ABC poprawnego zachowania w środkach transportu publicznego

1.Wsiadając do autobusu/tramwaju/pociągu/itp.

Kiedy jedziesz pociągiem czy autobusem, staraj się nie stać przy samych drzwiach,   bo utrudniasz w ten sposób wsiadanie i wysiadanie innym pasażerom. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że najpierw wysiadają pasażerowie, a następnie wsiadają nowi. Gdy środek transportu przyjedzie, często przy drzwiach ustawia się kolejka pasażerów. Są jednak osoby mające pierwszeństwo:

-Najpierw przez drzwi przechodzą osoby starsze i kobiety.

-Z uwagą należy traktować rodziców z małymi dziećmi. Powinno się przepuścić taką rodzinę, by rodzice mogli usiąść z małymi pasażerami  i zapewnić im bezpieczeństwo.

-Przy wsiadaniu powinno się również pomóc osobom chorym                                        i niepełnosprawnym a także kobietom wnoszącym wózek.

-Młodzi mężczyźni powinni czekać na końcu kolejki.

2.Wysiadając z autobusu/ tramwaju/pociągu/itp.

Jeśli w pojeździe jest tłum, Ty stoisz daleko od wejścia, a pojazd zbliża się do przystanku, na którym będziesz wysiadać, przesuwaj się powoli w kierunku drzwi już wcześniej. Nigdy nie czekaj do ostatniej chwili i nie przepychaj się w pośpiechu, jeśli jest to konieczne powiedz „przepraszam”. Jeżeli z pojazdu wychodzi mało osób, dobrze byłoby umożliwić wyjście w pierwszej kolejności kobietom i osobom w podeszłym wieku. W tłumie wysiadających nie jest to konieczne, gdyż może spowodować niepotrzebne zamieszanie.

3.W kwestii ustępowania miejsc.

Mężczyźni powinni wstać z miejsca, jeśli obok nich podróżuje kobieta. Powinno się również ustępować miejsca osobom mającym trudności z chodzeniem (np. osobie wspartej na kulach) a także osobom w podeszłym wieku.

4.Zachowanie w środkach transportu publicznego.

-Niezależnie od tego, czy dyskutujesz z osobą stojącą obok czy prowadzisz rozmowę telefoniczną, rób to po cichu. Pozostali pasażerowie nie mają obowiązku słuchania Twoich krzyków. Zwracaj również uwagę na to, co mówisz i jakiego języka używasz, większość osób mogą razić wulgaryzmy.

-Nie powinno się przyglądać innym osobom, także tym siedzącym naprzeciwko. Komentowanie czyjegoś stroju również nie należy do dobrego tonu. Jeśli komuś nie podoba się zachowanie innej osoby, może dyskretnie zwrócić uwagę. Kłótnie, krzyk świadczą o braku kultury tego, kto pozwolił się ponieść emocjom.

-Nie zaglądaj przez ramię pasażerom, czytającym książkę, gazetę. Takie zachowanie przeszkadza czytającemu. Nie każdy lubi nadmierne zainteresowanie obcych ludzi. Savoir - vivre zabrania również czytania SMS - ów osób siedzących lub stojących obok.

-Nigdy nie zakładaj plecaka w środkach transportu publicznego, utrudnia on przemieszczanie się zarówno Tobie, jak i osobom wsiadającym lub wysiadającym. Nie czekaj aż ktoś zwróci Ci uwagę.

-Staraj się nie jeść w środkach transportu publicznego – przede wszystkim w autobusach, tramwajach i metrze. Jedzenie cukierków czy picie napoju na pewno nie będzie nikomu przeszkadzać. Inaczej sprawa wygląda, jeśli spożywamy hot-doga albo frytki, jest to dopuszczalne wyłącznie podczas dalekich podróży pociągiem.

-Warto także pamiętać o parasolach, należy je złożyć jeszcze na przystanku i trzymać czubkiem do ziemi, by przy wsiadaniu nie zrobić komuś przypadkiem krzywdy. Nie wymachuj mokrym parasolem i nie kładź go na górnych półkach, bo woda może komuś kapać na głowę. Zawsze stawiaj go pod siedzeniem albo obok.

Pamiętaj!

Zasady zachowania w środkach transportu publicznego nie wymagają dużo wysiłku, a mogą w znaczny sposób poprawić jakość podróżowania. Pamiętajmy więc o nich nie tylko podczas wakacyjnego wyjazdu, ale również każdego dnia w drodze do szkoły i pracy.

Opracowała: Danuta Turajska