23.06.2022 r. Pożegnalny seans kinowy

Dzień przed zakończeniem szkoły wychowawcy świetlicy przygotowali dla dzieci nie lada atrakcję – dwie sale lekcyjne zamieniono w… sale kinowe. W zaciemnionych wnętrzach nie zabrakło napojów i popcornu, ale krzesła kinowe zamieniono na wygodne poduszki, materace i koce. W repertuarze naszego szkolnego kina znalazły się filmy: „Sing 2” i „Clifford”. Dzieciom bardzo spodobało się takie nietypowe pożegnanie ze szkolnymi salami.

Zapraszamy do galerii.

Czerwiec 2022 Teledysk świetlicowy – „Dobre słowa"

Od kwietnia do maja 2022 dzieci uczęszczający do świetlicy szkolnej brały udział w projekcie mającym na celu nagranie teledysku do piosenki “Dobre słowa” Cleo. W teledysku wzięły udział dzieci polskie i ukraińskie. Celem projektu było propagowanie postawy wsparcia oraz uświadomienie zagrożeń płynących z agresji i przemocy, profilaktyka wśród młodzieży. 

Serdeczne podziękowania kierujemy do pana Piotra Święcha, który zajął się całym montażem naszego teledysku.

Zapraszamy do obejrzenia ;) 

wychowawcy świetlicy: Dorota Jagiełło, Patrycja Mila, Iwona Kamińska, Natalia Jankiewicz, Gerard Moliński

Czerwiec 2022 - Projekt "Tańcowała igła z nitką"

W świetlicy szkolnej od września 2021 r do czerwca 2022 r. realizowany był projekt warsztatów szycia ręcznego pt. "Tańcowała igła z nitką". Zapraszam do obejrzenia jego podsumowania.https://www.canva.com/design/DAFECJ-AMTo/iV6zW8x5z...

Iwona Kamińska

13-17.06.2022 r. Wakacyjne plany, dyskoteka

15 czerwca odbyła się nasza świetlicowa dyskoteka na zakończenie tego wspaniałego roku szkolnego ;) Bawiliśmy się znakomicie jak widać na zdjęciach.

Poza dyskoteką rozmawialismy o wakacyjnych planach wyjazdowych. Rozmawialismy o bezpieczeństwie podczas wakacji. 

Zapraszamy do galerii.

Filmik

23-27.05.2022 r. Dzień Mamy

W tym tygodniu z racji Dnia Mamy dużo rozmawialiśmy o naszych ukochanych Mamach, Mamusiach, Mamusieńkach!

Każdy chętnie opowiadał o tym co lubią nasze mamy i jak lubimy spędzać z nimi czas. Wykonaliśmy dla naszych kochanych mam piękne laurki, które mamy nadzieję bardzo się im spodobały.

Zapraszamy do galerii.

16-20.05.2022 r. Kosmos, pszczoły

W minionym tygodniu w świetlicy odbyły się próby do nagrania teledysku. Dzieci ćwiczyły układ taneczny, a gdy został on opanowany można było przystąpić do nagrań. Dodajmy, że nie jest to pierwszy teledysk. Pierwszy, stworzony do piosenki „Układ słoneczny”, przydał się ostatnio do zajęć. Posłużył on jako punkt wyjścia do swobodnej rozmowy z dziećmi na temat wielkości wszechświata, jego tajemniczości i różnorodności. Może nie tak skomplikowany, ale z pewnością niezmiernie fascynujący, jest świat jednego z najważniejszych stworzeń na Ziemi (ponoć bez niego nie przetrwamy) – pszczoły. Światowy jej dzień obchodziliśmy 20 maja. Z tej okazji rozmawialiśmy z dziećmi na temat życia pszczół, ich znaczenia w przyrodzie, a także o etapach powstawania ich słodkiego wytworu – miodu. Dzieci wykonały również pracę plastyczną – pszczołę z rolki papieru. Pogoda sprzyjała swobodnej zabawie na szkolnym boisku, ale sportowo było także w świetlicy, gdzie prowadzono zabawy ruchowe w ramach projektu „Zdrowo i sportowo”.

Zapraszamy do galerii.

09-13.05.2022 r. Zdrowo i wesoło

Ten tydzień minął nam na rozmowach o zdrowym odżywianiu. Dowiedzieliśmy się jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców, aby nasz organizm prawidłowo się rozwijał. Rozmawialiśmy również o tym jak dbać o zęby co im szkodzi a co wzmacnia. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowiadania "O Jurku, którego bolał ząb."

Zapraszamy do galerii.

02-06.05.2022 r. Nowe gry dla świetlicy !!!

Świetlica szkolna wzbogaciła się w wiele różnorodnych gier. Zostały również zakupione klocki konstrukcyjne MELI, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wśród gier są gry zręcznościowe, gry losowe, karciane, logiczne, pamięciowe . Gry planszowe mają wiele zalet: pomagają w nawiązywaniu relacji społecznych, uczą współdziałania i przestrzegania w grupie określonych reguł, rozwijają sprawność motoryczną, spostrzegawczość, refleks, orientację przestrzenną i pamięć. Z nowych gier bardzo chętnie korzystają wszystkie dzieci. Wszystkie one sprawiają naszym wychowankom przyjemność przebywania w świetlicy i rozwijania swoich talentów oraz zainteresowań. Pieniądze na ten zakup pochodziły ze sprzedaży wielkanocnych ozdób na Kiermaszu Wielkanocnym.

Zapraszamy do galerii.

25-29.04.2022 r. W kwitnącym ogrodzie

Dzieci zapoznały się z podstawowymi drzewami rosnącymi w sadzie. Obejrzeliśmy przyrodniczy film o kwitnącym ogrodzie. Uczyliśmy się prawidłowo nazywać drzewka owocowe. Poznaliśmy także jak z kwiatka powstaje owoc - a więc poznaliśmy cykl rozwojowy kwiata jabłoni. Rozwijaliśmy poczucie piękna i harmonii przyrodzie. Powtały przepiękne prace plastyczne - ul z rolek po papierze toaletowym. 

18-22.04.2022 r. Rekolekcje

W tym krótkim tygodniu w naszej szkole odbywają się rekolekcje ... w świetlicy w tych dniach skupiliśmy się na zabawie, grach i słuchaniu muzyki. Był to czas relaksacji. 

22.04 obchodzimy Dzień Ziemi. Obejrzeliśmy ciekawą prezentację i rozmawialiśmy o ochronie przyrody. Zapoznaliśmy się z hasłami takimi jak: segregacja, makulatura, recykling. 

28.03- 13.04.2022 r. Kiermasz świąteczny

W tym tygodniu odbył się nasz Kiermasz Wielkanocny. Największą radość sprawiła nam możliwość uczestnictwa w nim osobiście, oraz duże zainteresowanie naszymi pracami z których byliśmy bardzo dumni i chętnie je sprzedawaliśmy. Za uzbierane pieniążki zakupimy nowe gry i pomoce dydaktyczne dla naszej świetlicy.

Zapraszamy do galerii.


04-08.04.2022 r. Wielkanoc tuż tuż...

Ostatnie tygodnie minęły nam  na przygotowaniu ozdób świątecznych na nasz Świetlicowy Kiermasz Wielkanocny. Wykonaliśmy piękne kartki i zawieszki które przyozdobiliśmy motywami świątecznymi zrobionymi z kolorowych koralików. Z wikliny papierowej wykonaliśmy koszyczki, zawieszki oraz świąteczny wieniec który zapewnię piękni przyozdobi czyjeś drzwi. Z przyniesionych przez dzieci niekompletnych skarpetek i ryżu zrobiliśmy przezabawne i urocze Zajączki Wielkanocne, a z papierowych wytłaczanek po jajkach prześliczne kurki. Udało nam się również zasiać rzeżuszkę, o którą codziennie dbaliśmy i podlewaliśmy, obserwują jak rośnie i zamienia się w zielony apetyczny dodatek do kanapek, który również przekazaliśmy na kiermasz. Wielu z nas dzięki pomocy naszych kochanych rodziców i dziadków wykonało ozdoby w domu i z wielką dumą i radością przekazało je na sprzedaż podczas kiermaszu.

Nie możemy również zapomnieć o Świetlicowym konkursie szycia świątecznej ozdoby. Który odbył się w dniach 6-7.04.2022 r. Nasze uczestniczki pokazały co to jest wytrwałość, zaangażowanie, wyobraźnia i talent. Jury miało nie lada wyzwanie, aby wyłonić zwycięzcę. Wszystkim finalistą gorąco gratulujemy.

Zapraszamy do galerii.

28.03 - 01.04. 2022 r. Mądre zabawy świetlicowe

W tym tygodniu w świetlicy przygotowujemy się intensywnie do naszego kiermaszu. Oprócz tego przypomnieliśmy sobie jak właściwie korzystać z gier i zabawek. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. "Moja ulubiona zabawa". Przypomnieliśmy sobie jakie są dawne zabawy podwórkowe. Szukaliśmy własnych pomysłów na gry i zabawy. Przy okazji porannej rozgrzewki bawiliśmy się przy świetlicowym aerobiku. Było wiele śmiechu. 

30.03.2022 r. ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA ŚWIETLICOWY KIERMASZ

21-25.03.2022 r. Wiosenny tydzień

Mijający tydzień upłynął pod znakiem wiosny. Podczas rozmów, dzieci w świetlicy bardzo chętnie dzieliły się informacjami na temat zachodzących w przyrodzie zmian. Opowiadały też na temat prac, jakie wiosną wykonuje się w ogrodzie. Dzieci wysłuchały wiersza W. Broniewskiego "Pierwiosnek", który pobudzić miał w nich wrażliwość na piękno przyrody, a artystycznym wyrazem tej wrażliwości była praca plastyczna w postaci kwiatów z bibuły. 22 marca wypadł też Światowy Dzień Wody w związku z tym dniem, dzieci mogły dowiedzieć się o ogromnym jej znaczeniu, zwłaszcza w obecnych czasach. Wiosna to nie tylko budząca się do życia przyroda, ale też czas większej aktywności na świeżym powietrzu. W tym tygodniu w świetlicy realizowano  projekt "Zdrowo i sportowo", a dokładniej zajęcia rozwijające koordynację oko-ręka.  Zrealizowano dużo zajęć artystycznych, poza wspomnianym wcześniej kwiatami z bibuły, w świetlicy powstawały magiczne ramki, które bardzo przypadły dzieciom do gustu (każdy świetliczak chciał mieć swoją). Można też było przygotować sobie oryginalny zegarek… z papieru rzecz jasna. Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, więc i w świetlicy powoli powstają ozdoby na kiermasz wielkanocny, a na warsztatach z szycia można było przygotować ozdoby świąteczne. Po sukcesie poprzedniego teledysku zrealizowanego w świetlicy, zapadła decyzja o przygotowaniu kolejnego. W minionym tygodniu dzieci ćwiczyły tekst piosenki. Jakiej? Na razie to tajemnica…

Zapraszamy do galerii.

14-18.03.2022 r. Tydzień mózgu

W tym tygodniu królowały w naszej świetlicy kolorowanki. Dzieci bardzo chętnie po nie sięgają...jednak nie są to takie zwykłe kolorowanki tylko należące do tych trudniejszych. Mimo to dzieci kolorują je bardzo starannie. W tym tygodniu rozmawialiśmy także o tym jak się zachowywać w miejscach publicznych. Pogodę mieliśmy wyśmienitą i dużo czasu spędzaliśmy na naszym ulubionym boisku, gdzie nie zabrakło ciekawych zabaw i gier. Obchodziliśmy Tydzień mózgu - nie zabrakło ciekawych zadań dla Bystrzaków oraz ćwiczeń na spostrzegawczość. Obejrzeliśmy także ciekawe filmy opowiadające o naszym mózgu. Nie zabrakło oczywiście warsztatów.

Zapraszamy do galerii.

7-11.03.2022 r. Przebiśniegi

W dniu 8 marca w naszej świetlicy świętowaliśmy „Dzień Kobiet”, omówiliśmy tradycje i zwyczaje związane z tym dniem. Słuchaliśmy również tekstu H. Łochockiej „Tyle kobiet dookoła" i rozmawialiśmy nt. znaczenia i roli kobiet oraz o tym jak być dżentelmenem. W tym tygodniu obchodziliśmy również Dzień Dentysty, rozmawialiśmy nt. dbania o higienę jamy ustnej i o tym co szkodzi a co wzmacnia nasze zęby. Słoneczko coraz częściej zagląda nam do okien w związku z tym nasze prace plastyczne związane są z zbliżającą się wiosną na którą czekamy z utęsknieniem. Nasze prace plastyczne z „Przebiśniegami” z patyczków do uszu i „Biedronkami” z papieru zdobią naszą galerię.Powstały też przepiękne marzanny.Świetlica uwielbia ruch, więc korzystamy z każdej możliwości, aby wykorzystać pierwsze ciepłe promienie słońca, spędzając czas na boisku szkolnym grając w piłkę lub inne gry ruchowe.

Zapraszamy do galerii.

28.02-04.03.2022 r. Dinozaury, torby Eko i baśnie.

Dnia 26 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Dinozaura. Z tej okazji w świetlicy szkolnej zorganizowaliśmy dla dzieci szereg aktywności, które wzbogacają wiedzę uczniów na temat prehistorycznych gadów. Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną o prehistorycznych gadach. Następnie podjęły wyzwanie, układając bardzo trudne puzzle bo aż 260 elementów. Oczywiście poszło im znakomicie. Uczniowie wykonali też pracę plastyczną – stworzyli przepiękne prace, dinozaury na tle zachodzącego słońca oraz pokolorowali kolorowankę XXL z dinozaurami. W tym tygodniu dzieci były także Eko. Stworzyły ze zwykłej koszulki funkcjonalne torby na zakupy bez szycia. Idąc z taką torbą na zakupy dbają o środowisko. Po dinozaurach przyszedł czas na baśnie, bajki, bajeczki… dzieci chętnie słuchały czytanych opowieści oraz rysowały i kolorowały postacie z bajek. Powstały również bajeczne zamki z rolek po papierze toaletowym. Oprócz zamku powstały duże piękne kwiaty, które stworzyły dzieci w grupie oraz uśmiechnięte chmurki z tęczą. W naszej sali pojawiły się latające balony między chmurkami. Nie zabrakło oczywiście szycia. Szynie w naszej świetlicy zadomowiło się na dobre. Sprawia to dzieciom wiele radości i satysfakcji. Tym razem szyliśmy piękne ptaszki i pieski.

Zapraszamy do galerii.

21-25.02.2022 r. Tłusty czwartek

W tym tygodniu oprócz świetnej zabawy podczas świetlicowego balu karnawałowego zabaw nie zabrakło także w pozostałe dni. Dzieci wykonały z plasteliny pięknego kameleona. Wcale nie było to takie proste do wykonania. Bawiliśmy się także włóczką. Powstały ciekawe skarpety. W tłusty czwartek natomiast nie mogło zabraknąć PĄCZKÓW. Dzieci z przyjemnością je wykonały. Ozdabialiśmy także naszą wspólną świetlicę (efekty widoczne na zdjęciach) - powstały śliczne motyle na oknach oraz latające balony w chmurach. Jak w każdym tygodniu nie zabrakło czytania książek oraz nauki szkicowania. 

Serdecznie zapraszamy do galerii.

22.02.2022 r. - Świetlicowy bal karnawałowy

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia zdjęć oraz krótkich filmików z naszego świetlicowego balu.

Galeria

14-17.02.2022 - Centrum działań artystycznych

Poprzedni tydzień rozpoczęliśmy Świętem Zakochanych – Walentynkami. W ten wyjątkowy dzień nie mogło więc zabraknąć kartek walentynkowych. Kartki nie były jedynymi dziełami plastycznymi, jakie powstały w świetlicy w ostatnim czasie. Przeciwnie, nasza świetlica stała się centrum działań artystycznych. Były kolorowanki, ale niezwykłe, bo ogromne, w rozmiarze XXL. Ich tematem był „zimowy pingwin”. Zapoznać się można ze sztuką op-art, a że praktyka jest najlepszą nauczycielką, to dzieci, wykorzystując zdobytą wiedzę rysowały rękę. W ramach zajęć w świetlicy była też okazja poznania podstaw rysunku – dzieci uczyły się rysowania twarzy, ale też szkicowania martwej natury. W ramach Dnia Kota dzieci tworzyły portrety swoich kocich pupilków. To jednak nie koniec twórczych działań w świetlicy, bo w ramach zajęć można było stworzyć liska (z niepozornej rolki po papierze toaletowym), a także obraz „Jeleń w lesie”, wykorzystując do jego malowania gąbkę i szablon. Jak co tydzień odbyły się warsztaty szycia. Tym razem dzieci miały za zadanie przygotować maskotkę „Misia”. Nie zabrakło oczywiście czegoś dla miłośników ćwiczenia „szarych komórek”, w ruch poszły puzzle, szachy, czy karciana gra „Uno”. Dzieci bawiły się także na boisku, oraz tworzyły budowle z klocków „Lego”.

Zapraszamy do galerii.

23.11.2021 r. Ogłoszenie

Serdecznie zapraszamy dzieci uczęszczające na naszą świetlicę szkolną na ŚWIETLICOWY BAL KARNAWAŁOWY

07.02.2022 – 11.02.2022 Karnawał

Luty to czas karnawału, dlatego w tym tygodniu robiliśmy kolorowe bajeczne maski, które na pewno wykorzystamy na naszym balu karnawałowym. Luty to również miesiąc miłości, wkrótce 14 luty Święto wszystkich zakochanych oraz św. Walentego. Rozmawialiśmy o tradycji tego święta oraz wspólnie przygotowywaliśmy naszą świetlicową gazetkę pełną miłości i czerwonych serduszek. Wykonaliśmy również dla naszych ukochanych rodziców serduszkowe kolorowe walentynki. Nie możemy zapomnieć ze w terminie od 4 do 20 lutego trwają Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, dlatego rozmawialiśmy o symbolach olimpijskich, konkurencji oraz dyscyplinach sportowych. Świetlica uwielbia ruch, w tym tygodniu poznaliśmy Trickboard oraz zasady użytkowania i ćwiczenia oswajające. Jak co tydzień w tym tygodniu również odbyły się warsztaty szycia na których tworzyliśmy cudowne prace i ćwiczymy nasze techniki krawieckie.

Zapraszamy do galerii.

31.01-04.02.2022 r. Świetlica po feriach nie próżnuje!

W pierwszych dniach odbyły się zajęcia sportowe z projektu „Zdrowo i sportowo” pt. „Zimowa olimpiada”. Dzieci aktywnie i wesoło uczestniczyły w zajęciach , w których poznały dużo dyscyplin sportowych. Prace plastyczno-techniczne były związane z tematyką zimową. Powstały przepiękne „Zimowe miasteczka”. Pierwszy etap był bardzo przyjemny i dzieci mogły się zrelaksować. Za pomocą gąbeczki malowały całą kartkę w odcieniach błękitu. Z białej kartki wycinały kształty domków w różnych wysokościach i grubościach, następnie dorysowywały daszki, okna i drzwi. W kolejnym etapie powstały śnieżynki na nocnym niebie. Powstał również piękny karmnik z ptaszkami. Podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się, że nie wolno dokarmiać ptaków chlebem czy resztkami i odpowiedni pokarm sprawi, że zwierzętom łatwiej przetrwać zimę. W naszej świetlicy rozpoczęły się próby do teledysku. Jak widać dzieci ćwiczyły i bawiły się znakomicie. Na zajęciach szycia również dzieję się bardzo dużo. Kolejna grupa dzieci szyła piękne świnki z filcu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Wychowawcy świetlicy

10-14.01.2021 r. Dzień Babci i Dziadka

W czasie ferii, które w tym roku rozpoczynają się 17 stycznia, przypadają dwa bardzo ważne dni: Dzień Babci i Dzień Dziadka. Dlatego przygotowania do tych świąt odbyły się w tygodniu przed feriami. Dzieci ochoczo wykonały kartki oraz ułożyły życzenia dla swoich dziadków. Stworzyły także urocze podobizny Dziadka i Babci z papieru. W związku z feriami omówiliśmy zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw oraz wspólnie stworzyliśmy gazetkę „Bezpieczne ferie zimowe”. Przy okazji dzieci opowiadały o swoich ulubionych formach spędzania czasu wolnego. W świetlicy realizowany jest projekt „Emocja”, którego tematem przewodnim w tym miesiącu była „Kraina Mocy Słów”. W związku z tym obejrzeliśmy oraz przedyskutowaliśmy ciekawe filmy pokazujące ogromną siłę oddziaływania wypowiadanych słów. Na warsztatach szycia nasze zdolne krawcowe wykonały maskotki Świnki z filcu. Było to bardzo  czasochłonne zajęcie, gdyż maskotka miała sporo elementów do przeszycia. Nie zabrakło także tworzenie prac plastycznych oraz zabaw tanecznych z Sigumą i zabaw na świeżym powietrzu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Życzenia

Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia!


13-17.12.2021 Magia Świąt Bożego Narodzenia

Ten tydzień minął nam w świątecznym nastroju. Zapoznaliśmy się z tradycjami dotyczącymi Świąt Bożego Narodzenia, a przy okazji słuchaliśmy i śpiewaliśmy kolędy.
Tworzyliśmy ozdoby świąteczne różnymi technikami. Powstały np. bardzo efektowne bombki z masy porcelanowej oraz gwiazdki z włóczki. Nie próżnowaliśmy także na warsztatach szycia. Na zajęciach dzieci wykonały bombki z filcu, na których potem wyszywały różne wzorki. W tym świątecznym czasie nie mogło też zabraknąć wyjątkowego symbolu – choinki. Dzieci wykonały ją zarówno techniką origami, jak i z włóczki.

W ramach projektu "Dzieci listy piszą", nasze „świetliczaki” otrzymały w tym tygodniu kartki świąteczne od dzieci ze szkoły w Piaskach. Chcąc się zrewanżować dzieci w świetlicy rozpoczęły masową produkcję prześlicznych kartek świątecznych, ale również prezentów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

6-10.12.2021r. Witaj Mikołaju!

6 grudnia obchodziliśmy w naszej świetlicy Mikołajki. Poznaliśmy różne ciekawostki oraz zwyczaje związane z postacią Świętego Mikołaja. Wspólnie wykonaliśmy i pokolorowaliśmy mega dużą kolorowankę z postacią wesołego Mikołaja. W związku z zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia zaczynamy przystrajać naszą świetlicę. Tworzymy piękne gwiazdy i śnieżynki oraz kolorowe kule śnieżne. Na naszej gazetce zawisły prześliczne Aniołki 3D oraz wesołe renifery Rudolfy z rolek po papierze toaletowym. Czas spędzony w świetlicy umilamy sobie słuchając świątecznych piosenek oraz śpiewając tradycyjne Polskie kolędy i pastorałki. Świetlica uwielbia aktywność, pomimo chłodu  chętnie spędzamy czas na powietrzu. Pogoda za oknem tez nam sprzyja, podarowała nam biały puch dzięki któremu mogliśmy już pojeździć na sankach i porzucać się śnieżkami. Zapraszamy do galerii.

22-26.11.2021 r. Lubimy się bawić

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia.  To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Dzieci w świetlicy szkolnej dobrze znają to święto i chętnie biorą udział w zajęciach z nim związanych. Nasze Świetliczaki poznały historię niezwykłej maskotki - pluszowego misia. W tym dniu czekała na dzieci "misiowa fotobudka", dzięki której dzieci zamieniały się w wesołe misie. Stworzyliśmy w tym tygodniu "kostki opowieści " z rolek po papierze toaletowym . Dzięki

nim powstały niesamowite historie. Wystarczy wyrzucić kostkami, narysowane na ściankach przedmioty, nazwać je i układać zdania, historie, skojarzenia, rymy itd.

W tym tygodniu odbyło się również pasowanie na Świetliczaka klas I. Dzieci zobowiązały się przestrzegać zasad panujących w świetlicy szkolnej oraz ogólnie przyjętych norm kulturalnego zachowania. Każde dziecko otrzymało pamiątkową zakładkę.W ramach projektu "Kreatywne prace plastyczne" dzieci malowały na kaszy mannie. Stworzyły przepiękne obrazy. 

Warsztaty szycia wskoczyły na wyższy poziom , grupa początkująca zaczyna szyć swoje lalki.

Zapraszamy do galerii.

23.11.2021 r. Ogłoszenie

Serdecznie zapraszamy dzieci uczęszczające na naszą świetlicę szkolną na ŚWIETLICOWY BAL ANDRZEJKOWY.

15-19.11.2021 r. Edukacja globalna - 3 razy U

Miniony tydzień stał pod znakiem edukacji globalnej, głównie ekologicznej, a w jego ramach odbył się szereg zadań pod hasłem 3xU. Te trzy hasła to: unikanie zbędnych opakowań w czasie zakupów; utylizacja odpadów (czyli segregacja); używanie ponownie (czyli recykling). Bliżej z tymi tematami dzieci zapoznały się na zajęciach, które opierały się m.in. na dyskusjach, oglądaniu filmów edukacyjnych, ale też na zabawach dydaktycznych i działaniach twórczych, czego przykładem była chociażby praca plastyczna związana z naszą planetą – Ziemią. Z podstawowymi procesami chemicznymi zapoznać się można w działaniach w wyniku których powstały… bańki mydlane.

Ostatnio u nas króluje jedna z wyliczanek: „O mande mande flore”. Cieszyć może fakt, że dzieci chętnie bawią się w coś, co znają zarówno nauczyciele, ale też ich rodzice, a często i dziadkowie.

W naszej świetlicy zrealizowaliśmy też kolejny scenariusz Akcji „Zdrowo i sportowo” (akcja ta ma na celu promowanie przede wszystkim aktywności fizycznej wśród dzieci najmłodszych) pt.: „Polskie krajobrazy”. W jego ramach dzieci wzięły udział w zabawach ruchowych.  Dbając o swoje zdrowie dobrze się bawiły, a zarazem zapoznały się z geografią Polski. Przykładowo w części ćwiczeń „Na szlaku – Tatry” musiały pokonywać przeszkody, jakie mogłyby napotkać na górskim szlaku.

Cały czas w świetlicy odbywają się też warsztaty szycia. W poprzednim tygodniu wprowadzono na nich naukę haftu. Część uczestników warsztatów szyła liście, a część kończyła ubranka do własnoręcznie uszytej lalki.

Nie mogło też zabraknąć świetlicowej klasyki: gier stolikowych, zabaw integracyjnych, tańców. W ramach odpoczynku można było posłuchać czytanych przez wychowawców książek.

Zapraszamy do galerii.

Projekty świetlicowe - projekty, które będą realizowane na zajęciach świetlicowych w roku szkolnym 2021/2022 r. to:

"Emocja" – koordynator projektu: Dorota Jagiełło

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny którego celem jest kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku szkolnym. Rozbudzaniu w dzieciach wiary w siebie oraz własnej możliwości. Aktywizuje dzieci i młodzież na zrozumienie emocji i uczuć innych osób. Integruje zespoły klasowe. Rozwija współpracę nauczycieli i uczniów z placówkami oświatowymi z całego kraju izagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wymianę doświadczeń na stronie projektu. Wychowuje dzieci w wartościach takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość, oraz tworzy sytuacje budujące w/w wartości w dzieciach.

"Kreatywne prace plastyczne" - koordynator projektu: Iwona Kamińska

Jest to Międzynarodowy Projekt Edukacyjny celem którego jest zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności dzieci poprzez działania plastyczne. Projekt wspiera po pandemiczną arteterapię rozwojową dla dzieci oraz profilaktykę zdrowia psychicznego, ponadto inicjuje i promuje dziecięcą twórczość plastyczną we współpracy z nauczycielami i placówkami edukacyjnymi w Polsce i za granicą. Usprawnia małą motorykę i koordynację wzrokowo – ruchową, integrację sensoryczną, spostrzegawczość oraz pamięć i uwagę. Rozwija samodzielność, wzmacnia poczucie sprawczości i wiary we własne możliwości.

"Świetliczaki na tropie...zagadek" – koordynator projektu: Natalia Jankiewicz

Jest to Ogólnopolski Projekt Edukacyjny celem którego jest wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętności współistnienia z przyrodą ucznia. Uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody. Edukowanie młodych ludzi w umiejętność działania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata. Ponadto projekt ma zadanie rozwijać zdolności manualne każdego ucznia.

"Zdrowo i sportowo" – koordynator projektu: Patrycja Mila

Ogólnopolska, bezpłatna akcja Zdrowo i Sportowo. Akcja ma na celu promowanie przede wszystkim aktywności fizycznej wśród dzieci najmłodszych (3 – 10 lat). Materiały edukacyjne w największym stopni dotyczą zajęć sportowych, ćwiczeń i zabaw ruchowych.

"Tańcowała igła z nitką"- autorski projekt Iwony Kamińskiej

Projekt ma na celu rozwijanie kreatywności i twórczości a także przedsiębiorczości poprzez naukę szycia ręcznego. Dostrzeganie potrzeby samokształcenia. Usprawnianie małej motoryki i koordynacji wzrokowo – ruchowej. Poszerzenie zainteresowań i wyobraźni twórczej ucznia.

"Dzieci listy piszą" – koordynator projektu: Dorota Jagiełło

Projekt jest innowacją pedagogiczną o charakterze metodycznym, którego autorką jest p. Anna Niedzielska – Radio ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Piaskach.Celem projektu jest wzbogacenie wiedzy, umiejętności, doświadczenia z pisania i otrzymywania listów. Podniesienia jakości pracy szkoły w zakresie stosowania nowoczesnych metod zabawowych, twórczych z elementami doświadczenia, co wpływa na poprawę efektywności kształcenia. Ponadto projekt ma na celu : rozwijaniu sprawności pisania listów, swobodne posługiwanie się językiem ojczystym, zachęcanie do pisania listu tradycyjnego jako element komunikacji werbalnej, kształtowanie u uczniów wrażliwości na potrzeby innych, popularyzowanie sztuki epistolografii, integracja dzieci, zawieranie nowych znajomości, doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, zapoznanie z formalnymi zasadami wysyłania listu (adresowanie, przyklejania znaczka).

8-12.11.2021 r. Jestem Polką/Polakiem

W minionym tygodniu z uwagi na zbliżające się Święto Niepodległości, dużo rozmawialiśmy na temat symboli narodowych: Hymn, godło, flaga. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego obchodzimy Święto Niepodległości oraz dlaczego ono jest takie ważne dla nas Polaków ? Z tej okazji wykonaliśmy również kotyliony z papieru. Na zajęciach szycia w dalszym ciągu doskonalimy technikę i tworzymy piękne prace. W tym tygodniu kończyliśmy szyć liście i ptaszki. Ponadto bawimy się, odrabiamy lekcje, rozwijamy swoje zainteresowania i tworzymy ciekawe prace. W tym tygodniu bawiliśmy się wełną, stworzyliśmy z niej puszyste jeżyki. Zdjęcia w galerii.

Wychowawcy świetlicy

2-5.11.2021 r. Listopadowe nastroje

5.11.2021 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci stworzyły wraz z wychowawcą Panią Patrycją Milą przepiękne plakaty postaci z bajek. W dalszym ciągu dzieci bawiły się w dmuchanie farbami. W inny dzień stworzyliśmy masę solną, przy której dzieci miały dużo radości, a w kolejny masę delikatniejszą porcelanową przy której również było wiele uśmiechu. Świetlica bierze udział w projekcie "Zdrowo i sportowo". Jak widać dzieci bawiły się wyśmienicie.  Zapraszamy do galerii.

Wychowawcy świetlicy

25-29.10.2021 r. Święto dyni, listopadowe rozmowy

W tym tygodniu rozmawialiśmy na temat lęku i strachu. Wyjaśnialiśmy sobie dlaczego czasami tęsknimy, poznaliśmy sposoby na poradzenie sobie z tęsknotą. W czasie zajęć plastycznych wykonywaliśmy obrazy wykałaczką na plastelinie, które następnie malowaliśmy farbami i odbijaliśmy na papierze, tym sposobem powstały ciekawe prace. Nie zabrakło także przygody z duchami oraz strasznymi zamkami na Halloween. Inną pracą plastyczną były parasolki w deszczu oraz zdrapywanka, którą dzieci same stworzyły od podstaw. Bawiliśmy się również słomkami i farbami. Z tego połączenia powstał padający deszcz na parasol. 31.10 obchodzony jest dzień dyni dlatego w naszej świetlicy powstały pachnące pomarańczami dynie z farb rosnących, które suszyliśmy w mikrofalówce. W dalszym ciągu ćwiczyliśmy szycie. Idzie nam już bardzo dobrze. Bardzo polubiliśmy zabawę z naszym nowym nabytkiem - klockami lego. Układamy z nich przeróżne ciekawe konstrukcje. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Wychowawcy świetlicy

18.10-22.10.2021r. Projekty

Świetlica bierze udział między innymi w MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE EDUKACYJNYM „KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE”.

Głównymi celami projektu są wspieranie harmonijnego rozwoju dzieci poprzez twórcze działania plastyczne oraz inicjowanie i popularyzowanie kreatywnych zabaw i dziecięcej twórczości plastycznej. Dzieci podczas tych zajęć będą poznawać nowe techniki i zabawy plastyczne.

W tym tygodniu uczniowie malowali kwiaty na zgniecionym papierze. Należało najpierw zmoczyć dłonie, a nimi kartkę papieru i pognieść. Na rozprostowanej kartce malowali kwiaty. Z dużym zaangażowaniem i radością tworzyli niezwykle pomysłowe i oryginalne prace, rozwijając przy tym swoją wyobraźnię.

Zapoczątkowaliśmy swój udział w innowacji „Dzieci listy piszą”. Od września nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Podstawową w Piaskach. Działania podjęte w ramach współpracy polegają na wymianie w formie korespondencyjnej, twórczości dziecięcej, doświadczeń i innych informacji mówiących o pracy w świetlicy. Celem głównym jest zainteresowanie dzieci tradycyjną formą korespondencji oraz aktywizacja uczniów, nawiązywanie nowych znajomości. Współpraca ta pozwoli na poznanie naszych środowisk i promowanie regionów poprzez aktywność korespondencyjną. W odpowiedzi na otrzymany list od dzieci ze świetlicy w Piaskach wysłaliśmy nasz pierwszy list. Wyraziliśmy w nim nasze podziękowanie za nawiązanie z nami kontaktu i opisaliśmy naszą świetlicę, zajęcia i zabawy, które najbardziej lubimy oraz dzieci narysowały siebie i swoje zainteresowania. Czekamy z niecierpliwością na kolejny list.

Odbyły się również warsztaty z szycia. Dzieci uszyły poduszeczki do igieł oraz kontynuowali szycie szmacianych lalek.

Zapraszamy do galerii.

Wychowawcy świetlicy

11-15.10.2021r. Jesień w szkolnej świetlicy

Za oknem jesień w pełni, ale zdarza się, że zza chmur wygląda jeszcze Słońce. W związku z tym, kiedy pogoda na to pozwala, korzystamy z możliwości wyjścia na boisko. Grając w piłkę, skacząc na skakance można łapać promienie słoneczne, a wiadomo, że Słońce to najlepsze źródło witaminy D3.

Z czym jednak ta pora najbardziej się kojarzy? Oczywiście z wyprawami do lasu na grzyby. My w szkole zorganizowaliśmy własne grzybobranie, ale do koszyków wpadały nie borowiki, podgrzybki, czy kurki, a artystyczne grzybki wykonane z wytłaczanek po jajkach. Były też grzybki mozaikowe na tle z krepy.

Jesień to intensywny czas dla jeży, które szukają wtedy bezpiecznego schronienia, żeby móc zapaść w sen zimowy. Na naszych zajęciach dzieci mogły zapoznać się z tymi zwierzętami, wykonując z plastikowej butelki „recyklingowe” jeże. Takiego jeża można było ozdobić szyszkami i innymi darami jesieni.

Będąc przy tematach przyrodniczych, warto wspomnieć o udekorowaniu przez dzieci przestrzennego tekturowego, ogromnego drzewa (w tym miejscu ogromne podziękowania do pana Łęszczaka za niego), które zdobi naszą świetlicę.

W ramach działań plastycznych dzieci wykonywały też łatwe w wykonaniu, ale bardzo efektowne lampiony z dużych plastikowych kubeczków. Pierwszym krokiem było narysowanie na jednym z kubeczków obrazku jesiennego za pomocą czarnego markera. Następnie na drugim kubeczku dzieci nakładały różne kolory farb w odcieniach jesieni. Kubeczek z nałożonymi na wierzchu farbami wkładały do kubeczka z narysowanym drzewem i obracały wiele razy dookoła wsuwając go i wysuwając. W czasie tej twórczej zabawy barwy cudownie się przemieszczają, mieszają i tworzą fantastyczne barwy i odcienie, łącząc się razem.

Nie zabrakło też warsztatów szycia. Grupa początkująca uszyła piękne ptaszki, a zaawansowani miłośnicy pracy z igłą i nitką szyli lalkę Zuzię lub rozpoczęli pracę nad tworzeniem dla niej ubrań. Na zajęciach wprowadzono również elementy haftu, który przydał si ę do ozdobienia spódniczki dla lalki.

Nitki to nie tylko szycie, czy haft. Mulinę na przykład można wykorzystać do tkania bransoletek. Takie ozdoby również można było wykonać na naszych zajęciach.

Fotorelacja w galerii.

Wychowawcy świetlicy: Dorota Jagiełło, Iwona Kamińska, Patrycja Mila, Natalia Jankiewicz, Gerard Moliński

04-08.10.2021 r.  Kochamy nasze zwierzaki

W tygodniu od 4 do 8 października w świetlicy szkolnej zajmowaliśmy się psami. Królował tydzień psów. Nie zabrakło oczywiście przepięknych prac plastycznych wykonanych przez naszych uczniów. Czytaliśmy ciekawe książki o losach czworonogów, słuchaliśmy piosenek związanych z psami. W tym tygodniu odbył się także seans filmowy bardzo wzruszającego filmu pt. "O psie, który wrócił do domu". W piątek odwiedziła nas Pani Dorota, która w świetny sposób nauczyła nas podstawowych słówek i zwrotów w języku hiszpańskim. W czasie warsztatów z szycia zostały uszyte pieski oraz lalki. Tworzone były również zakładki do książek z origami. Nie zabrakło także zabaw i gier na naszym nowym boisku. Korzystaliśmy także w dalszym ciągu z darów jesieni i powstały bardzo kreatywne prace dzieci. W tym tygodniu w naszej świetlicy odbył się także konkurs plastyczny pt. "Mój ulubiony psiak".  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. Galeria

Wychowawcy świetlicy

27.09-01.10.2021 r. Dzień chłopca, dzień jabłka, dzień głośnego czytania

W minionym tygodniu obchodziliśmy „Dzień chłopaka”, z tej okazji wszystkie dziewczynki dla swoich kolegów wykonały medale i laurki. Wraz z medalami naszym chłopcom złożyliśmy życzenia : zdrowia, szczęścia, radości i spełnienia wszystkich marzeń!!!

W tym tygodniu obchodziliśmy również dzień głośnego czytania, oraz dzień Jabłka w związku z tym wspólnie czytaliśmy książki i dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy na temat tak nie docenianego owocu jakim jest „Jabłko”.

Wykorzystując piękną i ciepłą pogodę spędzamy jak najwięcej czasu na boisku szkolnym i placu zabaw, grając w piłkę i inne gry ruchowe. Świetlica uwielbia ruch w związku z tym wykonaliśmy kolorowe papierowe pompony którymi wesoło wymachujemy podczas wykonywania układu „Zumby” w rytm skocznej muzyki. Natomiast żeby się zrelaksować i wyciszyć przed lub po lekcjach ze skupieniem ćwiczymy jogę dla dzieci.

Niestety czujemy już w powietrzu jesień, w związku z tym zaczynamy tworzyć kolorowe jesienne prace i ponownie w naszej sali zawitała nasza „Brzoza” z rolek po papierze toaletowym. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Wychowawcy świetlicy

13 - 24.09.2021 Złota polska jesień

Świetlica to miejsce, gdzie dzieci spędzają dużą część swojego czasu zarówno przed jak i po zajęciach lekcyjnych. Jest to miejsce, gdzie dzieci mogą się bawić, odpoczywać, odrabiać lekcje i uczestniczyć w różnego typu zajęciach.

W tym miesiącu kształtowaliśmy poczucie współodpowiedzialności za miejsce, w którym spędzamy wiele godzin, a wspólne zabawy ruchowe, tańce i śpiew pomogły nam zintegrować się jeszcze bardziej.

Pogoda tej jesieni pozwala nam na aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu –na boisku,na placu zabaw, grając, bawiąc się i relaksując. Rozgrywane są mecze, organizowane wyścigi i gry zespołowe jak również zabawy dowolne.

We wrześniu uczciliśmy nietypowe święto: Dzień Kropki. Obchody Dnia Kropki zostały zainspirowane powieścią Petera Reynoldsa, który napisał książkę „The Dot”. Jest to opowiadanie o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. Dzięki kropce dziewczynka uwierzyła w siebie. Dlatego jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.

W tym dniu zorganizowano wiele działań, które pomogły dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim była kropka. Uczniowie tworzyli kropkowe dzieła sztuki, które możemy podziwiać w świetlicy.

W świetlicy kontynuujemy warsztaty szycia, na których grupa zaawansowana uszyła portfeliki. Dzieci nauczyły się przy okazji przyszywać zamek błyskawiczny.

Świetlica szkolna intensywnie współpracuje z naszą biblioteką. Dzieci bardzo chętnie korzystają z zasobów książkowych i właśnie dlatego wspólnie robimy piękne zakładki do książek.

W trakcie zajęć dzieci stworzyły również mnóstwo prac plastycznych, stosując różne techniki . Malowaliśmy folią bąbelkową oraz gąbkami. Jesień to z pewnością pora pięknych, ciepłych kolorów, które pozwalają stworzyć ciekawe i oryginalne prace. Było kolorowo i wesoło. Galeria zdjęć.

02-10.09.2021 r.  Żegnamy wakacje, witamy szkołę

Wraz z początkiem września rozpoczęła się szkoła, a z nią swe podwoje otwarła szkolna świetlica. Pierwsze spotkania to nie tylko wspominanie miłego, wakacyjnego czasu, ale też przypomnienie (stałym bywalcom) i przedstawienie (nowym uczniom) zasad panujących na świetlicy, stołówce i placu zabaw. Wspominanie wakacji też było i to
w ciekawej artystycznie formie, bo jako pocztówka i lapbooka, w którym dzieci mogły w kreatywny sposób przedstawić swoje wakacyjne wspomnienia.

Wakacje za nami, ale zawsze można marzyć o kolejnych. Dobrą okazją do tego był 8 września, kiedy wypada Dzień Marzyciela. Z tej okazji, poza rozmową o marzeniach dzieci, można było je zmaterializować na pracy plastycznej. Wyobraźnia wiodła też prym na zajęciach plastycznych, na których dzieci malowały gniecionym papierem.

Uczniowie uczęszczający na świetlice bardzo lubią gry, więc i ich nie mogło zabraknąć. Na zajęciach można było zapoznać się z popularną grą domino. Wprowadzono też innowację – grę paragrafową (baśniogrę) „Zaginiony czarodziej”, w której na fabułę wpływają wybory podejmowane przez czytelnika oraz rzuty kostkami. Przed rozpoczęciem gry dzieci stworzyły wyjątkowego bohatera/bohaterkę, z którym mogły wyruszyć ku przygodzie, zbierając magiczne przedmioty i zdobywając niezwykłych przyjaciół.

Nie zabrakło oczywiście naszej świetlicowej tradycji – zabaw i gier integracyjnych. Ostatnio odbywały się u nas  także eliminacje The Voice Kids. Poziom był bardzo wysoki, dlatego ostatecznie w przyszłym tygodniu będzie dogrywka. Zapraszamy do galerii.

Wychowawcy świetlicy

20.06.2021 r. Podsumowanie projektu "Tańcowała igła z nitką"

W świetlicy szkolnej od lutego do czerwca 2021 r. realizowany był projekt warsztatów szycia ręcznego pt. "Tańcowała igła z nitką". Zapraszam do obejrzenia jego podsumowania.

Iwona Kamińska

Maj 2021 r. Teledysk świetlicowy – „W układzie słonecznym”

Na prośbę dzieci świetlica szkolna zajęła się tematem układu słonecznego. Dzieci chciały koniecznie ,,stworzyć" coś swojego – świetlicowego. Postanowiono, że będzie to teledysk do piosenki edukacyjnej „W układzie słonecznym”. Nagrania zaczęły się już w lutym, jednak przez liczne indywidualne kwarantanny oraz nauczanie zdalne wszystko zostało wstrzymane. Po dłuższej przerwie udało się powrócić do nagrywania, co zakończyło się sukcesem dzieci! Zapraszamy do obejrzenia Planet w układzie słonecznym. Z pewnością to nie ostatni świetlicowy teledysk.
Celem projektu było stworzenie teledysku oraz rozwój kreatywności i twórczości dzieci, przybliżenie pracy aktorskiej. Udział w nagraniu wspierał również edukację muzyczna oraz przybliżył podstawową wiedzę z zakresu astronomii. W teledysku wystąpiły dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej (łącznie 19 dzieci), ale w jego powstanie zaangażowali się również ich rodzice (przygotowanie strojów).
Wszystkim serdecznie dziękujemy! Osobne podziękowania kierujemy do pana Piotra Święcha, który nagrał refren teledysku i zajął się całym montażem.
wychowawcy świetlicy: Dorota Jagiełło, Iwona Kamińska

23.05.2021 r. - Kosmos jest nie tylko przedmiotem badań astronomów, ale inspiracją dla artystów. Idąc tym tropem, jednym z zadań w tym tygodniu było wykonanie własnej galaktyki. Zdziwiłby się ten, kto pomyślał o kartce papieru. Nie, tym razem dzieła małych artystów powstawały w słoikach. Piękne efekty ich pracy można podziwiać w galerii.

Kolejna praca nawiązywała już do zupełnie innej, bardziej baśniowej tematyki. Zadaniem dzieci było wykonanie smoka. Smoka, który może nie lata, ale macha skrzydłami.

Warsztaty szycia na stałe wpisały się w program zajęć świetlicowych, nie mogło więc ich zabraknąć w mijającym tygodniu. Tym razem dzieci, coraz lepiej wprawione w posługiwaniu się igłą i nitką, własnoręcznie wykonały myszki, które trochę przypominały... słonie.

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. W związku z tym dzieci przygotowały dla swoich Mam ciekawy prezent – specjalny bon, który uprawniał do... No właśnie, w zależności od pomysłowości dzieci (i zapewne potrzeb Mamy), mogło to być wolne popołudnie, wspólny spacer itp.

21 maja przypadał Światowy Dzień Pszczół. W związku z tym dzieci mogły posłuchać trochę o tych niezwykle pożytecznych owadach, ale też wykonać pracę plastyczną związaną z tematem. Nie była to jednak pszczoła, a plaster miodu.

W tym tygodniu dzieci mogły poćwiczyć swoje szare komórki, a to za sprawą ćwiczeń na pamięć, koncentrację oraz twórcze myślenie. Nie zabrakło zabaw ruchowych. W związku z opisywanym już Dniem Pszczół, dzieci mogły się poczuć, jak pracowite pszczółki i przenosić pyłek z kwiatka na kwiatek. Prawdziwe pszczoły zbierają i przenoszą pyłek za pomocą specjalnie wykształconych odnóży. Na naszych zajęciach posłużyły za nie klamerki. To właśnie nimi dzieci musiały zebrać pyłek (kuleczki z kolorowego papieru) z pięknie wykonanych kwiatów, które zdobiły podłogę.

Dużo radości sprawiły też zabawy z chustą animacyjną.  Zdjęcia z naszych zajęć znajdują się w galerii.

Wychowawcy świetlicy.

4 - 7.05.2021r. Od wtorku uczniowie klas 1-3 wrócili do szkoły i mamy nadzieję, że tak już zostanie. Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej znów mogły nacieszyć się wspólnie spędzanym z kolegami czasem. Świetlica zorganizowała kreatywne zajęcia dla swoich wychowanków.

Po długiej nieobecności w szkole uczniom bardzo przydały się zajęcia integrujące, ruchowe oraz relaksacyjne.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne. Dzieci malowały wiosenne, kolorowe obrazy twórczą metodą rosnących farb oraz motyle malowane solą i kredą. Powstały także rakiety kosmiczne, żabki oraz kwiaty bzu z popcornu.

Odbyły się również warsztaty z szycia.

Był to inspirujący, pełen przygód czas. Więcej zdjęć w Galerii.

wychowawca świetlicy - Patrycja Mila

31.03.2021 r. Warsztaty szycia

Lekcje oraz świetlica szkolna są prowadzone on – line, w związku z tym warsztaty szycia również zmieniły formę na wirtualną. Chociaż jest dużo trudniej, niż na zajęciach stacjonarnych, dzieci wytrwale doskonalą swoje umiejętności krawieckie. Efekty ich pracy można zobaczyć na  zdjęciach.

29.03.-31.03.2021r. Wielkanoc w świetlicy

W tym tygodniu w Świetlicy Gwiazd on-line rozmawialiśmy o zbliżających się Świętach Wielkanocnych, o zwyczajach, tradycjach i potrawach.

https://view.genial.ly/605b366e016b370d6c35041b?fbclid=IwAR10_-vvxo55nw5eVwt4ObdfLyr9ElqFAwJLgW7IjYFomrABJcV3zPK86Wg

Oglądaliśmy również film edukacyjny o tradycjach wielkanocnych. Zachęcamy do obejrzenia:

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=giRwxyKTXcg&fbclid=IwAR10_-vvxo55nw5eVwt4ObdfLyr9ElqFAwJLgW7IjYFomrABJcV3zPK86Wg

Była również zabawa ruchowa:

https://www.youtube.com/watch?v=FfwAlxcPD8Q

Dzieci rozwiązywały także wielkanocny quiz.

https://wordwall.net/resource/13617593/wielkanoc-edukreatywne

Uczniowie rozwijali swoje zdolności plastyczne i kreatywność,wykonując ozdoby wielkanocne. Powstały przepiękne kurczaki.

Słuchaliśmy piosenki https://www.youtube.com/watch?v=OCmZrAz3t-U, bawiliśmy się, graliśmy w chińczyka na stronie www.kurnik.pl i świetnie spędzaliśmy czas.

Zapraszamy do zabawy:

https://view.genial.ly/5e887f06260c290e39a50327/game-wielkanocne-granie?fbclid=IwAR3iOq7S18UJ7l66I9fLrdUt3KYcNs2qTq3a6zDT_93aob-JLTsf7u_TVgw

Wychowawca świetlicy - Patrycja Mila

15.03.-19.03 Ten tydzień rozpoczęliśmy zielonym akcentem. Zasiana rzeżucha przez naszych uczniów wyrosła pięknie. Pogoda niestety nie sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu dlatego tańczyliśmy często w naszej świetlicy. Najwięcej zabawy mieliśmy przy kolorowankach, które z pomocą aplikacji mogliśmy ożywić. Jak co tydzień odbyły się warsztaty szycia i mogliśmy skończyć nasze pieski. Nie mogło zabraknąć już akcentów wiosennych i wielkanocnych, stworzyliśmy piękne gąsienice,kwiatki,  baranki i jajka wielkanocne. Świetlica to też poważne tematy jak np. przyjaźń. Obejrzeliśmy mądrą i ciekawą prezentację. Dla tych, których nie mogło być z nami poniżej link:

https://view.genial.ly/604f9bc3de82e60da5bba40d/pr...

Tydzień zakończyliśmy akcentami związanymi z Lechem Poznań, obejrzeliśmy publikacje na ten temat, różne pamiątki, uczyliśmy się hymnu Lecha Poznań i posłuchaliśmy jak to być prawdziwym kibicem.

Zapraszamy na nasze zajęcia online. 

Więcej zdjęć w Galerii.

wychowawca świetlicy: Aneta Rogalińska

14.03.2021 r. W poniedziałek przypadła ważna uroczystość – Dzień Kobiet. Takiej okazji nie sposób było pominąć w naszej świetlicy. Dzieci wykonały piękne, bajecznie kolorowe laurki na ten wyjątkowy dzień.

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a żeby mocniej poczuć „ducha” budzącej się do życia przyrody w świetlicy odbyły się różnorodne zajęcia plastyczne związane z tym czasem. Dzieci mogły wykonać wiosenne motylki, a także gąsienice na liściu. Nie zabrakło też nauki rysowania krok po kroku, a także warsztatów szycia ręcznego.

Przedwiośnie to również tradycyjny początek prac polowych. Przełomowy był dzień świętego Józefa (19 marca), mówiło się że „Na świętego Józwa przez pole bruzda”. Na szkolnym podwórku nie ma pól uprawnych, ale świetnie zastąpiły je w świetlicy słoiki z gazą i talerze z watą. Trafiły na nie nasiona fasoli i rzeżuchy. Teraz na bieżąco dzieci będą mogły obserwować wzrost tych roślin (prowadzą w tym celu specjalne dzienniki).

Tradycyjnie było też coś dla ciała – zabawy muzyczno-ruchowe „Labado”, jak i dla ducha – gry matematyczne (oparte na kostkach domina) i „Ja mam, kto ma”. Więcej zdjęć w  Galerii. .

wychowawca świetlicy - Patrycja Mila

1 - 5.03.2021 r.  Tydzień DINOZAURA w świetlicy

W świetlicy szkolnej obchodziliśmy tydzień z dinozaurem.. Z tej okazji zorganizowano dla dzieci sporo aktywności, które wzbogaciły wiedzę uczniów na temat prehistorycznych gadów. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, z której uzyskały wiedzę o życiu dinozaurów. Poznały trudne pojęcia związane z tematem- wykopalisko, paleontolog, prehistoria, skamielina itp. Rozwiązywały też różne zadania, których bohaterem był dinozaur. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, a na koniec wykonały różne prace plastyczne z dinozaurem w roli głównej. 

Więcej zdjęć w Galerii.

1 - 5.03.2021 r.

Tydzień od 1 do 5 marca minął nam w wesołej i radosnej atmosferze. Jak co wtorek odbywały się warsztaty z szycia prowadzone przez Panią Iwonę Kamińską. W tym tygodniu zaczęły powstawać przepiękne tulipany. Nie zabrakło także zabaw z SIgumą, układania origami, a także zabaw stolikowych. Bardzo chętnie gramy w Uno oraz Dobble. Układaliśmy także swoją własną historyjkę obrazkową z której powstał piękny plakat. W racji tego że wielkimi krokami zbliża się już do nas wiosna stworzyliśmy plakat z oznakami wiosny, wiosenne kwiatki, a także wiosenneżabki. W dniu 5 marca obchodzony jest Dzień Dentysty. Dzieci poznały na czym polega zawód dentysty, rodzaje zębów. Dowiedziały się czym jest próchnica i jak jej uniknąć. Co jeść, a czego uniknąć, aby nasze zęby były zawsze zdrowe. Oczywiście nie zabrakło zabaw. Bawiliśmy się w dentystyczne sudoku, dopasowywaliśmy produkty do zdrowego i chorego zęba, a także kodowaliśmy obrazek. Wysłuchaliśmy także opowiadania „o Jurku, którego bolał ząb”.

Dzieci z naszej wspaniałej zerówki także obchodziły Dzień Dentysty. Obejrzały prezentację multimedialną. Układały puzzle. Uczestniczyły w zabawie „zdrowy ząb i chory ząb”. Rysowały także produkty, które są dobre dla naszych zębów i te które nie są zdrowe. Zapraszamy do naszej Galerii

22.02.2021 r. 

W minionym tygodniu w świetlicy królował temat naszych miauczących przyjaciół - kotów. Siedemnastego lutego obchodziliśmy ich dzień. Wielu naszych uczniów ma koty, a inni marzą o ich posiadaniu. Dzieliliśmy się wiedzą na temat ich zdrowia, opieki i pożywienia. Wykonaliśmy prace plastyczne, które wymagały dużo cierpliwości ponieważ nie mogły zostać wykonane jednego dnia. Efekty pracy były jednak tego warte. Koty z talerzyków i rolek od papieru wyszły przepiękne. Kreatywny obrazek kota został stworzony na czarnym tle tylko z użyciem białej kredki pastelowej. Niestety nie wszyscy mogli brać udział w bardzo ciekawych zajęciach i obejrzeć piękne prezentacje również na temat kotów. Dlatego można je otworzyć  tutaj i tutaj i miło spędzić czas.

Idąc tropem zwierząt uczniowie pod okiem wychowawców stworzyli piękne

zakładki do książek sztuką origami. Jak się okazało nie jest to takie proste ale nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie. Wyobraźnia nie zawiodła tworząc akwarium 3D ze starego kartonu. Na dzień listonosza uczyliśmy się pisać listy i omawialiśmy ich pracę. Dzięki temu zrodził się pomysł zrobienia naszych wymarzonych widoków za oknem. Należy przyznać, że niektóre z nich mogą być dużym zaskoczeniem. Cyklicznie w świetlicy pojawiają się zajęcia z szycia. Tym razem dzieci wykonały imienne poduszki do igieł, które  przydadzą się podczas kolejnych zajęć. Nasze zajęcia można obejrzeć w galerii.

15.02.2021r. Ostatni tydzień karnawału przyniósł dwa wyjątkowe dni: Tłusty czwartek i Walentynki. Na naszej Świetlicy trwały intensywne przygotowania do tych wydarzeń. Dzieci robiły faworki z masy solnej, a także wykonały bardzo realistycznie wyglądające pączki z papieru. W ramach Walentynek dzieci przygotowały foto-budkę w której można było zorganizować sobie sesję fotograficzną. Nie mogło oczywiście zabraknąć tworzenia kartek walentynkowych.

Dopisała nam pogoda – w końcu pojawiła się prawdziwa zima. Przymroziło, ale – co ważniejsze – spadł śnieg. Dzieci mogły oddać się wspaniałej zabawie na świeżym powietrzu. Sanki były w ciągłym ruchu. Będąc przy ruchu, to nie mogło go zabraknąć także wewnątrz naszej Świetlicy – były zabawy z chustą animacyjną, a także tor przeszkód z hula-hop.

Było coś dla ciała, ale i dla ducha sporo się działo. Dzieci mogły rozwijać swoje talenty artystyczne – ćwiczyły się w rysowaniu, a jeden z namalowanych na zajęciach rysunków stał się podstawą do stworzenia opowieści. Kontynuowane były też warsztaty krawieckie – tym razem dzieci ćwiczyły ścieg fastrygowy. Dzięki zdobytym na zajęciach umiejętnościom można było zakończyć szycie maskotek – sówek.

W wolnych chwilach, których było – jak widać – niewiele, można sięgnąć po świetlicową klasykę, czyli gry stolikowe. Galeria

24.01.2021 r. - Po powrocie do szkoły klas 1-3, świetlica rozpoczęła świetną zabawą z nowymi grami oraz słomkami konstrukcyjnymi co dało dzieciom wielką radość. Wyobraźnia dzieci była niesamowita. W innych dniach były zabawy sportowe, które dzieci uwielbiają. Czas spędzony w świetlicy był też poświęcony przygotowaniom do Dnia Babci i Dziadka. Zachęcamy do obejrzenia  zdjęć.

10.12.2020 r. Już wkrótce święta. Poprzedni tydzień minął nam na miłych pogawędkach o zbliżających się świętach. Dużo rysowaliśmy ( prace dzieci), słuchaliśmy piosenek, bawiliśmy się, graliśmy i świetnie spędzaliśmy czas.

03.12.2020 r. - Listopad w świetlicy szkolnej.

Nastał czas, w którym dni stają się coraz krótsze, czasami wydają się nam szare i smutne. Jednak w naszej świetlicy nie ma miejsca na ponury nastrój!

W drugim tygodniu listopada, w miesiącu, w którym obchodzimy Święto Niepodległości, na naszych zajęciach pojawiła się tematyka dotycząca Polski, jej historii i symboli narodowych. Podczas prowadzonych rozmów, poszerzaliśmy naszą wiedzę, dzieliliśmy się zdobytymi z różnych źródeł wiadomościami i ciekawostkami oraz wykonaliśmy pierwsze prace plastyczne.

Dzieci z zerówki w ostatnim czasie miały okazję eksperymentować. Chemiczne jojo, to bardzo atrakcyjny eksperyment dla małych naukowców. Dzieci mogą go przeprowadzać wykonując wszystkie czynności samodzielnie i obserwując dosyć długo zachodzące reakcje.

W doświadczeniu sprawiamy, że krople zabarwionego octu pływają w górę i w dół w naczyniu z olejem. To był prosty do przeprowadzenia pokaz, który bardzo podobał się dzieciom. Jeśli doświadczenie wykonane jest precyzyjnie, krople wędrują w górę i w dół jak jojo. Nam się to udało.

Obchodziliśmy także „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Dzieci na początku wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem obejrzały prezentację multimedialną pt. ,, Misie znane i nieznane”. Podczas wspólnej zabawy nie mogło zabraknąć śpiewu i tańców. W tym wyjątkowym dniu na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka: ,,Misiowa Fotobudka”, w której każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W sali tworzyliśmy, stosując różne techniki, prace plastyczne, które w pełni oddawały cudowność jesiennego otoczenia.

Jeden tydzień w naszej świetlicy poświęcony był twórczości Hansa Christiana Andersena. Dzieci zapoznały się z kilkoma baśniami "Calineczka", "Księżniczka na ziarnku grochu" czy "Brzydkie kaczątko". Brały chętnie udział w zajęciach, wykonywały prace plastyczno-techniczne związane z treścią poznanej baśni.

Dzieci świetlicowe brały również udział w różnych zabawach ruchowych, muzycznych i integracyjnych.

Więcej zdjęć w galerii.

08.11.2020 r. - Świetlica szkolna włącza się w pomoc zwierzętom

Świetlica również przyłączyła się do szkolnej akcji związanej z pomocą na rzecz schroniska dla zwierząt w Gaju. Tydzień wypełniony był zabawami tematycznymi, dzięki którym nasi wychowankowie mogli poznać rasy psów i to, jak ważne jest odpowiednie traktowanie zwierząt domowych. Wychowawcy dużo uwagi poświęcili ile obowiązków niesie za sobą posiadanie ukochanego pupila. Aby przybliżyć tematykę został stworzony przez uczniów pies z kartonu, do którego można było wejść i przez chwilę poudawać zachowanie psa. Zostały zorganizowane zajęcia techniczne, gdzie uczniowie pod czujnym okiem wychowawcy próbowali uszyć psa z filcu, który jednocześnie mógł posłużyć jako odblask. Pojawiły się również zajęcia, gdzie z rolek od papieru można było stworzyć psy lub koty. Prac powstało bardzo dużo. Kolejnego dnia zostały zorganizowane warsztaty, gdzie uczniowie uczyli się obsługiwać pistolet do kleju i z filcu tworzyli pieski. Powstała również normalnych rozmiarów makieta psa oraz piękne wyklejanki. Oprócz tego uczniowie aktywnie uczestniczyli w głośnym czytaniu książek o zwierzętach, na podstawie których powstała niezliczona ilość rysunków. Świetlica szkolna zorganizowała konkurs plastyczny „MÓJ UKOCHANY PUPIL”. Zwycięzcą w młodszej kategorii wiekowej została Natalia Nogaj, natomiast w tej starszej Franciszek Wachowiak. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Więcej zdjęć w galerii

08.11.2020 r. - Październik w świetlicy szkolnej

Październik upłynął w świetlicy szkolnej pod hasłami: jesieni, zdrowego odżywiania i dinozaurów. Nie zabrakło również akcentów związanych z Halloween. Uczniowie uczestniczyli w kreatywnych i ciekawych zajęciach, czego wynikiem było bardzo dużo prac plastyczno-technicznych. Powstały piękne wiewiórki z darów jesieni, praca była trudna, ale efekt końcowy znakomity. W świetlicy szkolnej można również podziwiać duże plakaty wykonane przez uczniów, przedstawiają one panią jesień, jesienne drzewo oraz brzozę z rolek po papierze toaletowym w otoczeniu czerwonych muchomorów. Możemy również podziwiać piękne uśmiechy naszych wychowanków w ramce jesiennej, którą sami stworzyli. Z prac technicznych stworzyli las małych grzybów i dwóch większych, które pięknie prezentują się na półce w świetlicy.

Oprócz jesieni uczniowie obejrzeli filmy dokumentalne na temat dinozaurów, towarzyszyły temu również pogadanki, gdzie uczniowie przeglądali książki naukowe o tychże prehistorycznych zwierzętach. Efektem wizualnym są dinozaury wykonane z rolek od papieru toaletowego oraz z patyczków do uszu.

Przez kilka dni towarzyszył nam temat zdrowego odżywiania, dzieci stworzyły piramidę zdrowego odżywiania i przepiśnik. Obejrzeli również humorystyczny, ale wnoszący wiele praktycznych porad dotyczących zdrowego odżywiania film edukacyjny znanego w Polsce kucharza Pascala.

Październik zakończył się pogadanką o Święcie Zmarłych. Oprócz tego wychowawcy zorganizowali warsztaty, gdzie uczniowie tworzyli rosnące farby oraz malowali na folii spożywczej, która efektownie prężyła się na nogach od naszych stolików. Temat przewodni tych prac to dynie. Dużo zabawy towarzyszyło uczniom podczas robienia dyń z chrupek, które sklejali, a następnie malowali na pomarańczowo.

Ponadto uczniowie wykonali niezliczoną ilość innych prac według swego uznania lub pod okiem wychowawców, bawili się masą solną, robili eksperymenty, czytali książki, odrabiali lekcje i świetnie się bawili.

Więcej zdjęć w galerii

07.10.2020 r. - WRZESIEŃ W SZKOLNEJ ŚWIETLICY

Rok szkolny 2020/2021 jest wyjątkowy, różni się znacznie od poprzednich lat. Pomimo pandemii SARS-CoV-2 oraz towarzyszącym jej ograniczeniom, świetlica szkolna tętni życiem i realizuje swój plan zajęć.

Wrzesień rozpoczęliśmy od zapoznania dzieci z zasadami obowiązującymi podczas pandemii w świetlicy, szkole, ale i poza nią. Po długiej nieobecności w szkole dzieciom bardzo przydały się zorganizowane zajęcia i zabawy integrujące. Wspominaliśmy minione wakacje, dzieci brały też udział w konkursie na nazwę świetlicy.

W kolejnych tygodniach września skupiliśmy się na omówieniu bezpieczeństwa na drodze, ulicy oraz w szkole. Uczyliśmy się także rozpoznawać własne emocje oraz poznaliśmy sposoby radzenia sobie z agresją. W trakcie zajęć dzieci stworzyły mnóstwo prac plastycznych, które ozdobiły świetlice oraz gazetki ścienne przy nich.

Podczas pobytu w świetlicy dzieci mogły odrobić zadania domowe, ale i odpocząć po lekcjach podczas zabawy z rówieśnikami, czy nauki piosenek. Wrzesień zakończyliśmy tworząc różne zabawki oraz prace plastyczne wykorzystując dary jesieni.

Więcej zdjęć w galerii