10.10.2019 r. ,,4 Quest Kamionki"

10 października 2019 r. uczniowie z klas I-III wzięli udział w imprezie organizowanej przez SP w Kamionkach przy współpracy nadleśnictwa Babki pt. „4 Quest Kamionki” – rajdzie pod hasłem „Las domem wielu organizmów”. Po przyjeździe do leśniczówki w Łęknie, zjedzeniu drożdżówki i ogrzaniu się przy ognisku wyruszyliśmy na bardzo długi spacer wokół jeziora. Naszym zadaniem było odnalezienie ukrytych na trasie punktów oraz rozwiązanie zadań związanych ze środowiskiem przyrodniczym naszej gminy, np. nazywanie grzybów oraz ich podział na jadalne i trujące, układanie łańcuchów pokarmowych czy rozpoznawanie tropów leśnych zwierząt. Kierunek wskazywały nam strzałki, których sokolim wzrokiem należało wypatrywać pośród drzew. Na końcu drogi czekał na nas zasłużony skarb, którym okazały się upominki dla dzieci. Po powrocie każdy uczestnik otrzymał gorącą zupę, która po takim wysiłku wszystkim bardzo smakowała. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy oraz upominki od nadleśnictwa. Mimo pewnych obaw – pogoda nam dopisała. W tak cudownym miejscu długa trasa spaceru okazała się chwilą. Z całą pewnością nie był to nasz ostatni rajd!

Opiekun drużyny

Żaneta Tórz.

więcej...

10.10.2019 r. Zajęcia w Zakładzie Genetyki Drzew Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku.
10 października w zaciszu laboratorium Zakładu Genetyki IDPAN odbyły się zajęcia dla grupy ósmoklasistów. Zajęcia związane były z poprzedzającym je wykładem o tajemnicach drzemiących w DNA komórki. Dzięki uprzejmości p. dr. inż. Błażeja Wójkiewicza uczniowie poznali sprzęty i odczynniki niezbędne do prowadzenia badań genetycznych, mogli osobiście uczestniczyć w procesie izolacji DNA oraz samodzielnie nakładać próbki DNA na żelowe płytki. Końcowym efektem ich prac było rozdzielenie fragmentów DNA na poszczególne świecące frakcje. Można było również dzięki temu badaniu rozpoznać organizmy homozygotyczne i heterozygotyczne.
Zajęcia dla uczestników były praktycznym pogłębieniem i poszerzeniem wiedzy z zakresu genetyki, którą właśnie przerabiają na lekcjach biologii.
Zajęcia zorganizowała p. Agnieszka Półchłopek

więcej...

5.10.2019 r. 18 Finał projektu Podaj łapę przyjacielu !

Celem charytatywnego projektu była nie tylko zbiórka karmy, koców, środków opatrunkowych dla psów i kotów niechcianych przez właścicieli, ale również wzrost odpowiedzialności za los wszystkich zwierząt, które pozostają w naszym otoczeniu.
W ramach 18 finału projektu oraz z okazji Światowego Dnia Zwierząt 5 października, w sobotnie przedpołudnie, grupa uczniów, rodziców i nauczycieli pojechała do Schroniska dla Zwierząt w Gaju celem przekazania zbieranych od miesiąca darów dla mieszkających w schronisku 120 psów i 120 kotów. W nowej sali edukacyjnej powitała nas p. Sylwia Paluszkiewicz, która w ramach prelekcji zaprezentowała historię i dzisiejszy obraz schroniska, jego sukcesy adopcyjne oraz potrzeby, przekazała też informacje o możliwych adopcjach zwierząt tych realnych i wirtualnych.
W realizację tegorocznej edycji włączyła się również szkolna świetlica, która zrealizowała tematyczne zajęcia zakończone konkursem plastycznym. Najpiękniejsze prace zostały oprawione i przekazane schronisku na prowadzoną przez nich aukcję.
Jak widać nasi uczniowie od lat wykazują się wrażliwością na niedolę zwierząt trafiających do schroniska, o czym świadczą ilości zbieranych darów. Pozostaje więc mieć nadzieję, że twierdzenie „Miarą człowieczeństwa jest stosunek do zwierząt” w przypadku działań naszych uczniów jest prawdziwe.

Projekt realizowała p. Agnieszka Półchłopek we współpracy z nauczycielami pp.: P. Tórz, D. Nisiewiczem, A. Stelmach i K. Warteresiewicz

więcej...

4.10.2019 r. Projekt Drzewo Franciszka - ostatni etap
Celem tego długoterminowego projektu było krzewienie szacunku dla różnorodności form życia i środowisk na Ziemi oraz podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży.
W zespołach uczniowie klas ósmych realizowali zadania dotyczące przeciwdziałania szkodliwym emisjom do atmosfery, a klas piątych jakości wód oraz przygotowali prezentację z prowadzonych różnorodnych proekologicznych działań. Ostatnim etapem projektu było posadzenie 2 drzew – grusz drobnoowocowych, przekazanych przez Fundację Zakłady Kórnickie. W sadzeniu uczestniczyli uczniowie klas ósmych. Finał i lista laureatów wojewódzkich projektu zostanie ogłoszona 11 października podczas gali Polekosystem organizowanej na Targach Poznańskich.

Projekt realizowali: p. Agnieszka Półchłopek z uczniami kl. VIII i p. Arkadiusz Dobosz z uczniami klas V.

więcej...

3.10.2019 r. Wykład z genetyki dla ósmoklasistów.
Tego dnia w szkolnej auli odbył się kolejny wykład dla naszych uczniów – tym razem dotyczący bardzo prężnie rozwijającej się dziedziny biologii – GENETYKI.
Wykład poprowadził dr inż. Błażej Wójkiewicz z Zakładu Genetyki Drzew Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku.
W trakcie wykładu uczniowie poznali tajemnice kodu genetycznego i budowy DNA. Dowiedzieli się o rodzajach mutacji genowych i chromosomowych, chorobach genetycznych oraz ich przyczynach i skutkach. Na zakończenie wywiązała się dyskusja o możliwościach zastosowania inżynierii genetycznej do produkcji roślin GMO oraz narządów do transplantacji.
Kończąc wykład nasz gość zaprosił grupę zainteresowanych uczniów do swojego laboratorium i poznania prowadzonych tam badań.
Wykład zorganizowała p. Agnieszka Półchłopek

więcej...

19.09.2019 r. Wizyta w JAGROL-u 

W drugim dniu KDN uczniowie klas Vb i Vc pod opieką swoich wychowawców, którzy brali udział w wykładzie Skąd się biorą chipsy i frytki i dlaczego są brązowe? uczestniczyli również w zajęciach terenowych w Pierzchnie, gdzie odwiedzili przedsiębiorstwo rolne Jagrol, którego dominującą działalnością jest uprawa ziemniaków, wykorzystywanych następnie do produkcji chipsów i frytek w firmach Fito Lay i Farm Frites. Uczniowie zostali oprowadzeni po całym gospodarstwie przez przedstawicieli firmy, z zaciekawieniem przyglądając się trwającym właśnie pracom, związanym ze zwożeniem ziemniaków z pól i ich segregacją. Dowiedzieli się w jaki sposób firma zapewnia, by jej ziemniaki nadawały się do wytwarzania smacznych chipsów i frytek: o tym kiedy trzeba posadzić, jak i ile podlewać i nawozić oraz zabezpieczać przed chorobami i szkodnikami. Po zwiedzeniu gospodarstwa uczniowie zostali poczęstowani różnymi rodzajami chipsów produkowanymi przez Frito Lay z ziemniaków uprawianych w Pierzchnie, a także odpowiedzieli na pytania quizu podsumowującego zdobytą w trakcie pobytu wiedzę. Najlepsi otrzymali smaczne nagrody.

więcej...

18.09.2019 r. Skąd się biorą chipsy i frytki i dlaczego są brązowe?
Wykład prowadził przedstawiciel JAGROL-u. Uczestniczyli w nim uczniowie kl. Vb i Vc, którzy
mogli dowiedzieć się z niego, że głównym obszarem działalności tego zakładu jest produkcja roślinna. Poznali przy tej okazji drogę, jaką musi przebyć bulwa ziemniaka, aby stać się chrupiącym smakołykiem oraz dowiedzieli się, skąd pochodzi to najpopularniejsze w naszym kraju warzywo (ta podstawa naszej diety wcale nie pochodzi z Europy!). Na zakończenie zajęć mogli obejrzeć bulwy różnych odmian ziemniaków i zrozumieć – to chyba najważniejsze! – jak  istotnym dla życia na Ziemi jest skomplikowany proces fotosyntezy.

18.09.2019 r. 100 lat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”

Uczniowie klas ósmych w ramach Kórnickich Dni Nauki uczestniczyli w wykładzie pt.: „100 lat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”. Spotkanie odbyło się w Izbie Pamiątek Regionalnych w Bninie. Genezę tego, tak ważnego dla regionu i kraju, wydarzenia przedstawił dr Kazimierz Krawiarz-kustosz izby. Uczniowie dowiedzieli się, że działania zmierzające do utworzenia uczelni wyższej w stolicy Wielkopolski napotykały na wiele trudności. Za pierwszy krok uznaje się utworzenie w 1519 r. Uczelni (Szkoły) Lubrańskiego. Dr Kazimierz Krawiarz podkreślił, iż miała ona charakter kościelny, podobnie jak działające w XVIII wieku Kolegium Jezuickie. Kolejne działania mające na celu powołanie polskiego uniwersytetu podjęto na przełomie 1918 i 1919 r. W skład komisji zajmującej się organizowaniem uczelni wyższej weszli dr Heliodor Święcicki (pierwszy rektor), ks. dr Stanisław Kozierowski, dr hab. Józef Kostrzewski oraz dr hab. Michał Sobeski. Zwrócili się oni z wnioskiem do Naczelnej Rady Ludowej i uzyskali jej poparcie. Od tamtego czasu istnieje i rozwija się UAM w Poznaniu.
Uczniowie zwiedzali wystawę pod opieką p. Aliny Adamczyk i Dagmary Horodeckiej.

więcej...

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur pharetra dapibus pharetra. Donec interdum eros eu turpis pharetra et hendrerit est ornare. Etiam eu nulla sapien. Nullam ultricies posuere nunc, eget mollis nulla malesuada quis.

19 - 21.09.2019 r. VII KÓRNICKIE DNI NAUKI (KDN)
Celem tego popularno-naukowego projektu realizowanego w naszej gminie jest poszerzanie wiedzy uczniów z zakresu biologii, ekologii, astronomii i historii. Zajęcia prowadzone przez naukowców z placówek naukowo-badawczych i instytucji naszej gminy są wyjątkową okazją kontaktu ze światem prawdziwej nauki oraz możliwością otwarcia uczniów na wyzwania naukowego świata i przyszłości, możliwością wyboru dalszej drogi edukacji.
W projekt zaangażowało się wielu nauczycieli.
Całość koordynowała p. Agnieszka Półchłopek

więcej...

17 - 25.09.2019 r. ,,Kup Pan Szczotkę"

W dniach 17-25 września 2019r.zwróciliśmy się do wszystkich chętnych z apelem o udział w akcji charytatywnej „KUP PAN SZCZOTKĘ” prowadzoną przez fundację pomocy humanitarnej REDEMPTORIS MISSIO.W naszej szkole po raz trzeci przeprowadziliśmy zbiórkę, by wraz z fundacją wesprzeć afrykańskie dzieci uczęszczające do misyjnych szkół i przedszkoli.

Powyższe dary zbierane były w holu naszej szkoły w koszu przy plakacie informującym o akcji charytatywnej. W tym roku, dzięki Waszemu wsparciu łącznie zebraliśmy: 144 pasty i aż 190 szczoteczek!!!

Każdy, przyniesiony dar, był prawdziwym darem serca !

Dziękujemy raz jeszcze za wielki odzew i wsparcie! 

Koordynatorzy akcji: Tórz Paulina, Tomczak Rzońca Agnieszka, ks.Szymon Nowicki

więcej...

2.09.2019 r. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego przez klasy Iabcd.

Tego dnia w naszej szkole podczas oddzielnej uroczystości odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 połączone z pasowaniem na ucznia.

Z uczniami pierwszych klas przyszli rodzice, rodzeństwo i dziadkowie, gdyż punktem kulminacyjnym uroczystości było pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Po złożeniu przyrzeczenia, tradycyjnie każdy pierwszak został pasowany na ucznia przez panią Dyrektor Zofię Talarczyk wielkim ołówkiem. Pierwszoklasiści w strojach galowych z przejęciem recytowali tekst ślubowania. Po części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawczyniami, gdzie na pamiątkę tak ważnej uroczystości otrzymali dyplomy ufundowane rzez szkołę oraz tarcze szkolne ufundowane przez Radę Rodziców.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w nauce i samych wspaniałych chwil podczas pobytu w szkole.

Opracowanie: Danuta Turajska

więcej...

2.09.2019 r. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 dla klas II - V.

2 września o godzinie 10:00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla klas II-V, które zostało przygotowane przez p. Joannę Hreczycho i p. Magdalenę Grzybek.

Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania gości i odśpiewania hymnu, a następnie głos zabrała pani dyrektor Zofia Talarczyk, która powitała wszystkich w nowym roku szkolnym, przypomniała o sukcesach i obowiązkach na najbliższy czas oraz przedstawiła nowych nauczycieli. Następnie głos zabrali zaproszeni goście i rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klas 5D i 5E przypomnieli, że nasza szkoła posiada tytuł "Szkoły odkrywców talentów" i że każdy z nas posiada talent, który może odkryć i rozwinąć. Mogliśmy zobaczyć w związku z tym między innymiwspaniałe rysunki, tańce, budowle z klocków Lego, mistrzowską grę w piłkę oraz wysłuchać pięknej recytacji i gry na skrzypcach.

Wszyscy artyści zostali nagrodzeni gromkim brawami, a następnie uczniowie rozeszli się do sal na spotkanie z wychowawcą.

więcej...

2.09.2019 r. Rozpoczęcie roku szkolnego przez klasy V - VIII

Rozpoczęcie roku szkolnego odbyło sie w trzech grupach . Pierwsza grupa przybyła do szkoły na godzinę 8:30. uroczystość przygotowały klasy 6a i 6c pod opieką p. Moniki Czubanowskiej i p. Katarzyny Świerczyńskiej. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości i odśpiewania hymnu. Głos zabrała pani dyrektor Zofia Talarczyk, która przywitała wszystkich nauczycieli, uczniów i rodziców, przypomniała o sukcesach i poinformowała o zadaniach zaplanowanych na najbliższy rok szkolny. Uczniowie poznali nowych nauczycieli uczących w klasach V – VIII. Pani Dyrektor serdecznie powitała p. Ewę Pawłowską (matematyka, technika), p. dr Beatę Janczak-Kostecką (geografia), p. dr Magdalenę Ratajczak -Szczerba (geografia), p. Dorotę Melnytską (j. angielski), p. Agatę Andrałojć – Kliks (j. polski), p. Filipa Sobonia (w-f), p. Oskara Stankowiaka (w- f). Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie przypomnieli w żartobliwej formie "Katalog dobrych manier", a następnie w równie dowcipnej formie przekazali dobre rady na kolejne miesiące. Po części artystycznej nastąpiło oczekiwane przez uczniów spotkanie z wychowawcą klasy.

więcej...