2010/11

,,Popołudnie z polskimi Noblistami" - 9.12.2011 r.


2009/10

10 października 2009 r. - Wycieczka autokarowo – kolejowa do Rakoniewic i Wolsztyna

10 października 2009 roku Stowarzyszenie "Życzliwi Dwójce” zabrało grupę 35 –osobową – dzieci z Radzewa i Bnina na niepowtarzalną wycieczkę autokarowo – kolejową. Celem naszego wyjazdu były miasta Rakoniewice i Wolsztyn.
Dzieci wraz z opiekunami: p. Jolantą Ratajczak, p. Mirosławem Grzybkiem i p. Andrzejem Tarnawskim wyruszyli wczesnym rankiem do Rakoniewic. 

Największą atrakcją tego miasta jest Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa, mieszczące się w dawnym zborze ewangelickim z 1763 r.

 Wycieczkowicze z zainteresowaniem oglądali eksponaty dokumentujące tradycje i historię straży na terenie Wielkopolski. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zgromadzone wozy strażackie. W muzeum znajduje się 25 takich samochodów.
Muzeum Pożarnictwa zajęło I miejsce w tegorocznym plebiscycie Wielkie Odkrywanie Wielkopolski w kategorii atrakcje turystyczne. W budynku muzeum mieliśmy również okazję obejrzeć wystawę związaną 
z historią tego regionu.

Po wyjściu z muzeum udaliśmy się na miejski rynek w Rakoniewicach, aby zobaczyć znajdująca się tam fontanną oraz drewniane domy podcieniowe.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Parowozów w Wolsztynie. Dzieci obejrzały kolekcje 20 parowozów, zabytkowe drezyny ręczne oraz różnego rodzaju sprzęt i akcesoria kolejarskie. Kilkanaście z parowozów jest w pełni sprawnych i prowadzi regularne pociągi osobowe z Wolsztyna do Poznania, Leszna i  Zbąszynka. Grupa miała okazję zobaczyć przygotowanie parowozu do wyjazdu w trasę. 

Następnym punktem wycieczki byl Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Na terenie skansenu zobaczyliśmy obiekty architektury wiejskiej z XVIII – XIX wieku, a także sprzęty, narzędzia oraz przedmioty służące mieszkańcom do pracy i życia codziennego w zagrodzie.    

Atrakcją był jeden z najstarszych czynnych wiatraków w Polsce. Dzieci poznały wyposażenie młyna, pracę młynarza oraz zasady działania wiatraka.

Ostatnim punktem wycieczki była podróż pociągiem z Wolsztyna do Poznania. Dla niektórych uczestników było to ogromne przeżycie, bowiem pierwszy raz mieli okazję podróżować tym środkiem lokomocji.
           
Do domu wróciliśmy późno, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Na pamiątkę naszego wyjazdu każdy uczestnik otrzymał od organizatora broszurkę, która nie pozwoli zapomnieć o naszej wspólnej wyprawie. 

Wycieczkę zorganizowały pp. J. Ratajczak i I. Bieracka. 


 2008/2009


19 września 2009 r.- Rajd pieszy - ścieżką przyrodniczo – edukacyjną „Bobrowy Szlak”

Stowarzyszenie „Życzliwi Dwójce” działające przy SP nr 2 w Kórniku wraz z głównymi organizatorkami pp. I. Biernacką i J. Ratajczak zorganizowało dla dzieci ciekawą formę sobotniego wypoczynku. Uczniowie ze szkół w Szczodrzykowie, Kórniku, Radzewie i Bninie wzięli udział w rajdzie pieszym ścieżką przyrodniczo –edukacyjną „Bobrowy Szlak” 
19 września 2009 roku 50 uczestników pod opieką wychowawców udało się autokarem do Czmońca, gdzie oczekiwał na nas twórca Bobrowego Szlaku, a zarazem nasz przewodnik pan Zbigniew Tomaszewski. Razem odbyliśmy interesujący spacer Starorzeczem Warty, gdzie dzieci przeżyły ciekawą lekcję przyrody w terenie.
Bardzo dobrze wiemy, że nic tak nie uczy, jak bezpośredni kontakt z przyrodą i możliwość jej „dotknięcia”. Rajdowicze poznali piękno najbliższej okolicy oraz życie mieszkańców łąk i lasów. Pan Z. Tomaszewski dzięki swoim opowieściom dostarczył młodym uczestnikom rajdu wiele wrażeń. Szczególną atrakcją było wejście na 15 – metrową wieżę widokową, z której rozpościerał się wspaniały widok na okolice.
Podczas rajdu odbyło się małe grzybobranie. Okazało się, że na szlaku znaleźliśmy maślaki, podgrzybki i borowiki.
Na zakończenie pieszej wędrówki organizatorzy przygotowali dla dzieci ognisko z kiełbaskami oraz krótki quiz sprawdzający zdobytą wiedzę.
Na pożegnanie , każdy uczestnik rajdu otrzymał od pana Zbigniewa Tomaszewskiego pamiątkową kartkę, a od organizatora broszurkę, która nie pozwoli zapomnieć o wspólnej wyprawie. Mamy nadzieje, że zachęci ona do aktywnego wypoczynku dzieci wraz z rodzicami.

 Stowarzyszenie pokryło koszt autokaru, a uczestnicy biletu wstępu. 

Wyjazd zorganizowały pp. I. Biernacka i J. Ratajczak. 


II Rajd z cyklu ,,Poznajemy gminę i jej mieszkańców"  - Śladami Tytusa Działyńskiego - 18.10.2008 r.

25 października 2008 r. - wycieczka do Gołuchowa i Śmiełowa

Stowarzyszenie „Życzliwi Dwójce” zorganizowało dla uczniów naszej szkoły wycieczkę z cyklu „Poznajemy Wielkopolskę – naszą małą Ojczyznę”. 
Dnia 25 października 2009 roku udaliśmy się 39 osobową grupą do Gołuchowa i Śmiełowa. Stowarzyszenie zaprosiło do wzięcia udziału w wycieczce ubiegłorocznych absolwentów, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce.

Wybór miejsc przez organizatorów nie był przypadkowy. Zamek w Gołuchowie związany jest z osobą Tytusa Działyńskiego, właściciela zamku w Kórniku.
Tytus Działyński kupił zamek w Gołuchowie dla swojego syna Jana. W latach 1872 – 85 zamek został odbudowany z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej, żony Jana Działyńskiego – pana na Kórniku.          

Obecnie mieści się tutaj oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. 

Podczas wędrówki po wnętrzach oglądaliśmy zbiory starożytnych waz greckich, kolekcje dzieł sztuki z różnych krajów i epok. Podziwialiśmy również kunszt renesansowych rzemieślników.

Większość dzieci znalazła się w Gołuchowie po raz pierwszy i z dużym zaciekawieniem słuchała opowieści przewodnika.

Dużą atrakcją turystyczną Gołuchowa jest zagroda żubrów, położona w pobliskim lesie. Dzieci były bardzo ciekawe i chętnie ruszyły przez rozległy park krajobrazowy, który ze względu na występowanie tu ok. 1000 gatunków odmian drzew i krzewów ma charakter arboretum. Po długim spacerze dotarli do celu.

Ujrzeliśmy piękne i dostojne żubry. Dzieci uważnie im się przyglądały i wykonywały liczne zdjęcia. Jako świetni obserwatorzy wytropiliśmy kilkanaście sztuk tych rzadkich stworzeń.

Następnym punktem wycieczki był Śmiełów. Mała wieś w powiecie jarocińskim z rewelacyjnym klasycystycznym pałacem z Muzeum im. Adama Mickiewicza.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek o samym pałacu, jak i zgromadzonych w nim eksponatach. Obejrzeli wiele pamiątek jakie pozostawił po sobie Adam Mickiewicz, który gościł w Śmiełowie w 1831 roku.

Pałac w Śmiełowie to miejsce, w którym gościło wiele znanych osobistości. Oprócz poetów byli tu tacy znani Polacy jak: Henryk Sienkiewicz, Jan Paderewski, Wojciech Kossak. Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy założony na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu angielskim. Znajdują się w nim: odsłonięty w 1970 roku pomnik Mickiewicza i tak zwany „Ogródek Zosi”.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w zaprzyjaźnionej stadninie koni – Folwark w Młodzikowie. Tam po trudach wycieczki organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników poczęstunek. Przygotowaniem rumianych kiełbasek zajął się pan Piotr.

W tym samym czasie dzieci chętnie spędziły trochę czasu na placu zabaw. Ci najmłodsi i trochę starsi z radością huśtali się, kręcili na karuzeli, a jeszcze inni poszli popatrzeć na konie.

Po całodniowej wycieczce dzieci chętnie zjadły grilowe kiełbaski. Niektórym apetyt szczególnie dopisywał. Jednak nadszedł czas powrotu i musieliśmy opuścić Gospodarstwo Agroturystyczne państwa Wojciechowskich. Zadowoleni i uśmiechnięci stanęliśmy do wspólnego zdjęcia z myślą, że niebawem tu wrócimy.