UWAGA NA NAPOJE ENERGETYZUJĄCE !
           

       Napoje energetyzujące, zwane energizerami lub psychodrinkami, są rynkowym hitem ostatnich lat. Są one przeznaczone dla osób dorosłych podejmujących wzmożony, krótkotrwały wysiłek fizyczny lub psychiczny, ponieważ wzmacniają koncentrację, przyspieszają czas reakcji i metabolizm, zwiększają wydolność organizmu oraz przeciwdziałają zmęczeniu. Z tych powodów stosowane są przez kierowców na długich trasach oraz studentów w czasie sesji egzaminacyjnych.
           Napoje takie, jak Red Bull, Tiger i im podobne zawierają: biostymulatory- kofeinę, taurynę, guaranę oraz cukry, witaminy- B, C, PP , inozytol, glukuronolakton, L-karnitynę, teobrominę, regulatory kwasowości, CO2 i wodę, a ich wartość energetyczna wynosi od 4 do 61 kcal/100ml.
Kofeina, guarana i tauryna bardzo silnie pobudzają układ nerwowy i mięśniowy, zwiększają wydzielanie hormonów- adrenaliny i noradrenaliny, stawiających organizm w stan „gotowości bojowej”, przyspieszających tętno oraz oddech, podnoszących ciśnienie krwi i rozszerzających naczynia krwionośne w mózgu. Glukuronolakton jest uzależniającym stymulantem, który wraz z L-karnityną przyspiesza metabolizm i przemiany tłuszczów.
            Silne, ale krótkotrwałe działanie psychodrinków sprawia, iż cieszą się one olbrzymim powodzeniem wśród młodzieży i sportowców. Badania wykazują też, że po napoje energetyczne sięga, co drugi uczeń podstawówki, a w gimnazjum można na palcach jednej ręki policzyć osoby, które nigdy nie zaznały smaku Red Bulla czy Tigera. 
          Niestety takie napoje uzależniają, są szkodliwe dla młodzieży poniżej 16 roku życia, kobiet w ciąży, alergików, chorych na cukrzycę i fenyloketonurię, osób cierpiących na choroby układu krążenia i przewodu pokarmowego, ponieważ często wypijane mogą doprowadzić do nadciśnienia, zawału serca, wylewu krwi do mózgu czy trwałego uszkodzenia wątroby. Zabronione jest mieszanie napojów energetycznych z alkoholem! 
Niestety polskie prawo nie zabrania sprzedawania tych napojów osobom poniżej 18 roku życia, dlatego prosimy rodziców o wzmożoną czujność i ochronę swoich dzieci przed tymi szkodliwymi i uzależniającymi „zastrzykami energii” w puszce.

Oprac. A. Półchłopek

Rodzicu! Napoje energetyzujące szkodzą zdrowiu Twojego dziecka.

Szanowni Państwo!                                                                                         21.01.2020
Zauważamy bardzo negatywny trend pojawiający się u uczniów – picie napojów energetyzujących przynoszonych do szkoły.
Warto wiedzieć, że kofeina zawarta w napojach energetyzujących jestśrodkiem psychoaktywnym, ponieważ:
- pobudza centralny układ nerwowy,
- pogłębia problemy z sercem i zaburzenia nerwowe,
- powoduje zaburzenia snu,
- większa dawka wywołuje drżenie, nerwowość, bóle głowy, rozstrój żołądka, trudności z koncentracją i zasypianiem, wzrost tętna i ciśnienia krwi oraz eliminowanie wody z organizmu poprzez działanie moczopędne.
Ilość kofeiny zawarta w 500 ml puszce wynosi 160 mg, co odpowiada 2 szklankom kawy parzonej lub podwójnej dawce espresso.

Napoje energetyzujące zawierają też ogromne ilości cukru (500 ml puszka tego specyfiku zawiera aż 14 łyżeczek cukru), który dostarcza dzieciom pustych kalorii, przyczyniając się do otyłości oraz erozji szkliwa i próchnicy zębów.

Napoje energetyzujące dedykowane są osobom dorosłym, narażonym na duży wysiłek fizyczny lub długi okres wytężonej pracy, dlatego substancje te mogą zostać „zużyte” przez organizm.
Dzieci w szkole nie mają możliwości wydatkowania takiej nagłej, dużej dawki dodatkowej energii – gdzie więc i na co ją zużywają? - na zaczepki, bójki, agresję, gniew, nadpobudliwość i dekoncentrację na lekcji.
Czy o to chodzi?