22.02.2021 r. 

W minionym tygodniu w świetlicy królował temat naszych miauczących przyjaciół - kotów. Siedemnastego lutego obchodziliśmy ich dzień. Wielu naszych uczniów ma koty, a inni marzą o ich posiadaniu. Dzieliliśmy się wiedzą na temat ich zdrowia, opieki i pożywienia. Wykonaliśmy prace plastyczne, które wymagały dużo cierpliwości ponieważ nie mogły zostać wykonane jednego dnia. Efekty pracy były jednak tego warte. Koty z talerzyków i rolek od papieru wyszły przepiękne. Kreatywny obrazek kota został stworzony na czarnym tle tylko z użyciem białej kredki pastelowej. Niestety nie wszyscy mogli brać udział w bardzo ciekawych zajęciach i obejrzeć piękne prezentacje również na temat kotów. Dlatego można je otworzyć  tutaj i tutaj i miło spędzić czas.

Idąc tropem zwierząt uczniowie pod okiem wychowawców stworzyli piękne

zakładki do książek sztuką origami. Jak się okazało nie jest to takie proste ale nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie. Wyobraźnia nie zawiodła tworząc akwarium 3D ze starego kartonu. Na dzień listonosza uczyliśmy się pisać listy i omawialiśmy ich pracę. Dzięki temu zrodził się pomysł zrobienia naszych wymarzonych widoków za oknem. Należy przyznać, że niektóre z nich mogą być dużym zaskoczeniem. Cyklicznie w świetlicy pojawiają się zajęcia z szycia. Tym razem dzieci wykonały imienne poduszki do igieł, które  przydadzą się podczas kolejnych zajęć. Nasze zajęcia można obejrzeć w galerii.

15.02.2021r. Ostatni tydzień karnawału przyniósł dwa wyjątkowe dni: Tłusty czwartek i Walentynki. Na naszej Świetlicy trwały intensywne przygotowania do tych wydarzeń. Dzieci robiły faworki z masy solnej, a także wykonały bardzo realistycznie wyglądające pączki z papieru. W ramach Walentynek dzieci przygotowały foto-budkę w której można było zorganizować sobie sesję fotograficzną. Nie mogło oczywiście zabraknąć tworzenia kartek walentynkowych.

Dopisała nam pogoda – w końcu pojawiła się prawdziwa zima. Przymroziło, ale – co ważniejsze – spadł śnieg. Dzieci mogły oddać się wspaniałej zabawie na świeżym powietrzu. Sanki były w ciągłym ruchu. Będąc przy ruchu, to nie mogło go zabraknąć także wewnątrz naszej Świetlicy – były zabawy z chustą animacyjną, a także tor przeszkód z hula-hop.

Było coś dla ciała, ale i dla ducha sporo się działo. Dzieci mogły rozwijać swoje talenty artystyczne – ćwiczyły się w rysowaniu, a jeden z namalowanych na zajęciach rysunków stał się podstawą do stworzenia opowieści. Kontynuowane były też warsztaty krawieckie – tym razem dzieci ćwiczyły ścieg fastrygowy. Dzięki zdobytym na zajęciach umiejętnościom można było zakończyć szycie maskotek – sówek.

W wolnych chwilach, których było – jak widać – niewiele, można sięgnąć po świetlicową klasykę, czyli gry stolikowe. Galeria

24.01.2021 r. - Po powrocie do szkoły klas 1-3, świetlica rozpoczęła świetną zabawą z nowymi grami oraz słomkami konstrukcyjnymi co dało dzieciom wielką radość. Wyobraźnia dzieci była niesamowita. W innych dniach były zabawy sportowe, które dzieci uwielbiają. Czas spędzony w świetlicy był też poświęcony przygotowaniom do Dnia Babci i Dziadka. Zachęcamy do obejrzenia  zdjęć.

10.12.2020 r. Już wkrótce święta. Poprzedni tydzień minął nam na miłych pogawędkach o zbliżających się świętach. Dużo rysowaliśmy ( prace dzieci), słuchaliśmy piosenek, bawiliśmy się, graliśmy i świetnie spędzaliśmy czas.

03.12.2020 r. - Listopad w świetlicy szkolnej.

Nastał czas, w którym dni stają się coraz krótsze, czasami wydają się nam szare i smutne. Jednak w naszej świetlicy nie ma miejsca na ponury nastrój!

W drugim tygodniu listopada, w miesiącu, w którym obchodzimy Święto Niepodległości, na naszych zajęciach pojawiła się tematyka dotycząca Polski, jej historii i symboli narodowych. Podczas prowadzonych rozmów, poszerzaliśmy naszą wiedzę, dzieliliśmy się zdobytymi z różnych źródeł wiadomościami i ciekawostkami oraz wykonaliśmy pierwsze prace plastyczne.

Dzieci z zerówki w ostatnim czasie miały okazję eksperymentować. Chemiczne jojo, to bardzo atrakcyjny eksperyment dla małych naukowców. Dzieci mogą go przeprowadzać wykonując wszystkie czynności samodzielnie i obserwując dosyć długo zachodzące reakcje.

W doświadczeniu sprawiamy, że krople zabarwionego octu pływają w górę i w dół w naczyniu z olejem. To był prosty do przeprowadzenia pokaz, który bardzo podobał się dzieciom. Jeśli doświadczenie wykonane jest precyzyjnie, krople wędrują w górę i w dół jak jojo. Nam się to udało.

Obchodziliśmy także „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. Dzieci na początku wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem obejrzały prezentację multimedialną pt. ,, Misie znane i nieznane”. Podczas wspólnej zabawy nie mogło zabraknąć śpiewu i tańców. W tym wyjątkowym dniu na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka: ,,Misiowa Fotobudka”, w której każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

W sali tworzyliśmy, stosując różne techniki, prace plastyczne, które w pełni oddawały cudowność jesiennego otoczenia.

Jeden tydzień w naszej świetlicy poświęcony był twórczości Hansa Christiana Andersena. Dzieci zapoznały się z kilkoma baśniami "Calineczka", "Księżniczka na ziarnku grochu" czy "Brzydkie kaczątko". Brały chętnie udział w zajęciach, wykonywały prace plastyczno-techniczne związane z treścią poznanej baśni.

Dzieci świetlicowe brały również udział w różnych zabawach ruchowych, muzycznych i integracyjnych.

Więcej zdjęć w galerii.

08.11.2020 r. - Świetlica szkolna włącza się w pomoc zwierzętom

Świetlica również przyłączyła się do szkolnej akcji związanej z pomocą na rzecz schroniska dla zwierząt w Gaju. Tydzień wypełniony był zabawami tematycznymi, dzięki którym nasi wychowankowie mogli poznać rasy psów i to, jak ważne jest odpowiednie traktowanie zwierząt domowych. Wychowawcy dużo uwagi poświęcili ile obowiązków niesie za sobą posiadanie ukochanego pupila. Aby przybliżyć tematykę został stworzony przez uczniów pies z kartonu, do którego można było wejść i przez chwilę poudawać zachowanie psa. Zostały zorganizowane zajęcia techniczne, gdzie uczniowie pod czujnym okiem wychowawcy próbowali uszyć psa z filcu, który jednocześnie mógł posłużyć jako odblask. Pojawiły się również zajęcia, gdzie z rolek od papieru można było stworzyć psy lub koty. Prac powstało bardzo dużo. Kolejnego dnia zostały zorganizowane warsztaty, gdzie uczniowie uczyli się obsługiwać pistolet do kleju i z filcu tworzyli pieski. Powstała również normalnych rozmiarów makieta psa oraz piękne wyklejanki. Oprócz tego uczniowie aktywnie uczestniczyli w głośnym czytaniu książek o zwierzętach, na podstawie których powstała niezliczona ilość rysunków. Świetlica szkolna zorganizowała konkurs plastyczny „MÓJ UKOCHANY PUPIL”. Zwycięzcą w młodszej kategorii wiekowej została Natalia Nogaj, natomiast w tej starszej Franciszek Wachowiak. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Więcej zdjęć w galerii

08.11.2020 r. - Październik w świetlicy szkolnej

Październik upłynął w świetlicy szkolnej pod hasłami: jesieni, zdrowego odżywiania i dinozaurów. Nie zabrakło również akcentów związanych z Halloween. Uczniowie uczestniczyli w kreatywnych i ciekawych zajęciach, czego wynikiem było bardzo dużo prac plastyczno-technicznych. Powstały piękne wiewiórki z darów jesieni, praca była trudna, ale efekt końcowy znakomity. W świetlicy szkolnej można również podziwiać duże plakaty wykonane przez uczniów, przedstawiają one panią jesień, jesienne drzewo oraz brzozę z rolek po papierze toaletowym w otoczeniu czerwonych muchomorów. Możemy również podziwiać piękne uśmiechy naszych wychowanków w ramce jesiennej, którą sami stworzyli. Z prac technicznych stworzyli las małych grzybów i dwóch większych, które pięknie prezentują się na półce w świetlicy.

Oprócz jesieni uczniowie obejrzeli filmy dokumentalne na temat dinozaurów, towarzyszyły temu również pogadanki, gdzie uczniowie przeglądali książki naukowe o tychże prehistorycznych zwierzętach. Efektem wizualnym są dinozaury wykonane z rolek od papieru toaletowego oraz z patyczków do uszu.

Przez kilka dni towarzyszył nam temat zdrowego odżywiania, dzieci stworzyły piramidę zdrowego odżywiania i przepiśnik. Obejrzeli również humorystyczny, ale wnoszący wiele praktycznych porad dotyczących zdrowego odżywiania film edukacyjny znanego w Polsce kucharza Pascala.

Październik zakończył się pogadanką o Święcie Zmarłych. Oprócz tego wychowawcy zorganizowali warsztaty, gdzie uczniowie tworzyli rosnące farby oraz malowali na folii spożywczej, która efektownie prężyła się na nogach od naszych stolików. Temat przewodni tych prac to dynie. Dużo zabawy towarzyszyło uczniom podczas robienia dyń z chrupek, które sklejali, a następnie malowali na pomarańczowo.

Ponadto uczniowie wykonali niezliczoną ilość innych prac według swego uznania lub pod okiem wychowawców, bawili się masą solną, robili eksperymenty, czytali książki, odrabiali lekcje i świetnie się bawili.

Więcej zdjęć w galerii

07.10.2020 r. - WRZESIEŃ W SZKOLNEJ ŚWIETLICY

Rok szkolny 2020/2021 jest wyjątkowy, różni się znacznie od poprzednich lat. Pomimo pandemii SARS-CoV-2 oraz towarzyszącym jej ograniczeniom, świetlica szkolna tętni życiem i realizuje swój plan zajęć.

Wrzesień rozpoczęliśmy od zapoznania dzieci z zasadami obowiązującymi podczas pandemii w świetlicy, szkole, ale i poza nią. Po długiej nieobecności w szkole dzieciom bardzo przydały się zorganizowane zajęcia i zabawy integrujące. Wspominaliśmy minione wakacje, dzieci brały też udział w konkursie na nazwę świetlicy.

W kolejnych tygodniach września skupiliśmy się na omówieniu bezpieczeństwa na drodze, ulicy oraz w szkole. Uczyliśmy się także rozpoznawać własne emocje oraz poznaliśmy sposoby radzenia sobie z agresją. W trakcie zajęć dzieci stworzyły mnóstwo prac plastycznych, które ozdobiły świetlice oraz gazetki ścienne przy nich.

Podczas pobytu w świetlicy dzieci mogły odrobić zadania domowe, ale i odpocząć po lekcjach podczas zabawy z rówieśnikami, czy nauki piosenek. Wrzesień zakończyliśmy tworząc różne zabawki oraz prace plastyczne wykorzystując dary jesieni.

Więcej zdjęć w galerii