogli również podziwiać piękno przyrody zaklęte w fotografiach" Foto-Eko 2017", udostępnionych przez PTOP „Salamandra" oraz degustować domowe ciasta przygotowane przez rodziców i posilić się grochówką w szkolnej stołówce. Po godzinie nastąpiła wymiana grup i przejazd do Dachowy. Tam wszyscy przeszli praktyczne szkolenia z zakresu prawidłowego sadzenia drzew, które prowadził pracownik „Szkółek Kórnickich". Zarówno szkolenie, jak i wielkie zaangażowanie uczestników sprawiło, że łącznie posadzono siedem lip drobnolistnych. Drzewa sadziły zespoły dziewcząt, chłopców, rodziców oraz grupy mieszane. Po zakończeniu nasadzeń miło było popatrzeć na rząd rosnących lip oraz powrócić do szkoły, gdzie nastąpiło oficjalne podsumowanie i zamknięcie imprezy.

Kierujemy serdeczne podziękowania dla wszystkich organizatorów Pikniku - szkół i instytucji - za przygotowanie imprezy łączącej walory edukacyjne, rekreacyjne, integracyjne oraz dla nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy włączyli się we wspólne działania na rzecz ochrony drzewostanu i naturalnego środowiska.

Agnieszka Półchłopek

więcej...

Więcej zdjęć na stronie: https://photos.app.goo.gl/PNU5RHL1KiEeRkgK2

6.10.2017 r. VI edycja „zielonej szkoły” w OEL „Łysy Młyn”

Tradycyjnie wszyscy szóstoklasiści pod opieką p. Agnieszki Półchłopek i p. Aleksandry Bączkowskiej wyjechali na zajęcia przyrodnicze do Ośrodka Edukacji Leśnej „Łysy Młyn”, należącego do Nadleśnictwa Łopuchówko.
Celem zajęć jest podnoszenie poziomu wiedzy poprzez realizację różnorodnych zadań z zakresu biologii, ekologii, chemii i fizyki, które znajdują się w podstawie programowej, ale również doskonalenie umiejętności prowadzenia obserwacji, wnioskowania, wykorzystywania wiedzy w praktyce, współpracy i komunikacji w grupie.
6 października, w trakcie intensywnych pięciogodzinnych zajęć, uczniowie wykrywali i określali odczyn pH roztworów, rozpoznawali i układali puzzle przedstawiające owady chronione, badali właściwości drewna i metalu - twardość, giętkość, gęstość, przewodnictwo elektryczne i cieplne, wykrywali skrobię w produktach spożywczych przy pomocy jodyny, rozpoznawali 17 gatunków drzew.
Uczestnicy zajęć pogłębiali też swoją wiedzę o lesie, ze szczególnym uwzględnieniem roli martwego drewna, pasożytniczych grzybów - hubiaków i ich zastosowań oraz niebezpiecznych dla zdrowia kleszczy. Poznawali budowę i przystosowania ptaków do lotu, budowę ich piór. Ciekawość uczniów wzbudziły również owady chronione - szczególnie pachnica dębowa oraz tajemnice pszczół. Na zakończenie tej części zajęć można było posmakować miodu prosto z pszczelego plastra.
Kolejnym środowiskiem, o którym uczniowie w terenie pogłębiali wiedzę, było środowisko wodne. Podczas spaceru po ścieżce edukacyjnej wokół jeziora młodzi przyrodnicy widzieli fragment olsu, rozpoznawali organizmy wód czystych i zanieczyszczonych, chronione płazy i gady, obserwowali młode łabędzie pływające po jeziorze, żaby napotykane w trawie oraz grzyby - czernidlakii opieńki miodowe, systematyzowali swoją wiedzę na temat roli wody w przyrodzie i gospodarce człowieka, wykonując zadania przygotowane na kartach pracy.
Całość zajęć prowadzona była w grupach z wykorzystaniem zdrowej rywalizacji, co w naturalny sposób wymagało współpracy i odpowiedzialności zespołu za końcowy efekt pracy. Za zadania grupy uzyskiwały punkty, a na zakończenie zajęć najlepsza grupa otrzymała nagrodę specjalną od nauczyciela. Również Nadleśnictwo Łopuchówko przygotowało dla wszystkich uczestników upominki - książeczki o okolicznych formach ochrony przyrody.
O przydatności i atrakcyjności tych zajęć świadczą anonimowe ankiety ewaluacyjne wypełnione przez uczniów podczas drogi powrotnej do szkoły i wiedza, którą zapewne wykorzystają na kolejnych lekcjach przyrody.
Organizatorka projektu Zielonej Szkoły - Agnieszka Półchłopek
Opiekunka grup i autorka zdjęć - Aleksandra Bączkowska

więcej...

21 – 23.09.2017 r. V Kórnickie Dni Nauki w SP2
W dniach 21.09 - 23.09. 2017 r. odbyła się popularnonaukowa impreza, której celem było poszerzanie wiedzy z zakresu biologii, genetyki, astronomii i historii oraz popularyzowanie działalności placówek naukowo-badawczych Polskiej Akademii Nauk wśród młodzieży szkolnej naszej gminy.
Pierwszego dnia KDN-u bnińscy siódmoklasiści uczestniczyli w wykładzie pt.: Co wiemy o jajku? prowadzonym przez p. dr inż. Lidię Lewko z Instytutu Zootechniki w Dworzyskach. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko o budowie i walorach odżywczych jajek, ale również o metodach badawczych wpływających na produkcję jaj i hodowlę kurcząt.
Szóstoklasiści brali udział w wykładzie p. dr hab. Eweliny Ratajczak z IDPAN w Kórniku pt.: Lecą, lecą liście z drzew, a dlaczego? czy ty wiesz? dzięki czemu poszerzyli swoją wiedzę z zakresu fizjologii roślin, fotosyntezy, fototropizmu oraz roli barwników roślinnych.
Piątoklasiści pogłębili swoją wiedzę o życiu Tytusa Działyńskiego, a szczególnie o jego poznańskim domu, dzięki wykładowi p. Aleksandry Losik-Sidorskiej z Biblioteki Kórnickiej PAN. Poznali nie tylko topografię pomieszczeń pałacu, ale również funkcje i wyposażenie pokoi oraz wiele ciekawostek związanych z życiem rodziny Działyńskich.
Wszyscy czwartoklasiści dokładnie poznali zasady i etapy projektowania ogrodów dzięki wykładowi p. Magdaleny Majchrzyckiej z Zakładu Doświadczalnego PAN Szkółki Kórnickie, która dokładnie omówiła te zagadnienia bogato ilustrując je zdjęciami. Uczniowie zapoznali się również z rodzajami roślin, które najczęściej sadzimy w ogrodach, warunkami ich uprawy i pielęgnacji, aby zawsze cieszyły nasze oczy.
W kolejnym dniu to placówki naukowe gościły grupy naszych uczniów u siebie na fantastycznych zajęciach warsztatowych, laboratoryjnych i terenowych.
Siódmoklasiści pod opieką p. Agnieszki Półchłopek i Aleksandry Bączkowskiej uczestniczyli w wystawie gatunków ptactwa wodnego hodowanego w Stacji Zasobów Genetycznych Instytutu Zootechniki w Dworzyskach. Zobaczyli tam gatunki ptaków tworzących stada podstawowe w celu ochrony ich zasobów genetycznych. Pracownicy stacji - p. prof. Ewa Gornowicz, dr Lidia Lewko oraz Rafał Zwierzyński wskazywali cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków kaczek i gęsi oraz omawiali ich pochodzenie. Ciekawostką było również rozpoznawanie typów piór oraz dotykanie delikatnego puchu gęsi białych kołudzkich. W drugiej części uczniowie brali udział w wykładzie prezentującym działalność naukową i hodowlaną zakładu w Dworzyskach, etapy hodowli ptaków od jaja do momentu zakończenia chowu. Przedstawiono również rozwojowe tendencje dotyczące wykorzystania mięsa gęsiego i kaczego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nasza grupa została zaproszona na kolejne zajęcia.

Wszyscy szóstoklasiści pod opieką p. Renaty Tarnawskiej, p. Jolanty Tarnawskiej i p. Gerarda Molińskiego pojechali do Centrum Badań Kosmicznych w Borówcu. Zajęcia podzielono na dwie części. W pierwszej uczniowie zobaczyli serce Centrum, czyli salę z dwoma laserami. Prowadzący spotkanie dr Paweł Lejba wyjaśnił czym różnią się oba urządzenia, jak działają oraz do czego służą pracownikom Centrum. W drugiej części spotkania uczniowie zobaczyli olbrzymi teleskop, za pomocą którego można badać odległość od wybranego sztucznego satelity Ziemi, wykorzystując do tego celu wiązkę światła lasera. Ta wizyta była bardzo pouczająca i ciekawa.
Również Biblioteka Kórnicka PAN otwarła przed nami drzwi Klaudynówki, gdzie uczniowie kl. V pod opieką p.dr Aliny Adamczyk mieli okazję zgłębić tajemnice średniowiecznej sztuka kaligrafii. Początek zajęć pogłębił wiedzę uczestników z zakresu historii i rodzajów pisma, powstawania i wykorzystywania materiałów pisarskich (papirus, pergamin, papier), pozyskiwania surowców potrzebnych do produkcji różnych rodzajów atramentów (atrament węglowy, z gumą arabską), czy narzędzi pisarskich (pióro gęsie, pióro ze stalówką). Druga część spotkania miała charakter warsztatowy - uczestnicy przy dźwiękach średniowiecznej muzyki rozpoczęli naukę kaligrafii i ćwiczyli pisanie uncjałą tj. pismem o zaokrąglonych literach. Do jego powstania przyczyniło się stosowanie pergaminu zamiast papirusu. Wykorzystując ten rodzaj pisma, uczniowie na kartkach starannie pisali swoje imiona, tak jakby rzeczywiście przenieśli się do średniowiecza. To była dla wszystkich niesamowita lekcją historii.
W sobotnie przedpołudnie grupa naszych uczniów pod opieką rodziców oraz pań Agnieszki Półchłopek i Małgorzaty Grzelczak uczestniczyła w III Festynie Ekologicznym, gdzie korzystała z różnorodnych atrakcji edukacyjnych i rekreacyjnych oraz oglądała wystawę konkursową złożoną z prac plastycznych wykonanych przez uczniów kórnickich szkół. Tematyka prac dotyczyła eko-instrumentów wykonanych z materiałów odpadowych oraz plakatów propagujących zbiórkę bio-odpadów. W kategorii plakat nasze uczennice z klas II oraz VII otrzymały cenne nagrody. Młode plastyczki z SP2 odebrały również nagrody za zajęcie III miejsca w konkursie organizowanym przez kórnicką Oazę.
Tak zakończyły się kolejne Kórnickie Dni Nauki pełne naukowych atrakcji i spotkań ze światem wiedzy, który dzięki organizatorom tej imprezy oraz naukowcom z CBK w Borówcu, IDPAN w Kórniku i Biblioteki Kórnickiej PAN, Stacji Zasobów Genetycznych w Dworzyskach i pracownikom Szkółek Kórnickich, staje się bliższy naszym uczniom.
Wszystkim serdecznie dziękujemy!
Agnieszka Półchłopek


więcej...

15 -17.09. 2017 r. 24 Sprzątanie Świata – Polska pod hasłem: „Nie ma śmieci - są surowce" Dołącz do nas!
Celem tegorocznej akcji była zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” oraz dostrzeżenie ich surowcowego potencjału, zainspirowanie Polaków do działania na rzecz środowiska, promowanie obowiązującego od 1 lipca 2017 roku standardu selektywnej zbiórki, poszanowania zasobów środowiska.                                                       W ramach akcji podjęto wiele działań:                                                                                          - w szkolnym holu przygotowano tematyczną wystawę promującą segregację odpadów domowych,
- uczniowie czterech klas czwartych razem z wychowawcami uczestniczyli w akcji sprzątania w Arboretum PAN. Pod okiem kierującej Arboretum p. Kingi Nowak-Dyjety oraz jej pracowników nasi uczniowie grabili liście, zbierali szyszki i gałęzie.
- piątoklasiści brali udział w warsztatach promujących segregację, recykling oraz zbiórkę bio- odpadów.
Wszystkim uczniom dedykowane były też konkursy plastyczne pod tytułem „Eko-instrument” wykonany z surowców odpadowych oraz na plakat propagujący zbiórkę i wykorzystanie bio-odpadów. Liczne prace naszych uczniów znalazły się na wystawie w kórnickim Urzędzie Gminy, która została otwarta 23 września podczas III Festynu Ekologicznego.
Laureatami gminnymi konkursu plastycznego zostały w kategorii klas IV-VII nasze siódmoklasistki- Nadzieja Pawłowska (I miejsce), Paulina Bukczyńska (II miejsce), Wiktoria Werner (III miejsce), a w kategorii klas I-III nasze drugoklasistki - Zuzanna Zimowska (II miejsce) i Pola Rutkowska (III miejsce).
Uczniowie klas VI i VII uczestniczyć będą w akcji sadzenia drzew organizowanej w trakcie Pikniku Ekologicznego dnia 7.10. 2017 r.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy podjętych działań na rzecz ochrony środowiska.                Agnieszka Półchłopek

więcej...

15.09.2017 r. Sprzątanie świata

Dnia 15.09.2017r uczniowie klasy IVa , IVb, IVc i IVd uczestniczyli w akcji "Sprzątanie świata". Podczas zajęć w Kórnickim Arboretum (w Instytucie Dendrologii) spotkali się z Panią Kingą Nowak, kierownikiem Arboretum oraz innymi pracownikami, którzy wyjaśnili na czym będzie wyglądać pomoc uczniów. Nasi uczniowie dzielnie zgarniali suche liście oraz zbierali szyszki i gałęzie. Uczniowie podeszli do swoich zadań bardzo sumiennie i z zapałem. W nagrodę każdy mógł zabrać do domu wybraną przez siebie szyszkę

Paulina Tórz

15.09.2017 r. Kibice z „Dwójki” po raz kolejny na meczu LECHA

Dopiero co rozpoczął się rok szkolny, a już 15 września grupa chętnych uczniów z klas piątych, szóstych i siódmych wybrała się na mecz Lecha Poznań z Koroną Kielce. Co prawda, nie był to mecz w ramach akcji „KIBICUJ Z KLASĄ”. Jednak nasi uczniowie, którzy połknęli bakcyla kibicowania, namówili panie Izabelę Biernacką, Ewelinę Cholewę i Irenę Żyto, aby zorganizowały wyjazd i poświęciły swój czas umożliwiając rozwijanie zainteresowań. Mimo, że piłkarze rozpoczynali grę o 20.30 chętnych nie brakowało.

Lech Poznań w meczu 9 kolejki ekstraklasy pokonał Koronę Kielce 1:0. Bramkę zdobył Łukasz Trałka. Poznaniacy zdobyli kolejne trzy punkty i pozostają po tej serii spotkań na pozycji lidera. Byliśmy w grupie 20581 kibiców, którzy dopingowali zawodników Kolejorza.

Oczekując na informację, kiedy odbędzie się mecz w ramach akcji KIBICUJ Z KLASĄ zachęcamy do gry w piłkę na okolicznych boiskach i w klubach, by nie tylko kibicować, ale też trenować. Wszyscy wszak wiemy, że ruch to zdrowie!

8.09.2017 r. Akcja charytatywna ,,dzieci - dzieciom z Lotynia"

8 września 2017r. zakończyliśmy w naszej szkole akcję charytatywną ,,Dzieci - dzieciom z Lotynia, której celem było zgromadzenia  przyborów szkolnych dla dzieci, które uczęszczają do Szkoły Podstawowej. Wspólnymi siłami i przede wszystkim wielkimi chęciami oraz zaangażowaniem przygotowaliśmy uczniom wyprawkę szkolną, tornistry z wyposażeniem itp. 

Każdy, przyniesiony przez Was dar, nawet najmniejszy jest prawdziwym darem serca!

Dziękujemy raz jeszcze za duży odzew i pomoc w postaci przyniesionych kilkunastu wspaniałych plecaków, tornistrów i innych przyborów szkolnych. Wszystkim  DZIĘKUJEMY

Koordynatorzy akcji: Tórz Paulina i Tarnawska Renata

27.08.2017 r. Konkurs „Chroniąc planetę stawiamy na OZE” rozstrzygnięty!
W ramach projektu pod nazwą „Wielkopolskie Dni Energii 2017” Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił konkurs plastyczny pod hasłem: „Chroniąc planetę stawiamy na OZE”. Jego celem była edukacja ekologiczna, promowanie odnawialnych źródeł energii i zachęcanie do racjonalnego gospodarowania nią w domach, szkołach, miejscach pracy oraz rozwijanie kreatywności i twórczości plastycznej wielkopolskich uczniów.
Zadaniem postawionym przed młodymi plastykami z klas IV-VI szkół podstawowych było wykonanie techniką dowolną plakatu, który sugestywnie promowałby wykorzystanie na większą skalę energii pochodzącej ze Słońca, wiatru, wody, biomasy czy ciepła naszej Ziemi w celu ochrony naturalnych zasobów i zmniejszenia wydobycia paliw kopalnych.
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród miało niezwykłą oprawę - odbyło się 27 sierpnia w Gnieźnie podczas Wojewódzko-Archidiecezjalnych Dożynek. Laureatką tego konkursu została Paulina Bukczyńska - uczennica szóstej klasy naszej szkoły. Paulina w nagrodę otrzymałaniezwykły rower z własną „elektrownią”, która w trakcie jazdy wytwarza energię pozwalającą na naładowanie urządzeń elektrycznych. Nagrodę laureatce wręczył pan Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Ponadto jej praca oraz prace innych nagrodzonych uczestników konkursu zostaną wydrukowane i wykorzystane w kampanii OZE.
Paulino! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Organizator konkursu
Agnieszka Półchłopek


więcej...